Krokarji so fascinanti ptiči. Popolnoma črni z velikim kljunom, so omenjeni že v Stari zavezi, pri starih Germanskih plemenih so bili povezava med bogovi in ljudmi. Živijo lahko tudi preko 100 let. In že od nekdaj je veljalo, da so precej premeteni - tako kot tudi njegove bližnje sorodnice vrane, srake in šoje.
Že nekaj časa je znano, da znajo uporabljati predmete iz okolice kot orodje, da pridejo do hrane in da pri iskanju le-te sodelujejo v parih ali skupinah.
Kljub temu pa je njihova inteligenca, kot inteligenca ptic nasploh, privlačila manj pozornosti znanstvenikov, kot recimo inteligenca naših najbližjih sorodnikov, velikih opic.
Nova raziskava, objavljena v reviji Scientific Reports pa je razkrila, da so že mladi krokarji, stari le 4 mesece, sposobni reševati probleme prav tako uspešno kot enake probleme rešujejo odrasle gorile in orangutani.
V raziskavi, ki jo je opravila Raziskovalna skupina za primerjalno biokognitivnost iz nemškega Osnabrücka, so testirali osem mladih krokarjev, in ugotovili, da so sposobni razlikovati količine predmetov, da razumejo vzročne povezave in se učijo od starejših ali od drug drugega.
Raziskovalci so sicer vedeli, da tovrstne stvari obvladajo tudi odrasli krokarji, vendar niso vedeli koliko časa potrebujejo, da te lastnosti razvijejo. Tako domnevajo, da se kognitivne sposobnosti pri pticah razvijejo tako zgodaj zato, ker so v primerjavi z mladiči opic ali človeka hitreje "vrženi iz gnezda" in se morajo znajti sami.
Raziskovalci pa upajo, da bodo uspeli svoje raziskave še razširiti, in da bodo našli načine, s katerimi bodo ptičjo inteligenco merili ne s "človeškimi vatli", pač pa z merili, ki pritičejo pticam in tako ugotovili, kaj v resnici pomeni "biti pameten" skozi njihove oči in v njihovem svetu.