Plastika nesporno onesnažuje okolje, še preden sploh nastane – ko iz zemlje jemljejo fosilna goriva. Še naprej onesnažuje, medtem ko jo proizvajajo, potem ko je plastičen predmet v uporabi in oddaja delce, in na koncu, ko se znajde na odpadu. Ravno zato znanstveniki in izumitelji tekmujejo med seboj, da bi našli manj škodljiv, vendar enako koristen material. Kot poroča agencija Reuters, eden takih materialov prihaja iz Malezije.
Raziskovalci z Univerze Putra v državi Selangor od leta 2017 iščejo naravno zamenjavo za plastiko, in to iz snovi, ki v Maleziji ni redka – iz listja ananasa. V tej deželi nasadi tega južnoameriškega sadeža zavzemajo približno osemnajst tisoč hektarjev.
Vsak, ki je doma kdaj očistil ananas, ve, koliko odpadnega materiala ostane od njega, veliko več pa je rastlinskega, saj ga po nabiranju obdelajo in pošiljajo v sadjarne po vsem svetu.
Profesor Mohamed Tarik Hameed Sultan, vodja tega projekta, je nov izum uporabil za izdelavo ogrodja za majhne drone. Profesor pojasnjuje, da je njihov naravni material dovolj upogljiv in veliko bolj vzdržljiv kot umetni materiali. Ne onesnažuje okolice tako kot plastika, saj se hitro razgradi. Poleg tega bo to za poljedelce nov vir dohodka, saj bo marsikdo želel kupiti nekaj, kar je do zdaj veljalo za odpad.
Pomoč pri projektu je ponudila nevladna organizacija Malezijsko društvo aktivistov za brezpilotna letala. Prototip drona iz ananasovih vlaken za zdaj lahko leti do tisoč metrov visoko in v zraku ostane dvajset minut. Raziskovalci in aktivisti imajo namen čim bolj izboljšati ta novi material, da bi ga lahko uporabili za večje drone, ki lahko prenašajo tovor – senzorje, kamere in morda še kaj več. Biorazgradljiv dron bi lahko bil popolno orodje za poljedelce.
KDOR BERE ZABAVNIK, VEČ VE!