Zanimivosti

Še nas bo treslo

kl
17. 7. 2020, 10.15
Posodobljeno: 17. 7. 2020, 10.17
Deli članek:

Če vas je danes zjutraj zbudil potres, niste bili edini. Začutilo ga je vsaj še tri tisoč ljudi, ki so o tem poročali Agenciji za okolje, ki zbira podatke.

ARSO
Potres 17. julija 2020 v Sloveniji

Vsakič, ko začutimo potres, se ponavadi sprašujemo, če nas bo ponovno zatreslo. In odgovor je: bo. 

Vendar ni  nujno, da že kmalu. Ali pač ... Dejstvo je, da tega ne vemo. Potresi so namreč eden izmed naravnih pojavov, ki jih zaenkrat še ne znamo dovolj dobro napovedovati, tako kot recimo vreme. Vemo pa kar nekaj stvari. Recimo, da so potresi, kakršen je bil jutranji, dokaj običajni, saj jih po celem planetu v letu dni naštejejo kar okoli 13.000. Tudi v Sloveniji vsako leto naštejejo nekaj sto potresov, ki jih lahko občutimo.

ciklon.si
Karta potresne nevarnosti v Sloveniji

Prav tako vemo, da se nekatera območja močneje zatresejo večkrat, druga pa manjkrat. V Sloveniji je verjetnost, da bo prišlo do močnejšega potresa največja prav na območju Bovca in Tolmina, pa tudi na širšem območju Ljubljane in na brežiškem koncu (spomnimo se samo potresa v Zagrebu letos spomladi).

ARSO
Mreža potresnih opazovalnic v Sloveniji

Premikanje tal v Sloveniji spremlja mreža potresnih opazovalnic. Takšnih je po našem ozemlju trenutno 26, poleg njih pa še 11 dopolnilnih. Glavne opazovalnice so ponavadi nameščene v posebej za to izkopanih jaških, dopolnilne pa so nameščene v zgradbah, na Lisci recimo v meteorološki hišici. Vse pa o potresih, ki  jih zaznajo, samodejno pošiljajo podatke Seizmološkemu zavodu v Ljubljani.

7e8784da96b7e4852e487c412d84cf86.jpeg

Sicer pa o tem, da ste začutili potres lahko poročate tudi vi. To lahko naredite preko interneta na spletni strani ARSO, kjer lahko izpolnite vprašalnik.