Ris, ki ga je romunska projektna ekipa poimenovala Goru, bo naslednjih nekaj tednov preživel v prilagoditveni obori v Loškem Potoku, preden bo izpuščen v naravo.
Kot so sporočili z Zavoda za gozdove Slovenije, je populacija risa, ki si jo delita Slovenija in Hrvaška, trenutno majhna in izolirana, risi pa med seboj zelo sorodni, zaradi česar ji grozi izumrtje.
»Stopnjo sorodnosti bodo znižali v okviru LIFE Lynx z doselitvijo zdravih osebkov iz druge, neogrožene (karpatske) populacije,« so zapisali. Goru je prvi od 14 risov, ki jih bodo vključili v populacijo.
Goru se je 12. februarja ujel v zabojno past, postavljeno na območju Naravnega parka Putna Vrancea. Sledeče veterinarske analize so potrdile, da je 23-kilogramski samec v ustreznem zdravstvenem stanju. V času karantene v Romunije so ga tudi cepili proti steklini.
Ris je potovanje iz Romunije v Slovenije dobro prestal. V Loškem Potoku bo približno tri tedne, v tem času bodo zanj skrbeli lokalni lovci, veterinar in člani projektne ekipe. Ljudi naprošajo, da se obori ne približujejo, saj bi s tem risu povzročali nepotreben stres. Ves čas karantene bo obora z okolico nadzorovana s kamerami, so še sporočili.