Festival, ki bo postal tradicionalen v regiji, ima določen datum že za naslednje leto: Drugi Modri – Les Noirs bo 19. in 20. oktobra 2019. »Pinot Noir fascinira in privlači s svojimi občutljivimi aromami, rdečimi sadnimi znaki in slepim telesom. Iskanje vélikega modrega pinota spominja na iskanje svetega grala. Festival Modri – Les Noirs je pomembno vozlišče enakomislečih in enako-čutečih poznavalcev te najbolj čislane vinske sorte na svetu, sploh zato, ker gre za prvi tovrsten dogodek v regiji,« pravi Quentin Sadler, vodilni britanski vinski strokovnjak, ki je, skupaj z glavnim organizatorjem Matjažem Lemutom, posestvo TILIA estate – Hiša pinotov, povezoval tako sobotni master class kot nedeljski festival. Cilj dogodka je bil povečati prepoznavnost sorte in predstaviti izvirnosti pridelave v Sloveniji. Udeleženci iz več kot 10 držav, in sicer iz Belgije, Hrvaške, Slovenije, Srbije, ZDA, Nove Zelandije, Singapurja, Italije, Francije in Velike Britanije – so spoznali matično vinorodno deželo Burgundijo, razlike med kloni modrega pinota in prisotnost sorte v Sloveniji.
Preberite tudi: Ogrščično olje za urejen holesterol. Kliknite TUKAJ!
22 vinarjev je razkrilo svoje skrivnosti pridelave. Na Modrem – Les Noirs so se predstavili:
Posestvo Burja, Primož Lavrenčič,
Posestvo Pasji rep,
Saksida,
Tilia estate,
Vina Benčina,
Vina Jamšek,
Družinska kmetija Jakončič,
Kristančič Dušan in Marko – Vina iz Medane,
Marjan Simčič,
Prinčič Tomaž,
Ščurek vino,
Vinska klet »Goriška brda«,
Posestvo Klenar,
DVERI-PAX,
Heaps Good Wine Company,
Verus vino,
Vino Kupljen,
Feravino,
Tomac winery,
Vino Korak,
Vina Šember,
Vinarija Kovačević,
Maison Vincent Girardin,
Franz Haas,
Salomon&Andrew.
Festivalska nedelja je bila namenjena okušanju modrih pinotov domačih in tujih vinskih kleti ter pogovoru z vinarji, ki so dokazali, da kreativnost pri modrem pinotu ne pozna meja. Modri pinot predstavlja kontrast vsega tistega, kar večina pivcev smatra, da je pri rdečih vinih dobro. Nima ne barve, ne telesa, ne toliko taninov, kot jih imata denimo merlot ali cabarnet, kljub temu pa je ravno modri pinot najbolj čislano vino na svetu. »Vsi slovenski pridelovalci, ki so se predstavili na festivlu, so nadpovprečni,« poudarja Lemut. »Zdi se celo, da smo v Sloveniji dosti lažje 'presejali' pridelovalce modrih pinotov kot denimo pridelovalce avtohtonih sort, kjer je samozadostnost dosti prej dosežena.« Ljubitelji in poznavalci modrega pinota potrebujejo namreč več od tistih, ki se zadovoljijo zgolj z imenom avtohtonosti. Potrebujejo veliko komunikacije med vinarjem in končnim potrošnikom, čemur so namenjeni ravno tovrstni mednarodni festivali.
Dvodnevni dogodek je potekal na Kendovem dvorcu, edinstvenem hotelu v starožitni Spodnji Idriji, ki je član mednarodnega združenja Relais & Châteaux. Korenine Kendovega dvorca segajo v davno leto 1377. Izbor lokacije je pomemben in ravno Kendov dvorec se poistoveti s tem, kar predstavlja sorta modrega pinota – gre za rustikalno okolje, ki nas svojim ognjiščem, čipkami in svečkami opominja, da se čas lahko tudi ustavi. Modri pinot je konec koncev tudi vino trenutkov. Marsikdo se spominja filmskih kadrov, ko znameniti igralec reče, “give me a glass of Burgundy,” s čimer si je zamislil vino, ki je staro vsaj 10 let in je predvsem šarmantno - tako kot je tudi družba lepe dame, ob kateri je to naročilo podano. »Šarm tega vina se da primerjati tudi z umetnostjo,« o metaforah s področja vina razmišlja Lemut, »glasbenik lahko suito odigra na več načinov, čeravno je v svojem bistvu enozvočna.«
Dogodek je bil medijsko odmeven, saj so se ga udeležili pomembni vinski dopisniki iz Francije, Hrvaške, Slovenije in ZDA, ki jih je zanimalo zlasti, kako se modri pinot izkaže v naši regiji. Modri – Les Noirs je tudi prvi festival, ki ga je v Sloveniji organizirala zasebna vinska klet. Organizatorji dogodka so bili TILIA estate – Hiša pinotov, Kendov dvorec in Kofein dizajn. Ambicija organizatorjev je, da festival postane tradicija naše regije, zato sta datum in lokacija 2. Festivala Modri - Les Noirs že določena - 19. in 20. oktober 2019, Kendov dvorec.