Kaj je ta zloglasna skrivnost vijolične pomaranče? Neti Moffitt, ki živi v bližini avstralskega mesta Brisbane, je nekega večera za svojega dveletnega sina na rezine razrezala običajno pomarančo. Te rezine so se iz oranžne v nekaj urah čudežno obarvale v vijolično barvo. Nadrealistične barve pomaranči domnevno niso spremenile okusa, a misterij barvne preobrazbe vse do danes ni dobil odgovora.
Znanstveniki vladnega oddelka za javno zdravje v Queenslandu so ostanke pomaranče, nož, s katerim je bila razrezana, in brusilnik, s katerim je bil ta nož nabrušen, »zasegli« že na začetku septembra ter se zaprli v svoj laboratorij. Laboratorijski testi so po poročanju avstralskih medijev zdaj razkrili, da je sprememba barve posledica zapletene kemične reakcije med antociani, naravnimi pigmenti v pomaranči, ter delci iz železa in drugih kovin na rezilu noža, ki ga je mati nedolgo pred razrezom nabrusila. Vijolično obarvana mesta so v primerjavi z drugimi deli pomaranče namreč vsebovala povišano koncentracijo kovin. Sama pomaranča je bila sicer povsem užitna.
Antociani so sicer prisotni v številnih rdečih, modrih in vijoličnih sadežih, kot so jagodičje, ribez in češnje, vsebuje pa jih med drugim tudi rdeče zelje. Na količino tega pigmenta v sadežih vpliva tudi temperatura, tako naj bi zamrznjeni sadeži vsebovali več antocianov.