Juha iz rdeče paprike z gorgonzolo
Sestavine za 4 osebe:
6 rdečih mesnatih paprik (kurtovska kapija, rog)
manjša čebula
žlička masla
žlica moke
sol, poper
50–100 g gorgonzole
pol kozarca belega vina
Preberite tudi: Ledena osvežitev z jagodami. Kliknite TUKAJ!
Priprava
Paprike in čebulo očistimo in narežemo. Stresemo v lonec, prilijemo toliko vode, da pokrije zelenjavo, nato pokrito kuhamo od 15 do 20 minut, da se paprika povsem zmehča.
Kuhane paprike pretlačimo s paličnim mešalnikom in juho skozi pasirko precedimo v novo posodo, da odstranimo večje moteče koščke lupine.
V loncu raztopimo košček masla, dodamo moko, krepko premešamo in postopno prilivamo paprično juho ter ves čas vneto mešamo z metlico. Prilijemo vino in po potrebi še malo vode, da dobimo dovolj juhe za vse jedce. Juho zavremo, nato nad šibkim ognjem kuhamo 5 minut.
Juho solimo, popramo, odstavimo in malo ohlajeno ponudimo z gorgonzolo, ki zaokroži okus.
Različica: To je juha s krepkim okusom po »pečeni« papriki in z intenzivno barvo, ki bode v oči. Juha je čudovito zdravilna, če smemo hrani reči zdravilo, saj vsebuje dobršno mero karotenoidov. Za milejši okus in veliko nežnejšo barvo to rdečo papriko nadomestimo z rumeno papriko babura.
Opomba: Moko ali podmet v tej juhi nadomestimo z večjo količino paprik ali s krompirjem.
Testenine v paradižnikovi omaki s piščančjim mesom in papriko
Sestavine za 4 osebe:
400 g piščančjih prsi
2 žlički karija
2 žlici sezamovih semen
žlica olja
4 sveži paradižniki ali pločevinka paradižnika
2 zeleni papriki
sol
400 g testenin
parmezan
Priprava:
Najprej narežemo papriko in jo prihranimo.
Potem narežemo svež paradižnik, zraven pa še piščančje prsi na manjše kose.
Meso stresemo na segreto olje v kozici, ga začinimo s karijem in hrustljavo spečemo na močnejšem ognju. Proti koncu potresemo s sezamom in še malce popražimo.
Ogenj zmanjšamo, dodamo paradižnik in pokrito kuhamo na šibkem ognju 10 minut.
Medtem v visokem velikem loncu segrejemo vodo do vrenja, v krop stresemo sol in testenine ter skuhamo, da so še čvrste na ugriz.
Proti koncu v omako damo narezano papriko, po potrebi dosolimo.
V omako dodamo še kuhane testenine, premešamo in takoj ponudimo s parmezanom.
Opomba: Paprika vsebuje komajda verjetno količino vitamina C, zato jih je najbolje kar največ pojesti v (skoraj) surovi obliki.
Ratatouille
Sestavine za 6 oseb:
večji jajčevec
2 bučki
2 čebuli
6–8 paprik
8 paradižnikov
sol (in čili) po okusu
šopek bazilike
oljčno olje
Priprava
Pripravimo si večjo, širšo posodo ali globoko ponev in eno skledo, kamor bomo odlagali popečeno zelenjavo.
Vso zelenjavo očistimo; pri jajčevcu in bučki pecelj, konce, pri papriki pecelj in semena, čebulo olupimo. Zelenjavo narežemo na večje kose.
V ponev nalijemo malo olja, ga segrejemo in na njem na hitro opečemo kose jajčevca. Preložimo v skledo.
Potem opečemo bučke in jih prav tako preložimo v skledo.
Potem na malo olja popečemo narezane paprike in jih preložimo v skledo.
V ponev nalijemo še malo olja in na njem na hitro opečemo/popražimo čebulo, vendar pazimo, da ne porjavi. V ponev na čebulo vrnemo vso popečeno zelenjavo in dodamo še paradižnik. Premešamo in pražimo/dušimo dalje.
Čili, če smo ga izbrali, zelo na drobno sesekljamo in ga stresemo na zelenjavo. Krepko solimo, premešamo, zavremo, nato nad šibkim ognjem pokrito kuhamo od 20 do 30 minut. V tem času se zelenjava zelo zmehča.
Na koncu omako začinimo z natrgano baziliko.
Omako ponudimo kot glavno jed s kosom kruha ali kot polivko čez testenine, kuskus, riž. Lahko jo porabimo tudi za sataraš ali v manjši količini za začinjanje poletnih enolončnic.
Opomba: To je klasičen recept za ratatouille. Jed lahko pripravimo tudi v pečici, pri čemer grobo narezano zelenjavo pečemo v posodi s pokrovom slabo uro na 180 stopinjah. Ali, zelo hollywoodsko, zelenjavo narežemo na tanko in kakor strešnike naložimo v model.
Koristen nasvet: Takšno omako lahko skuhamo na zalogo. Shranimo jo v hladilnik za en teden ali zamrznemo, celo vložimo v kozarce, da nas v mrzli zimi v mislih popelje v radostni poletni čas. Pri vlaganju pazimo, da omako naložimo v kozarce po pravilih dobre higienske prakse in v kozarcih med zelenjavo ne pustimo zračnih žepov. Morda je bolje v ta namen omako kuhati nekaj minut dlje, da se zelenjava zares povsem zmehča in razpusti, ali jo pretlačiti.
Namig: V tej omaki lahko porabimo tudi nezrele paradižnike, ki proti koncu poletja žalostno visijo na steblih in gotovo ne bodo dozoreli. Solanin v njih namreč uničimo s kuhanjem.
Poletna šakšuka po moje
Sestavine za 3 osebe:
žemlja ali večji kos kruha
3 pločevinke tunine v ekstra deviškem oljčnem olju
bučka
5 paprik
3 jajca
sol, poper
glavica česna
Priprava
Papriko in bučko očistimo in na drobno narežemo. Prihranimo.
Kruh narežemo na kocke. Česen očistimo in narežemo na rezine ali stremo. Vse stresemo v ponev, prilijemo olje iz ene pločevinke tunine in pristavimo. Počasi in nad šibkim ognjem med mešanjem pečemo, da se kruhki napojijo z maščobo, na površini hrustljavo zapečejo, česen pa lepo zadiši. Za to potrebujemo približno 5 minut. Pečene preložimo na krožnik.
Ponev vrnemo na štedilnik in prilijemo olje iz druge pločevinke tunine. Na olju nad srednje močnim plamenom popečemo narezano zelenjavo, da se zmehča, vendar še ostane malce hrustljava.
Olje iz tretje pločevinke prihranimo, tunino iz vseh treh pa zvrnemo v ponev na zelenjavo. Solimo, popramo in premešamo.
Zdaj med zelenjavo naredimo tri jamice in vanje ubijemo jajca. Ponev napol pokrijemo in pečemo dalje približno 3 minute, da beljak zakrkne, rumenjak pa še ostane tekoč. Preprosto, spečemo »jajca na oko«.
Zdaj potresemo povrh vsega kruhke s česnom, odstavimo in takoj ponudimo kot glavno jed za kosilo ali kot samostojno lahko jed za poletno večerjo.
Različica: Namesto tunine uporabimo šunko ali drugo mesnino, drugo ribo iz konzerve ali popečeno svežo ribo. Lahko uporabimo tudi ostanke pečenega mesa z žara. Za sočnejšo jed med zelenjavo dodamo paradižnik.
Opomba: Šakšuka je tradicionalna sredozemska jed iz poletne zelenjave in jajc, ki jo pripravimo v eni ponvi. Izvorno naj bi jo pripravljali iz jajčevcev in paradižnika, začinjeno z orientalsko kumino, vendar zaradi preprostosti in uporabnosti recepta lahko vzamemo zelo različno zelenjavo in zelo različne začimbe. Sama navadno uporabim eno bolj sočno zelenjavo (tu bučka) in manj sočno (paprika), ki jo pustim bolj hrustljavo, da imajo tudi zobje kaj dela.