Domovina navadnega brina (Juniperus communis) je na severu, v Skandinaviji. Brinove jagode zrastejo na grmičku ali drevesu, ki lahko sega deset metrov visoko. Da dozorijo, potrebujejo dve do tri leta. Zrele so, ko se iz zelene obarvajo v temno modro. Nabirajo jih avgusta in septembra.
Brinove jagode lahko za začinjanje jedi uporabljamo sveže ali posušene, cele, zdrobljene ali zmlete. Značilen okus jim dajejo smole, maščobe, sladkorji, grenčine in nekaj eteričnih olj. Okus svežih jagod je bolj blag od sušenih.
Z njimi začinjamo močne zelenjavne ali mesne jedi, a jih zaradi intenzivnega okusa uporabljamo varčno. So nepogrešljiva začimba pri pripravi divjačine, goveje pečenke, kislega zelja, marinad in ragujev. Odlično se ujemajo z majaronom in rožmarinom.
Drobne temne jagode imajo tudi mnogo zdravilnih učinkov, saj spodbujajo tek in pomirjajo želodec in črevesje. Vsebujejo veliko vitamina C, imajo diuretični učinek in čistijo kri. Čaj iz brinovih jagod blagodejno vpliva na prebavo in vnet mehur, deluje pa tudi diuretično. Pripravimo ga tako, da čajno žličko posušenih brinovih jagod namočimo v skodelico vroče vode in pustimo stati 10 minut. Na dan spijemo do dve skodelici tako pripravljenega čaja.
Brinove jagode hranimo v tesno zaprti posodi na hladnem in suhem mestu, saj le tako ohranijo svojo aromo do treh let.
Zajčja stegna z brinovimi jagodami
Pečenka bo prav tako odlična, če bomo namesto divjega zajca pripravili kunca. Kot velja za vso divjačino, so tudi pri tej jedi brinove jagode nepogrešljiva sestavina.
Sestavine (za 4 osebe):
● 4 zajčja stegna,
● 2 korenčka,
● 200 g gomoljne zelene,
● 1 velika čebula,
● 20 brinovih jagod,
● 1/2 žlice paradižnikovega koncentrata iz tube,
● 2 žlici masla,
● 1 kocka kokošje jušne osnove,
● 1 lovorov list,
● 1/2 žličke zdrobljenega posušenega timijana,
● 700 ml suhega belega vina,
● 1/2 žličke sveže mletega črnega popra,
● sol,
● 1/2 žlice posušenih zmletih gob,
● 150 ml sladke smetane.
Priprava: Zelenjavo očistimo. Čebulo olupimo in sesekljamo, zelenjavo na drobno zrežemo. Čisto jušno osnovo stopimo v 100 ml tople vode. Brinove jagode v možnarju zdrobimo.
V široki posodi segrejemo maslo, dodamo stegna in jih na hitro popečemo po obeh straneh. Nato jih solimo in popramo, potresemo z zdrobljenim timijanom, dodamo narezano čebulo in zelenjavo, lovorov list, zdrobljene brinove jagode in paradižnikov koncentrat. Popražimo in zalijemo s 300 ml vina.
S kuhalnico postrgamo po dnu posode, vse premešamo in zavremo, po desetih minutah dodamo jušno osnovo in na zmernem ognju pokrito dušimo 30 minut. Nato stegna obrnemo, če je treba, prilijemo še malo vina in pokrito dušimo še 1 uro.
Stegna preložimo v ognjevarno posodo, pokrijemo in damo v pečico, ogreto na 80 stopinj, da ostanejo topla. Zelenjavo in omako pretlačimo skozi sito, damo nazaj v pomito posodo. Med mešanjem dodamo zmlete gobe, prilijemo smetano, zavremo in še malo pokuhamo.
Stegna vrnemo nazaj v posodo in jih postrežemo z okusno omako ter s svaljki, ki jih popražimo na orehovem maslu z drobtinicami.