Zanimivosti

Televizijski ekran: okno v svet

Oglasno sporočilo
22. 6. 2017, 09.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Letos mineva 120 let odkar je Karl Ferdinand Braun izumil katodno cev, ki velja za pomemben korak v razvoju TV ekranov, kot jih poznamo danes.

Shutterstock

Če pomislimo na televizorje pred nekaj desetletji in jih primerjamo s temi, ki so na voljo danes, nam je jasno, da je tehnologija bliskovito napredovala in se še bolj približala gledalcu.

Ko je avgusta leta 1956 z Gospodarskega razstavišča v Ljubljani stekel prvi javni televizijski program, je bilo v vsej Ljubljani le nekaj več kot dvajset zasebnih TV sprejemnikov. Dvanajst let kasneje, ko je bil predvajan prvi TV Dnevnik v slovenščini, je bilo v Sloveniji približno 150.000 televizorjev. Danes imamo v vsakem slovenskem gospodinjstvu približno en televizor in pol.

Pričakujemo vrhunsko sliko in vse več funkcionalnosti

Slovenci pred televizorji preživimo približno tri ure na dan, zato ni nenavadno, da smo precej zahtevni pri tem, kakšna je kakovost slike in zvoka. Klasični monitorji s katodno cevjo, ki zavzamejo veliko prostora in so namenjeni »le« gledanju programa, so v naših gospodinjstvih že prava redkost. Vseeno prikazovalna naprava, ki je bila nekdaj uporabljena v večini monitorjev, televizijskih sprejemnikov in osciloskopov, in jo je pred 120 leti izumil nemški fizik, nobelovec K. F. Braun, predstavlja pomemben korak k razvoju zaslonov, kot jih poznamo danes. Katodna cev je bila uporabljana do poznega 20. stoletja, nato pa so jo povsem izrinili plazemski zasloni, zasloni s tekočimi kristali (LCD), LED in OLED zasloni. Ti ustvarjajo povsem drugačno izkušnjo gledanja vsebin in ponujajo tudi širok nabor dodatnih storitev. Uporabnike namreč vse bolj zanimajo tudi funkcionalnosti, ki jih prinaša razvoj televizorjev v pametne in povezane naprave. Danes televizor tako še zdaleč ni več namenjen le pasivnemu opazovanju dogajanja na ekranu, pač pa omogoča še celo vrsto uporabnih aplikacij in storitev, od spletnega nakupovanja, dostopanja na platforme družbenih omrežij, do konferenčnih klicev in spletnih video vsebin.

Tudi pri nas smo gledalci vse bolj informirani in smo pri nakupu novega televizorja pozorni na nove tehnologije. Kot ugotavljajo v Big Bangu, je v ospredju še vedno kakovost slike. »Po navadi kupce najbolj zanimata ločljivost in prikaz barv, vsak dan več pa je tudi takih, ki že dobro poznajo tudi funkcionalnosti t.i. pametnih televizij in od naprave pričakujejo dodatne vsebine in dobro povezljivost tako v družbena omrežja kot na druge naprave. Gotovo pa so največji hit nove tehnologije televizorjev, ki dvigujejo raven gledanja na najvišji nivo.«, pravi Nenad Starc, komercialist zabavne elektronike v podjetju Big Bang.

Ambilight, 4K, QLED in OLED – kaj izbrati?

V zadnjem času so še posebej v ospredju štiri najnovejše tehnologije: Ambilight, 4K, QLED in OLED. Kratice in nazivi, ki nepoznavalcu ne povejo veliko, v sebi skrivajo oplemeniteno izkušnjo gledanja televizije. Odvisno od želja vsakega posameznika pa je, katera je zanj najpomembnejša. Kot pravijo v Big Bangovi TV akademiji, ustanovljeni prav v pomoč kupcem pri izbiri prave televizije, vsaka tehnologija prinaša svoje specifične prednosti. Zato svetujejo, da si pred nakupom nove naprave zastavimo nekaj vprašanj, ki se nanašajo tako na naše navade, kot na naša pričakovanja. Ali na televiziji večinoma gledate filme? Potem vas bosta prepričali ostrina slike in vrhunska kontrastnost barv. Jo največkrat gledate zvečer, v temi? Verjetno vas bo navdušila tehnologija osvetlitve Ambilight, ki je blagodejna tudi za vaše oči. Seveda pa odločitev ni vedno tako enostavna, zato se za veliko več informacij lahko obrnete na svetovalce v trgovinah Big Bang ali na www.bigbang.si.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu