Ker smo se že poslovili od mrzle zimske odeje, bo kmalu ali pa je že nastopil čas za sajenje, pletje, košnjo, obrezovanje in podobna dela na vrtu. Zato si, preden se lotite vrtnih opravil, pripravite vse orodje. Odprite vrata vrtne lope in začnite priprave za uspešno leto.
Čiščenje in popravila
Vrtno lopo očistite umazanije, ki se je čez zimo nabrala v njej. Najverjetneje so pred mrazom v lopo bežali številni pajki, tu in tam je zavetje poiskala morda celo kakšna miš, pa tudi ptiči si radi poiščejo kakšno skrivališče. Osvobodite se pajčevin in listja, ki se je mimogrede nakopičilo v lopi, jo dobro pometite in prezračite ter iz nje zložite vrtno orodje.
Preden pa orodje zložite nazaj, se lotite natančnega pregleda in čiščenja. Če ste orodje minulo jesen slabo očistili in se ga držijo še grudice zemlje ali listja, je večja verjetnost, da bo hitreje zarjavelo ali se skrhalo. Zato ga sperite z mlačno vodo in očistite z grobo ščetko, nato pa dobro posušite na soncu. Preverite tudi delovanje mehanskih naprav, med katere spadajo tudi vrtne škarje, škarje za obrezovanje grmovnic in sadnega drevja, ter jih po potrebi naoljite in nabrusite. Preverite tudi ročaje in jih, če so že preveč obrabljeni, zamenjajte.
Ne pozabite na kosilnico in žago
Zaradi daljšega obdobja, ko so vrtni delovni stroji počivali, je čas, da jih pregledate, očistite in naredite servis, če je potreben. Pri vrtnih kosilnicah preglejte nože in jih po potrebi nabrusite.
Prav tako preverite nivo olja in ga, če je treba, zamenjajte. Preverite filtre, ki se zaradi manjših delov trave radi hitro mašijo. Dotrajane dele zamenjajte. Podobno storite z žago. Nabrusite zobnike, napnite verigo in jo po potrebi naoljite. Če se popravila in servisiranja ne znate lotiti sami, raje obiščite serviserja in ne tvegajte nezgod pri delu.