Če želimo izbrati boljši stroj, moramo globlje seči v žep, kar ni najbolj razveseljivo. Bolj spodbudno pa je, da so tudi med temi stroji cene nekaterih sprejemljivejše, razlike v doseženih rezultatih pa razmeroma majhne, kar daje nekaj več možnosti za izbiro. Pri dražjih strojih je večja pozornost namenjena izdelavi in kakovosti vrat, košar, pršilnih vetrnic, načinu filtriranja in izvedbi posodic za dodajanje sredstev za pomivanje. Testiranje pomivalnih strojev je stalnica med primerjalnimi testi. Večina je običajne velikosti, po porabi energije sodijo med varčne (razredi od A+ do A+++), po učinkovitosti sušenja pa v razred A. V modelih klasične velikosti lahko pomijemo od 12 do 16 pogrinjkov, v ožjih največ 10.
Varčni programi so slabši
Pri ocenjevanju učinkovitosti je pomembno, kako stroji pomijejo in osušijo posodo. Testirani stroji v glavnem dobro pomivajo, le redki so »zgolj« povprečni. »Dosežki pri pomivanju z varčnim programom so nekoliko slabši, kar smo tudi pričakovali, saj poteka pomivanje pri nižji temperaturi. Pri obeh programih so bile težave pri kosih posode z 'zapečenimi' ostanki, največje seveda pri kuhalni posodi in pekaču, pri katerih se ostanki hrane pred pomivanjem sušijo v pečici pri višji temperaturi,« je predstavila del rezultatov Dušica Breskvar iz Zveze potrošnikov Slovenije.
Pomivanja so še vedno dolgotrajna
Dolgotrajno pomivanje je postalo pri pomivalnih strojih stalnica. Medtem ko trajajo univerzalni programi pri večini testiranih strojev nekaj več kot dve uri, pa nekateri stroji pomivajo skoraj tri ure. Varčni programi se odvijajo še počasneje in trajajo vsaj uro dlje kot univerzalni program, kar v praksi pomeni od tri do tri ure in pol. Če potrebujete čisto posodo v krajšem času, je bolje, da jo pomijete na roke, kar pa bo morda še za odtenek ceneje.