Dobro: impresiven čas trajanja baterije, dovolj svetel zaslon, berljiv tudi v močnejši sončni svetlobi, izboljšan uporabniški vmesnik ter za večino opravil dovolj zmogljiv procesor.
Slabo: oblika je stara že dve leti, kamera se muči v slabših svetlobnih razmerah, zaslon ni višje (qHD) ločljivosti, ohišje pa ni vodoodporno. Še vedno zaostaja v grafični zmogljivosti.
Približno petina stavi na zaslone okoli šestih palcev, in čeravno ima mate 9 za odtenek manjšega, lahko ta hip solidno zadosti njihovim željam.
Huawei se trdno drži na tretjem mestu med izdelovalci pametnih telefonov tudi zaradi prijaznejših cen, tako da že nekaj časa glede kakovosti izdelave pa tudi zmogljivosti naprav nimamo večjih pripomb. Z zmanjšanjem vrzeli v zmogljivostih proti najboljšim pa se topi tudi njihova »cenovna« prednost, zaradi česar ne moremo več trditi, da mate 9 ta hip nudi najboljše razmerje med ceno in zmogljivostjo.
Lep in dober, vendar v ničemer poseben
Kljub dokaj velikemu zaslonu pa ohišje telefona ni preveliko, če ravno nimate res majhnih dlani. Zato sta ergonomija uporabe in občutek, ki ga telefon zapusti, ko ga primemo v roke, dokaj dobra. Ne moti sicer toliko debelina kot nekoliko teža, vendar je razlog zanjo razumljiv. Večja baterija pomeni dlje časa brez iskanja napajalnika in v tej lastnosti se mate 9 uvršča med boljše telefone. Procesor ima v sebi dovolj moči za večino opravil, spet pa se malce zaplete pri zahtevnejši grafiki, kjer pač Huaweijev hišni čip, pa čeprav ima osem jeder in novejši grafični »pogon«, še ne hodi vštric z najboljšimi. Dvooka kamera v večini primerov zajema dobre fotografije in videoposnetke, vendar se sistem samodejnega ostrenja še vedno nekoliko muči v slabih svetlobnih razmerah, kar se pozna, ko želimo fotografirati v stilu dvobojev na Divjem zahodu. Potegni in posnemi!
Priznali »napako« in dodali »odložišče«
Mate 9 ima naložen sistem Android 7, pri čemer je Huawei začel uporabljati nekatere njegove funkcije namesto svojih lastnih.
Še največ napredka je v mehkem delu telefona, in sicer v »programski« opremi. Hišne aplikacije, predvsem to leti na fotografsko aplikacijo, so preprostejše za rabo in intuitivnejše, kar je posledica prenovljenega uporabniškega vmesnika. Ta ima po novem tudi odlagališče aplikacij, na odsotnost katerega je letelo veliko kritik, vendar moramo možnost najti med nastavitvami in jo ročno vklopiti. Trdijo tudi, da ima telefon zmožnost strojnega učenja. Spremljal naj bi vzorec uporabe ter se mu prilagajal, zaradi česar naj bi bil telefon tudi po na primer dveh letih uporabe še vedno hiter, kot je bil na začetku. Kajpada tega po tednu dni nismo mogli preveriti!