Debelina ledu na Arktiki se med letom nenehno spreminja, saj je arktični led podvržen rednemu sezonskemu ciklu. Ledeni pokrov sicer sestavlja tudi »večni led«, ki je debelejši in v poletnih mesecih tudi bolj obstojen.
Višje temperature na Arktiki vplivajo tako na permafrost in snežno odejo, kot tudi na količino morskega ledu.
Znanstveniki pri Nasi trdijo, da se je površina letu na območju, ki ga pokriva vsaj štiri leta star arktični led, z 1.860.000 kvadratnih kilometrov, kolikor je obsegala septembra leta 1984, do septembra leta 2016 zmanjšala na borih 110.000 kvadratnih kilometrov.
Ketil Isaksen iz norveškega meteorološkega inštituta pričakuje, da bo letos povprečna letna temperatura na Svalbardu približno 0 stopinj Celzija. »To je nekoliko šokantno, pred desetimi leti si česa takega ne bi znal niti predstavljati,« je dejal. Normalna povprečna letna temperatura na Svalbardu, ki leži na pol poti med severnim polom in celinsko Norveško, je -6,7 stopinje Celzija, do zdaj pa je bilo najtoplejše leto 2006, ko so izmerili -1,8 stopinje Celzija. Ketil je še poudaril, da je bilo nadpovprečno toplih vseh zadnjih 73 mesecev.