Zanimivosti

Kako se hladite s klimo?

zf
14. 7. 2016, 17.55
Posodobljeno: 4. 4. 2023, 10.07
Deli članek:

Klimatske naprave so v vročih poletnih dneh pravi blagoslov. Marsikdo si brez njih več ne predstavlja poletja. Pomembno pa je, da znamo s klimatsko napravo pravilno ravnati, saj je lahko ob nepravilni uporabi nadvse škodljiva.

Profimedia
Poskrbite, da temperaturna razlika zraka ne bo večja od 7 stopinj Celzija.

Število klimatiziranih prostorov se je zadnja leta močno povečalo, tako doma kot v službi, z željo, da bi si zagotovili ugodne delovne in življenjske razmere. Strokovnjaki pa ob drastičnem povečanju uporabe klimatskih naprav opozarjajo, da je treba pravilno ravnati z njimi, saj lahko z napačno uporabo telesu povzročimo več škode kot koristi.

Še vedno je dobro, da se zavedamo, da gre za mehansko prezračevanje prostora, pri katerem se temperatura, vlažnost, prezračevanje in čistoča zraka kontrolirajo prek daljinskega upravljalnika, ki mu sami določamo stopnjo temperature in jakosti. Dobro je, če z delovanjem naprave dosežemo stanje, ko ne bomo čutili niti hladu niti vročine, gibanje zraka pa naj bo prav tako prijetno, v smislu, da ga ne čutimo. Pozorni moramo biti tudi na to, da zrak ne bo ne prevlažen ne presuh.

Klima je pravilno nastavljena takrat, ko ne bomo čutili niti hladu niti vročine, gibanje zraka pa bo tako prijetno, v smislu, da ga ne bomo čutili.

Primerno nastavljena temperatura

V vročih poletnih dneh je vsem poglavitno, da se čim prej izognemo vročini in se ohladimo tako ali drugače. Vendar telesa ne šokirajmo. Previdno s hladnimi oziroma ledenimi napitki in premočno nastavljenimi klimami! Če prihajate od zunaj, kjer je povprečna temperatura zraka okoli 35 stopinj, in je prostor, v katerega vstopate, ohlajen na 20 stopinj, se lahko zgodi, da se vaše telo ne bo odzvalo tako, kot bi si želeli, saj se v kratkem času ne more prilagoditi na tako drastične spremembe. Zaradi temperaturnih šokov prihaja do prehladov, kihanja, vnetja grla in bronhitisa, na udaru so predvsem dihala.

Če ne znate korigirati količine vlage v prostoru, se lahko hitro zgodi, da bo zrak presuh, kar pa lahko privede do srbeče kože, pekočega grla in srbečih oči. Odsvetujemo vam tudi, da v klimatizirani prostor vstopate prepoteni ali z mokrimi lasmi, saj lahko telo pripeljete do temperaturnega kolapsa. Prav tako lahko dolgotrajno izpostavljanje hladnim temperaturam škodi metabolizmu, saj ga upočasnjuje, s tem pa tudi vse preostale aktivnosti v mišicah, živcih in žilah.

Klimo redno čistite

Priporočljivo je, da se klimatska naprava očisti vsaj enkrat na leto, saj se lahko ob nerednem vzdrževanju v njej zaredijo številni mikroorganizmi, katerih delci so lahko za nas še kako škodljivi. Vdihovanje mikrobnih delcev lahko pri nekaterih povzroči resnejše zdravstvene težave, od poslabšanja astme do alergijskih vnetij pljučnih mešičkov, negativno pa vpliva tudi na razvoj mnogih drugih bolezni in jih celo pospešuje. Klime nikar ne usmerjajte neposredno vase, saj s tem povečate nevarnost obrazne paralize. Ob tem pa z zrakom iz naprave (sploh če ta ni očiščena) tvegate okužbo z resnejšimi boleznimi, med katerimi je tudi ebola.

splet
Prostore kljub uporabi klime zračite, posebej če v njih kadite ali se v stanovanju zadržuje prevelika količina vlage od kuhanja, pranja perila ali tuširanja.

Koristnost klimatske naprave

Ob pravilni uporabi lahko sicer klima s prijetnim hlajenjem v neznosni vročini zdravju celo koristi. Priporočajo jo alergijskim bolnikom, saj zmanjša vlažnost v bivalnem prostoru, s čimer se močno zmanjša tudi razmnoževanje pršic in plesni. V spomladanskih dneh pa lahko s klimatsko napravo zmanjšate vdor pelodov ali različnih onesnaževalcev v bivalni prostor.

Pa klima v avtu?

Pomembno je, da avto že pred vožnjo prezračite. Če nimate časa, da bi avto primerno prezračili, ker se vam mudi, avtomobilska stekla med vožnjo za nekaj minut spustite in pustite, da se vroč zrak iz avtomobila zamenja z zunanjim. Veliko pa boste k strpnejši vožnji pripomogli že, če boste avtomobil parkirali v senci. Šele ko boste avto nekoliko ohladili, nastopi čas za klimo. Nastavite jo na notranje kroženje zraka, saj bo tako zrak krožil le znotraj kabine in se bo hitreje ohladil na želeno temperaturo. Vendar bodite pozorni, da ne izberete prenizke temperature. Naj velja enako pravilo, kot če bi nastavljali klimo v stanovanju. Prav tako prezračevalnih šob nikakor ne usmerjajte proti sebi.