Ekipa znanstvenikov iz ZDA eksperimentira s paradižnikom kot izvorom elektrike. Gre za biološke gorivne celice, ki uporabljajo odpadne paradižnike na Floridi in pridelku dajejo dodatno uporabno vrednost, če ne bi končal na kompostu.
Proces temelji na elektrokemičnih mikrobnih celicah, pri katerem bakterije razkrajajo in oksidirajo organski material, pri čemer se sprostijo elektroni, ki jih gorivna celica polovi in spremeni v elektriko. Za to je zaslužen naravni pigment likopen, ki je dovolj potenten katalizator, da se sproži generiranje električnih tokov.
Bakterije oksidirajo in razkrajajo organski material, pri čemer nastaja presežek elektronov, ki se spremenijo v električni tok.
Iz malega gnije veliko
Za zdaj so uspehi še zanemarljivi. Iz 10 miligramov paradižnikovega odpadka so proizvedli 0,3 vata elektrike, a znanstveniki verjamejo, da lahko te številke povečajo za nekaj tisočkrat. Vsako leto na Floridi zavržejo 400 tisoč ton paradižnika, kar bi bilo dovolj, da bi Disney World napajali 90 dni. Znanstveniki so bili presenečeni, kako dobro se odreže paradižnik. V teh odpadkih je namreč veliko ogljika, redoks katalizatorjev kot tudi elektronov.
Zdaj bodo znanstveniki skušali odkriti, katere komponente v procesu tega zavirajo, in jih izboljšati.