Zeilinger je predavanje začel s podatkom, da je sloviti znanstvenik Albert Einstein dobil Nobelovo nagrado za prelomno zamisel iz leta 1905, da svetloba sestoji iz delcev, ki jim danes pravimo fotoni.
Leta 1935 je nato skupaj s kolegoma Borisom Podolskim in Nathanom Rosenom odkril, da sta lahko dva kvantna sistema povezana tesneje kot v klasični fiziki. Avstrijski nobelovec Erwin Schrödinger je za to stanje skoval izraz prepletenost in ga imel za bistveno lastnost kvantne mehanike.
Tehnični napredek pri ustvarjanju in upravljanju prepletenih stanj fotonov ni vodil le do eksperimentalne realizacije takih stanj, temveč tudi do odkritja novih pojavov vključno z večdelčno prepletenostjo in kvantno teleportacijo, piše v povzetku predavanja.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Ti pojavi po pojasnilih Zeilingerja niso le intelektualne zanimivosti, ampak tvorijo podlago za novo informacijsko tehnologijo, ki temelji na konceptih, kot so kvantna komunikacija, kvantna kriptografija in kvantno računalništvo.
Nova dognanja
Avstrijski fizik je ob tem predstavil nekatere najnovejše eksperimentalne rezultate, posebej v zvezi s kvantno komunikacijo na velikih razdaljah. Sem sodijo tudi eksperimenti s satelitsko kvantno komunikacijo na globalni ravni.
IJS je predavanje uglednega znanstvenika z Univerze na Dunaju z naslovom Kvantna teleportacija, prepletenost in Einsteinovo vprašanje Kaj je svetloba? pripravil v okviru 24. Dnevov Jožefa Stefana.