Za to, da je svet dobil štiri elemente z vrstnim številom 113, 115, 117 in 118, gre zahvala znanstvenikom v ZDA, Rusiji in na Japonskem. Vse skupaj je zdaj potrdil IUPAC in zapisal, da so raziskovalci zadostili kriterijem za odkritje novih elementov, kar je z drugimi besedami potrditev, da je raziskovalcem uspelo ustvariti te atome, pa čeprav le za kratek čas in v laboratorijih. Ti štirje novi elementi so med najtežjimi v periodnem sistemu in ne obstajajo izven laboratorijev. So zelo nestabilni in da so jih ustvarili v laboratoriju, so morali znanstveniki trčiti dva nižja atoma, novi atomi pa so obstajali manj kot sekundo, preden so razpadli na manjše elemente.
Štirje težki
Ti štirje elementi, ki zaključujejo sedmo vrsto periodnega sistema, so prvi novi po 2011, ko so na tabelo vpisali flerovij (114) in livermorij (116), oba sta prav tako supertežki kovini. Novi elementi imajo začasna poimenovanja - ununtrij ali Uut (113), ununpentij ali Uup (115), ununspetij ali Uus (117) in ununoktij ali Uuo (118). V naslednjih nekaj mesecih bodo ekipe znanstvenikov svoja odkritja poimenovale s primernejšimi imeni, kar ne bo lahko, a zagotovo ne bodo tako zlovešča za jezik kot štirje začasni nazivi. Ununtrij (113) bo tudi prvi element, ki ga bodo poimenovali v Aziji, saj ga je ustvarila japonska ekipa.
Še ni konec?
Čeprav je bil periodni sistem narejen 1869, ga znanstveniki še niso zapolnili, prav tako pa ostaja še veliko neodgovorjenih vprašanj teh gradnikov vesolja - sploh, ker ti težki elementi razpadajo na manjše, ki jih še niso uspeli identificirati, saj je proces zelo hiter, merilne metode za merjenje atomskega števila pa nezanesljive. Japonska ekipa je po odkritju 113 napovedala, da bodo zdaj iskali nove elemente iz do zdaj še neobstoječe osme vrste.