Akupunktura
Akupunktura je široko sprejeta in varna metoda zdravljenja, ki temelji na zabadanju iglic v akupunkturne točke z določenimi tehnikami. Tanke iglice zdravnik akupunkturist zabode v natančno določene točke na telesu in s tem uravnava pretok vitalne življenjske energije (či) po meridijanih, z namenom, da bi v telesu spet vzpostavili ravnovesje oziroma zdravje.
Moksibustija
Moksibustija je terapevtska metoda s tako dolgo zgodovino kot akupunktura. Temelji na uporabi mokse oziroma tleče cigare. Tleča cigara daje toploto, ki učinkuje na akupunkturne točke. Njena lastnost je, da odpira kanale, ureja kroženje krvi in čija, izganja mraz in vlago, greje maternico, greje vranico in želodec ipd. Moksibustija je zelo preprosta zdravilna ali preventivna metoda, ki jo lahko skoraj vsak izvaja sam. Tlečo mokso ali cigaro iz zelišč divjega pelina (ima izrazite jang lastnosti) približamo določeni akupunkturni točki. Z mokso se ne smemo dotikati kože, točke samo ogrevamo, pri tem nas koža ne sme peči. Toplota prodira globoko v mišice, učinek pa je podoben kakor pri zdravljenju z akupunkturo.
Ventuze
Ventuze so okrogli kozarci različnih velikosti. Z zažiganjem iz njih izsesamo zrak, da nastane podtlak, ki deluje terapevtsko. Z njimi izboljšamo prosti pretok čija in krvi po kanalu, zmanjšamo otekline in bolečine.
Masaža tuina in akupresura
Masaža tuina je prav tako del tradicionalne kitajske medicine. Temelji na teoriji o pretoku čija kot osnovnega terapevtskega orodja. Z masažo mišic in vezi se terapevt trudi vzpostaviti bolj harmoničen pretok čija prek kanalov oziroma meridijanov in s tem omogočiti telesu, da se samo ozdravi. Tuina se uporablja za sproščanje ali razvajanje kot tudi za resne terapije, kot so na primer športne poškodbe, kronične bolečine v sklepih in mišicah. Odlično deluje tudi kot preventiva, saj krepi imunski sistem. Pogosto se uporablja za zdravljenje poškodb hrbta, ki nastanejo zaradi obremenitev ali nepravilnih gibov, za zdravljenje nategnjenih mišic, vnetje vezi, mišic in živcev, išiasa, revmatizma, artritisa, za zvine in podobno. Masaža vključuje tudi akupresuro – tehniko, kjer se s prsti pritiska na določene akupresurne točke na meridijanih. Bolniku se ni treba sleči, ampak je lahko oblečen v tanko bombažno obleko ali prekrit z rjuho. Bolnik sedi na stolu ali leži na masažni mizi, izvajalec pa obdeluje mehka tkiva.
Zelišča in čaji
Tradicionalna kitajska zelišča so zaklad kitajske kulture. Njihova uporabnost je esenca študija kitajske tradicionalne medicine in farmacije. V času 2000 let je klinična uporaba kitajskih zelišč dosegla zavidljive pozitivne izkušnje in edinstvene učinke zdravljenja. Vsa zelišča, uporabljena v TKM, so pridobljena iz narave, imajo redke stranske učinke, so lahko dostopna in zelo učinkovita. Zdravilna kitajska zelišča se predpišejo pri diagnostičnem pregledu zdravnika TKM po načelu štirih pristopov (vid, sluh, vonj, poslušanje, tipanje utripa). Zdravnik TKM napiše recept zelišč natančno po diagnozi in po gramih vsakemu posamezniku posebej ter ga napoti v tradicionalno kitajsko lekarno, kjer ta zdravila lahko kupi. Stari kitajski pregovor pravi: »Preventivno zdravljenje in uporaba kitajskih zelišč zagotavljata dobro zdravje in lepo življenje.«
Tai ji quan
To so vaje za zdravje, ki temeljijo na formah tradicionalne kitajske borilne veščine tai ji quan (slog chen). V vajah so združene
s katerimi lahko povežemo misli, energijo in obliko, hkrati pa ne vsebujejo težjih gibov, ki so sicer prisotni v formah, tako da lahko z njimi hitreje dosežemo močnejši občutek čija, odpravimo bolezni in okrepimo telo, obenem pa se jih tudi hitreje naučimo. Vaje so zelo prilagodljive, nimajo stranskih učinkov in so zelo učinkovite pri zdravljenju visokega pritiska, srčnih bolezni, hiperostoze (povečana količina kostnine), psihičnih težav, prebavnih motenj ipd. Njihova velika prednost je, da nismo omejeni s prostorom in časom in da lahko vadijo vsi, moški, ženske, stari in mladi.
---PODPIS POD SLIKO---
Koprski zdravnik dr. Liu v svoji formi