Sonce je tisto, ki najbolj vpliva na podnebje, je dejal John L. Casey, tako je že od nekdaj. Zaradi upada sončne energije, s katero ogreva naš planet, pravi Nasin strokovnjak, pa iz obdobja segrevanja Zemlja prehaja v obdobje ohlajanja. Casey je leta 2007 napovedal, da bo najbolj nedavni Sončev cikel izredno šibek. Ni se zmotil. Ta cikel namreč traja dlje kot običajno – običajno trajajo enajst let –, kar pomeni upad energije, kot pravi Casey. Na delu pa so še bolj potentni cikli, kot je dejal, ki pa so za večino neznanka.
Ko se bo začela faza ohlajanja, pravi Casey, se bo ozračje ohladilo po hitrem postopku.
206 let
Eden takšnih ravno prihaja h kraju – dvesto šest let trajajoči Sončev cikel, ki je že, tako Casey, končal podnebno segrevanje in začel fazo globalnega ohlajevanja. Človeštvo se je v preteklosti s takšnimi pojavi že soočalo. Casey tudi pravi, da so bili dokumentirani – nazadnje, ko je bil eden takšnih ciklov v fazi ohlajanja (Daltonov minimum, imenovan po angleškem meteorologu Johnu Daltonu, ki je trajal približno od 1790 do 1830), se je zgodilo nekaj ognjeniških izbruhov in potresov. Leto 1816 tako velja za leto brez poletja, potem ko je v Indoneziji izbruhnil ognjenik Tambora, izbruh pa je bil eden od dveh največjih v zadnjih 2.000 letih. Podobne razmere bodo kmalu postale naša resničnost, napoveduje Casey – trideset let mraza, potresov in rekordnih ognjeniških izbruhov. Pri vsem tem naj bi po celem svetu najbolj trpelo kmetijstvo.
Vsesplošno pomanjkanje
Casey je izpostavil pomembno dejstvo – ljudje so v preteklosti veliko bolj samozadostni. In če v verigi odpove člen, odpove celotna veriga. Vse več ljudi živi v urbanih okoljih, zaradi česar so povsem odvisni bodisi od vlade bodisi od distribucije hrane, saj nimajo sredstev, da bi si jo pridelovali sami. Vendar pa pomanjkanje hrane ne bo edina posledica faze ohlajanja. Casey napoveduje, da bo skoraj gotovo prišlo do pomanjkanja energije, omejena sredstva pa bi lahko bila tudi povod za vojne.
Skoraj gotovo bo prišlo do pomanjkanja energije, omejena sredstva pa bi lahko bila tudi povod za vojne.
Povezave ni, povezava je
Lani se je število močnih potresov podvojilo, a povezave med njimi menda ni bilo. Casey je drugačnega mnenja. Njegove raziskave kažejo, da obstaja povezava med tektonsko aktivnostjo in ohlajanjem planeta. Ker se je Zemljin plašč zadnjih dvesto let segreval, je postal bolj tekoč, z ohlajanjem pa se bojo sprostile sile, ki so se v njem nabrale.
Ko bo že prepozno
Ko se bo torej začela faza ohlajanja, pravi Casey, se bo ozračje ohladilo po hitrem postopku. Mraz naj bi bil najhujši med leti 2020 in 2030, leto 2031 pa naj bi predstavljalo najnižjo točko nove hladne dobe. Ko pridelek ne bo več, kot je bil, pravi Casey, se bomo šele začeli zavedati okoliščin, v katerih se bomo znašli. Če bo v naslednjem enajstletnem Sončevem ciklu prišlo le do novega Daltonovega minimuma ali male ledene dobe, bo znano v naslednjih petih letih.