Zanimivosti

Bravo, slovenski nagci!

Tina Horvat/revija Jana
1. 8. 2014, 08.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Ker nas je zanimalo, kaj se dogaja z nudisti, koliko jih je in kje se zadržujejo, smo se podali na lov za slovenskimi nagci.

Šimen Zupančič

Pred desetletji je bil nudizem v vzponu in takrat je bilo videti, kot da bodo nagci na plažah kmalu prevladali. Iz zahodne Evrope so se na obale Jadrana valile trume osvobojenih ljudi, ki se niso pustili ujeti mokrim kopalkam in vsakršnim sponam, in ni trajalo dolgo, da smo se njihove filozofije navzeli tudi Slovenke in Slovenci. Tudi žensk, ki so se sončile zgoraj brez, je bilo nedvomno veliko več. Potem pa je vse skupaj začelo usihati, mlajše generacije so začele potovati po svetu, kjer ni bilo nudističnih plaž, v hrvaškem nudističnem raju pa so začeli nudistične kapacitete zmanjševati. Ker nas je zanimalo, kaj se dogaja z nudisti, koliko jih je in kje se zadržujejo, smo se podali na lov za slovenskimi nagci. Ne, nudizem in naturizem ne bosta izumrla, smo ugotovili, čeprav ima Slovenija samo dva uradna naturistična kampa, naša obala pa je tudi prekratka za kakšnega. A menda se kar četrtina, to je okoli 500.000 Slovenk in Slovencev, rado kopa in sonči brez kopalk.

»Seveda ne bomo izumrli,« je prepričano povedala predsednica društva naturistov K naravi Tanja Anžin. »Res je, da so že davno minili najboljši časi za nudizem, vendar pa je zanimanje zanj  še vedno zelo veliko. Po neuradnih podatkih se vsaj četrtina Slovenk in Slovencev počuti nudiste, torej se raje kopa brez kopalk kot z njimi. Članstvo v vseh petih naturističnih društvih pa z rahlimi nihanji ostaja enako oziroma ne upada drastično.«

Naturist ali nudist? Da bomo že na začetku znali razlikovati med nudisti in naturisti, nam je Tanja Anžin razložila, da se nudisti samo kopajo in sončijo goli, naturisti pa so socialno povezani ljudje, ki jih združuje ideja o vsestranski koristnosti kopanja in sončenja brez kopalk. Zaradi tega so organizirani v društvih, ki pripravljajo najrazličnejše aktivnosti, dogodke in srečanja. »Dejstvo, da smo goli, ustvari med nami posebno razpoloženje. Gre za način življenja in socialne povezanosti med nami in med nami ter naravo. Med seboj se vsi tikamo, ker smo brez obleke vsi enaki. Ta vidik naturizma se mi zdi najpomembnejši, da o ugodnih učinkih na zdravje niti ne govorim.«

Ne opazimo, da smo goli. S stališča tako imenovanih tekstilcev, torej tistih, ki se kopajo v kopalkah,  je seveda pogled na skupino nagcev, ki ne samo, da lovi sončne žarke, ampak se tudi druži, igra odbojko ali tenis, se vozi s kolesom ali motorjem, hodi na pohode in v trgovino, kuha, zaseda obalni šank in še vse mogoče, precej presunljiv, morda celo šokanten.

Vendar pa nudisti zagotavljajo, da golote sploh ne opazijo in da začetni strah ali nelagodje traja samo nekaj trenutkov. »Ne ogledujemo se med seboj in ne buljimo v druge. S svojo in tujo goloto se sploh ne obremenjujemo. Ko sem se prvič 'moral' sleči, bilo je kmalu po poroki pred mnogimi leti v kampu Solaris, me je bilo seveda zelo strah. Nisem vedel, kako bom prenesel, da me bodo vsi gledali. Kakšna budala sem bil, si mislim sedaj, saj me v resnici nihče ni gledal, in tisti strah je trajal samo nekaj trenutkov,« nam je svoje začetke opisal 65-letni Božidar Škof – Dare, ki z dve leti starejšo ženo Andrejo že mnoga leta živi naturizem. Srečali smo ju v ljubljanskih Črnučah, za Savo, kamor hodijo domala vsi ljubljanski nagci, pa naj gre za aktivne naturiste ali zgolj občasne nudiste.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Bravo, Andreja in Božidar! Razložila sta nam, da se z družbo vsako poletje dobivajo tu, za Savo, kjer ima v bližini prostorček tudi ljubljansko društvo naturistov K naravi. »Sva upokojenca in življenje je zadnje čase tako drago, tu pa je vse zastonj. Še pomembneje pa je, da smo vsi tako sproščeni in da se nihče ne obremenjuje s tem, kakšen je in kakšen je kdo drug. Zato sva skoraj vsak dan tu, če je le mogoče, pa greva na Dolenjsko, v Mali raj,« sta pripovedovala Andreja in Božidar, ki se svoje golote nikakor ne sramujeta in sta brez težav pristala na naše povabilo za fotografiranje.

Takrat smo tudi mi, »tekstilci«, začutili tisto posebno razpoloženje, o katerem govorijo nudisti. Ko pred teboj stojita naga človeka zrelih let in zaradi njune sproščenosti sploh ne opaziš, da sta  brez oblačil. Ko se ti zdita tako lepa in srečna, da ti je žal, da ne moreš odvreči vseh oblačil in skočiti v vodo, ker moraš v službo. In ko se potem, ob pregledovanju fotografij, le zaveš njune golote, se ti zdi, da je najlepša in najbolj naravna na svetu.

Kje so divje plaže za nudiste
Slovenija je sicer zelo bogata s kotički, kjer se brezskrbno kopajo in uživajo številni nudisti. Ljubljanski nagci hodijo v Črnuče, za Savo, na Obali so tri divje plaže, in sicer pod piransko cerkvijo, v Strunjanu pod klifi ter med Izolo in Fieso.

Na Gorenjskem ste lahko goli ob Bohinjskem jezeru, med Ukancem in ribogojnico, ter na neštetih skritih plažicah ob Savi Bohinjki in Dolinki ter ob drugih rekah in potokih, Štajerci pa hodijo na mariborski Otok in na Šmartinsko jezero. Tudi za Dolenjce je dobro poskrbljeno, poleg na prostoru ob Krki, ki ga vodi društvo naturistov Mali raj, se lahko kopajo tudi ob Kolpi.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja