Prednosti, ki jih imajo sončne elektrarne pred ostalimi viri pridobivanja energije, je veliko. Prva in verjetno tudi najpomembnejša prednost je zagotovo ta, da je sončna energija brezplačna in da je neomejena.
Poleg tega se da sončne elektrarne v primerjavi s konvencionalnimi izredno enostavno in neinvazivno umestiti v okolje, saj se jih v veliki meri namešča na strehe že obstoječih objektov. Poleg tega pa so tudi okolju prijazne, saj ne onesnažujejo okolja. Z njihovo uporabo se letno zmanjša količina izpustov CO2 za približno 500 kilogramov pri enem kilovatu moči.
Sistemi sončnih elektrarn postajajo z vsakim letom dostopnejši, v prvi vrsti zlasti zaradi zniževanja cen opreme, pa tudi izkoristki so boljši. Vedno bolj pa se zatika pri državi in subvencijah, ki jih država odmerja za tovrstne elektrarne.
Ali lahko zmanjšamo znesek na položnici za elektriko?
Po mnenju vodilnih strokovnjakov s področja fotovoltaike je zmanjšanje zneska na položnici za elektriko dokaj enostavno. Le sončno elektrarno je treba postaviti. Toda tukaj se zatakne. Zakaj?
Predvsem zato, ker, kot poudarjajo strokovnjaki, je trenutno stanje trga sončnih elektrarn v Sloveniji na zelo nizki ravni. »Vlada je namreč pred dnevi objavila novico, da razpisa za obnovljive vire energije (OVE) v letošnjem letu ne bo. To pa pomeni, da je financiranje obnovljivih virov energije popolnoma ustavljeno. Istočasno od vlade tudi ni nobenega posluha, da bi tistim, ki imajo nameščene sončne elektrarne, ukinili plačevanje prispevkov ZZZS in ZPIZ. Prav tako ostaja nerešeno vprašanje upokojencev, ki so lastniki sončnih elektrarn. Še več. Vlada RS je z nedavno sprejeto uredbo o dopolnilnih dejavnostih kmetom prepovedala proizvodnjo električne energije iz sončnih elektrarn,« poudarja Kristijan Brecl iz Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko Fakultete za elektrotehniko v Ljubljani.
»Za ponovni zagon sončnih elektrarn, predvsem malih, kjer bi bili investitorji fizične osebe, bi morala država ukiniti prispevke in omogočiti vsakemu državljanu postavitev elektrarne na obnovljive vire energije. Če vsi plačujemo prispevek za obnovljive vire energije na položnici za električno energijo, zakaj nekateri zaradi nerazumnih administrativnih rešitev ne moremo postaviti lastne elektrarne na obnovljive vire energije?« se sprašuje Brecl.
Kot možno rešitev krize, v kateri je trenutno slovenski trg sončnih elektrarn, strokovnjaki izpostavljajo dvig odkupnih cen energije za majhne sončne elektrarne in njihovo izločitev iz razpisnega sistema podpor obnovljivih virov energije ali uvedbo neto obračuna električne energije.
In kakorkoli si vlada prizadeva prikazati ekonomsko neupravičenost fotovoltaike, ta kljub vedno nižjim državnim subvencijam in predvsem zaradi zmanjšane lastne porabe električne energije še vedno ostaja ekonomsko upravičena.