Zanimivosti

Revolucija internetnega sveta

M.J.
23. 12. 2013, 12.48
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Minuli teden je več kot 200 udeležencev prisostvovalo dogodku, kjer so se predstavila nova izhodišča za razmišljanje o tem, katere tehnologije bodo v naslednjih letih najbolj posegle v naš način življenja. Tema dogodka je bila Internet stvari (the Internet of Things, krajše IoT). Dogodek se je v organizaciji Startup Šole Hekovnik in Študentske organizacije Fakultete za elektrotehniko ter ob podpori podjetja Si.mobil odvijal v Pop-up domu.

Milan Simčič

Internet stvari prinaša največ sprememb, odkar imamo internet. Gre za pravo revolucijo svetovnega spleta. Danes je komunikacija med napravami in stroji še v povojih, preko interneta komuniciramo predvsem ljudje. 99 odstotkov stvari še ni povezanih v internet, tiste, ki pa so, so omejene na nekakšne posamezne otočke. “Do leta 2020 bo v splet in med seboj povezanih 30 milijard naprav,” je na dogodku ocenjene napovedi predstavil dr. Andrej Kos iz Laboratorija za telekomunikacije Fakultete za elektrotehniko, ki je na konkretnih raziskovalnih primerih predstavil tudi nove izzive za gospodarske panoge na področju IoT.

Milan Simčič

Izhodišča interneta stvari in prihodnje trende na globalnem nivoju je predstavil Domagoj Simecki, vodja prodaje mednarodne mreže za povezavo naprav v telekomunikacijskemu omrežju, družba M2M Telekom Austria Group. Po zaslugi milijard senzorjev, vgrajenih v naprave, se bo oblikovala nova dimenzija inteligence v praktično vseh gospodarskih panogah. Bolje bomo razumeli naravo, zdravila, medicino, avtomobili nas bodo vozili sami,… Možnosti so neomejene. Vsa ta inteligenca bo prikladno shranjena v podatkovnih zbirkah in uporabna za boljšo kakovost življenja. “IoT tehnologije so trenutno najpogostje v uporabi v transportu in logistiki za spremljanje vozil, goriva, poti, porabe, najdemo pa jih tudi že na področju energetike.” je dodal mag. Tomaž Vidonja iz kompetenčnega centra za IoT - Opcomm.

Na dogodku so vizijo svojih priložnosti predstavili slovenski startupi, katerih tehnologija temelji na IoT. Chipolo - Tadej Jevševar je predstavil že dobro znani obesek, ki locira izgubljene predmete. Na platformi za množično financiranje Kickstarter je zbral kar 293.000$. Dr. Denis Pavliha s produktom Multilux rešuje izzive pozicioniranja znotraj zaprtih prostorov. "Kocka za dobro počutje, oziroma CubeSensors, ki je ravno šla v množično produkcijo, pa bo naš hišni asistent pri regulaciji kakovosti bivanja v prostorih,” je razložil Aleš Špetič.

Milan Simčič

S trendi IoT sta pogovor zaključila Kristjan Pečanac in Simon Belak iz Startup šole Hekovnik. Danes tako sprejemamo izzive, kako povezati v Internet stvari hladilnike, rastline, avtomobile, proizvodne stroje, okna, obleke, oz. praktično vse, kar imamo v uporabi v vsakdanjem življenju. Vse več stvarem dodajamo ali vgradimo senzor, ki preko brezžične povezave komunicirajo z okoljem, s pridobljenimi podatki in njihovo obdelavo pa ustvarjajo nadaljnje akcije, komunicirajo z drugimi stvarmi (M2M oziroma »machine to machine«) ali s človekom in nam na ta način izboljšujejo življenje.

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste