Ekipa univerze Harvard je v sodelovanju z več uglednimi raziskovalnimi organizacijami raziskala vpliv določenih finih delcev, znanih kot PM (particulate matter) 2,5, ki so prisotni v zraku v večjem delu ZDA, zaradi majhnosti – kot razkriva njihovo ime, so manjši od 2,5 mikrona - pa zlahka dosežejo pljuča ljudi. Izpostavljenost trdim delcem povzroča kašelj, vzdraženost dihal in težave z dihanjem.
Glavni izvor delcev PM 2,5 so avtomobili, njihovo količino pa povečujejo še kurjenje lesa, gozdni požari, kajenje ali celo kuhanje.
Onesnažen zrak pa ne škoduje le dihalom. Dolgoročno bodo posledice čutili tudi možgani. Nova raziskava se je osredotočala prav na ta vidik. Vseameriška študija je spremljala prebivalce onesnaženih območij med letoma 2000 in 2017, rezultati pa so zaskrbljujoči. Ljudje, ki so živeli v okolju s prisotnostjo delcev PM 2,5, so bili za 9 odstotkov bolj ogroženi z Alzheimerjevo boleznijo in imeli za 6 do 7 odstotkov večjo verjetnost za demenco.
Raziskovalci so ugotovili še, da so nekatere sestavine PM 2,5 lahko nevarnejše za ljudi. To so črni ogljik, organske snovi, nitrati, sulfati in prah, ki pri prej omenjenih boleznih delujejo kot sprožilci. Raziskava navaja, da je daljša izpostavljenost delcem PM 2,5, ki izvirajo iz prometa ter virov izgorevanja fosilnih goriv, pomembno povezana z višjim tveganjem za Alzheimerjevo bolezen in demenco.