Medtem ko se približuje dogodek Apple iPhone 14, se še naprej pojavljajo govorice o potencialni zmožnosti telefona, da zagotovi komunikacijo v sili prek satelitskega omrežja. Minuli ponedeljek je priznani analitik Ming-Chi Kuo dejal, da je Apple »končal strojne teste za to funkcijo« ...
Po Kuojevih besedah je »to, ali bo iPhone 14 ponujal storitev satelitske komunikacije, odvisno od tega, ali se lahko Apple in operaterji dogovorijo o primernem poslovnem modelu«. Kuo pravi, da je ta ovira že enkrat odložila to funkcijo – po njegovih besedah je bila strojna oprema, ki bi iPhonu 13 omogočila komunikacijo s sateliti, že pripravljena, vendar se Apple ni mogel dogovoriti o poslovnem sodelovanju z operaterji. Torej je vse padlo v vodo. Bo s 14-ko drugače?
Navzkrižje interesov
Po Kuoovi najnovejši napovedi bo iPhone »sčasoma« imel satelitske komunikacije, vendar je »težko natančno napovedati, kdaj«.
Res je, da večina operaterjev želi ponuditi lastne funkcije in načrte za satelitsko povezovanje. Prejšnji četrtek je T-Mobile objavil, da sodeluje s podjetjem SpaceX pri vzpostavitvi lastnega satelitskega sistema za komunikacijo v sili, za katerega pravi, da bo deloval s številnimi obstoječimi telefoni, ki podpirajo 5G. Medtem AT&T sodeluje s podjetjem AST SpaceMobile, ki želi zagotoviti širokopasovne povezave s prenosom na telefone prek satelita. Podjetje Verizon sodeluje tudi z Amazonovim satelitskim projektom Kuiper.
Dogovori z državnimi vladami
Ker satelitska omrežja običajno delujejo po vsem svetu, bo moral Apple morda skleniti dogovore z mednarodnimi operaterji in po vsej verjetnosti tudi z vladami držav, kjer bo to mogoče.
Kdo bo plačal?
Še eno vprašanje, ki bi lahko zaviralo zadeve – kdo in kako bo na koncu plačal satelitsko sporočanje med operaterjem, podjetjem Apple, ponudnikom satelitskih storitev in uporabniki iPhona? V primeru podjetij T-Mobile in SpaceX je to precej preprosto. Zdi se, da bi, vsaj glede na tisto malo, kar vemo, to vnaprej plačal T-Mobile, pri čemer bi T-Mobile izstavljal račune, kar je že ustaljen način.
Velik preskok, prava revolucija?
Skratka, vse naj bi bilo tehnično nared, vendar je težava, kot v večini primerov, v dogovorih. Se lahko zgodi, da Apple s tehničnega in pravnega vidika vključi čip brez sodelovanja operaterjev? Po vsej verjetnosti to ne bo šlo, saj je v posel komunikacij vpletenih preveč globalnih interesov ... Skratka, več bo znano na Applovem dogodku, ki se bo zgodil 7. septembra in ki ga bomo lahko vsi spremljali v živo!