"Za udeležbo na letošnjem festivalu smo, po mnenju strokovne komisije za izbor, prejeli presenetljivo pestro paleto prijavljenih skladb. Med 74. pravilno, pravočasno in v skladu s predpisanimi merili prijavljenimi skladbami, so člani poslušali in ocenjevali tudi skladbe povabljenih avtorjev ali izvajalcev," so nam sporočili iz Avditorija Portorož.
In koga je izbrala strokovna komisija? Glasbeniki so navedeni po abecednem vrstnem redu:
- Anika Horvat in Tinkara Kovač – Do roba in še čez
- BosaZnova – Želje
- Hvala Brothers in Manu - Čas je zdaj
- Isaac Palma in Semikanta' – Zdaj je čas
- Mia Guček – Adrenalin
- Moya – Luna
- Nina Lampret – Modrina
- Ninnay – Nočem tja
- Nuša Derenda – Valček
- Radar – Moje meje
- San Di Ego – Človek mora imeti sanje
- Tosca Beat – Colori della natura
Izborno strokovno komisijo so letos tokrat sestavljali: Rok Smolej (predstavnik RTV SLO), Eva Cimbola (Radio 2), David Morgan (Občina Piran, glasbenik), Emanuela Montanič Sekulović (glasbenica), Alesh Maatko (zainteresirana javnost), Rebeka Dremelj (glasbenica, udeleženka festivala) in predsednik Andrea F (član organizacijskega odbora, glasbeni urednik in producent).
Pozitivna tredna
Kot je v imenu celotne strokovne komisije za izbor izpostavil Andrea F, sta letos izredno pozitivna dva trenda: rast sodelovanja priznanih in priljubljenih imen slovenske glasbene scene (tako v neposredni vlogi izvajalcev in/ali avtorjev, kakor tudi v vlogi besedilo piscev, aranžerjev ali avtorjev glasbe za druge, mlajše in manj uveljavljene izvajalce) ter vse boljša tehnična dovršenost prijavljenih posnetkov skladb, kar očitno kaže na profesionalen in spoštljiv odnos do lastnega dela in ne nazadnje tudi do festivala samega.
Zanimanje mladih
»Pohvalno je tudi zanimanje mlajših, novih generacij izvajalcev za sodelovanje na festivalu MMS in potrditev ter uveljavitev prek prestižnega portoroškega odra. Veseli nas tudi povratek prijavljenih skladb v italijanščini, ne le s strani lokalnih ali zamejskih avtorjev ter izvajalcev, kar je glede na tradicijo in regionalno specifiko festivala MMS zagotovo dobrodošlo. Manj pozitiven pa je pogled na povprečje kakovosti besedil in pomena le teh; pri številnih je bilo morda najbolj opazno strmenje h kvantiteti namesto kvaliteti ter pogosto ne ravno plemenita ali globoka navdiha in sporočilnost. Obenem se pa žal nadaljuje in zatorej več krat znova pojavlja dolgoletna domača tradicija plagiatorstva, včasih celo z radodarnim "izposojanjem" melodij in idej iz repertoarja, del, hitov in umotvorov izredno poznanih svetovnih izvajalcev - in zato tudi takoj prepoznanih.«
Pri enem že izbranem izvajalcu je naknadno prišlo do diskvalifikacije zaradi predhodnega javnega medijskega izvajanja prijavljene skladbe, zaradi česar sta v skladu s pravilnikom in razpisnimi pogoji skladba in izvajalec bila nadomeščena s prvo rezervno skladbo.
»Strokovna komisija za izbor z naznanitvijo izbranih skladb želi vsem sodelujočim uspešno, srečno, sproščeno in zabavno delo na 41. festivalu MMS ter se obenem zahvaljuje vsem, ki se tokrat niso uvrstili v izbor«, je zaključil Andrea F.
Kdo bo letos prejemnik Velike nagrade MMS 2022 in nagrad strokovne žirije - za najboljšo skladbo v celoti ter nagrado Danila Kocjančiča, bomo izvedeli 9. julija okrog polnoči. Lepo vabljeni na festival Melodije morja in sonca v Amfiteater Avditorija Portorož v živo ali pred televizijske in radijske sprejemnike RTV Slovenija, ki bodo tudi letos festival neposredno prenašala.