Ujeli smo ga ravno med vajo novega glasbenega dela The Sound, ki bo v SNG Opera in balet Ljubljana krstno izveden 19. maja. Skladatelj mlajše generacije Rok Golob, ki je znan tudi kot umetniški vodja avtorskih glasbenih spektaklov, nam je tako pred premiero zaupal, o čem bo govorila ta fantazijska oziroma kozmična opera.
Letošnja Evrovizija je potekala pod sloganom The Sound of Beauty. Kaj je za vas »zvok lepote«?
Lepota je lahko precej relativna. Kaj je za nekoga lepa melodija? Nekomu lepo zveni Metallica, drugemu pa Kenny G. Energija, ki prihaja z zvokom, je morda pomembnejša kot sam zvok.
Se kdaj zgodi, da zvok vendarle nima te opevane lepote?
Absolutno – kadar gre za zvok, pri katerem ne občutiš globine, iskrenosti ali pristnosti, ampak zgolj plehkost in igro. Je pa lahko včasih to tudi zabavno.
Kako kot glasbeni ustvarjalec najdete tisti pravi zvok, ki pritegne?
Skušam se povezati s tem, kar zares čutim – in želim to vgravirati v glasbo –, ali z energijami okoli sebe, da jim prisluhnem, kaj mi želijo v danem trenutku sporočiti, in nato to manifestiram skozi sebe.
Zvok (The Sound) pa je povezan tudi z vašo novo glasbeno zgodbo. O čem bo govorila?
V glavni vlogi je skladatelj Aton, ki mu Corinne iz vzporednih svetov v sanjah prišepetavajo, da mora najti zvok, ki bo ljudem razširil energijsko, vidno in čutno dojemanje iz drugih dimenzij, sicer bo njihov planet v nevarnosti. Precej težka naloga.
Kaj bo paradni konj te novitete?
Ne bo konj, ampak planet. Na planetu Laxeno se je že dogajalo podobno, kar se dogaja na Zemlji. Ljudje so si med sabo postajali vse bolj sovražni, ker niso razumeli, da nanje vplivajo energije in bitja iz vzporednih svetov. Vse to bo predstavljeno z emocionalnim vlakom čustev, orkestrom Zemljo, zborom nebo in solisti kot povezovalci drugega z drugim.
Če se ne motim, se bo vse vrtelo prav okrog zvoka?
Ali še bolje – v opazovanju Atona, ki mora ugotoviti, kaj ta zvok sploh je, ker sam o sebi ni prepričan, da ni nor, in treh Corinn, ki mu v sanjah sporočajo in mu dajo vedeti, da je ta zvok prav v njem, a ga mora odkriti.
Kdo vse je vpet v ta projekt?
Z Gino Vannellijem, priznanim glasbenikom iz Amerike, sva skupaj napisala zgodbo, libreto in glasba sta po večini moje delo, režiser je Jaša Koceli, dirigent Simon Dvoršak, zbor in orkester SNG Opera in balet Ljubljana, scenograf Darjan Mihajlovič Cerar, posebna novost bodo tudi 3D-projekcije, ki jih je ustvaril Matej Sušnik, potem pa vsi solisti – Gregor Ravnik, Edvard Strah, Urška Arlič Gololičič, Eva Černe, Urška Breznik, Martina Burger, Nuška Drašček, Ana Šinigoj ... Poleg največje možne zasedbe orkestra, obilico tolkalcev, 3D-animacij, vrhunskih solistov se nam morda obeta še presenečenje po predstavi.
Ob vsem tem ne moreva mimo skupine KiNG FOO, ki prihodnje leto praznuje 10. rojstni dan. Se obeta kakšno praznovanje?
KiNG FOO-ji bomo ob jubileju zagotovo pripravili praznovanje in koncertiranje ob novem albumu. Imamo novega člana in smo postali še bolj eklektični kot prej. Imamo svetovno pevko in tako vidimo tudi svojo prihodnost. Odpirajo se nam nova obzorja, pred nami je nov album, že junija pa nas boste lahko ujeli na naših koncertih. Vsi vabljeni na naše energično glasbeno popotovanje, naše avtorske skladbe in skrbno izbrane coverje v kar sedmih jezikih. Za začetek 4. 6. v Klubaru, 8. 6. v Hiši na Travniku, 11. 6. na festivalu Harley Davidson v Portorožu, 16. junija v Križankah z Valom 202 in tako naprej. Poiščite nas na družbenih omrežjih KiNG FOO-jev.
Če sva začela z Evrovizijo, pa končajva z EMO in Popevko. Vas svet festivalov še mika?
Trenutno v resnici niti ne, saj sami ustvarjamo samostojne male, večje in velike koncerte, kot je na primer Simfonična ekstaza, kjer so samo glasba, občutja in druženje, brez tekmovanja. Ampak vseeno – hej, nikoli se ne ve.
Fantazijska kozmična opera, kot jo je poimenoval skladatelj, bo pritegnila vse ljudi, željne močnih energij, čustev in globine.