Estrada

Iz Torina v ukrajinski Mariupol?

A.M.
18. 5. 2022, 08.00
Deli članek:

Napovedi so se uresničile, zmagala je solidarnost!

Profimedia
Zmagovalna zasedba Kalush Orchestra je Ukrajini v sorazmerno kratkem času pripela že tretjo evrovizijsko zmago.

66. evrovizijsko tekmovanje, na katerem je z zasedbo Kalush Orchestra in pesmijo Stefania (pričakovano) slavila Ukrajina, že dolgo ni bilo tako odmevno. Nedelujoče kinetično sonce, cel kup nepravilnosti pri glasovanju, hekerski napadi, politična sporočila ... – vse te zgodbe po Evroviziji izstopajo v svetovnih medijih.

Vse oči uprte v Ukrajino

Ukrajina, ki se je v finalu predstavila pod številko 12, je že med nastopom doživela neverjetne ovacije. Ukrajinska delegacija je bila v ožjem krogu favoritov že pred začetkom vojne v Ukrajini, zaostrene razmere pa so še povečale zanimanje zanje in njihovo skladbo postavile v nov kontekst. Pevec skupine Oleg Psiuk je sicer v enem od intervjujev poudaril, da je pesem Stefania predvsem »hommage mami«. Kot je poudaril, je etno pesem s pridihom hip hopa in ukrajinskega rapa nepolitična pesem ter da to ni pesem o vojni.

Sicer pa je bila za ukrajinsko predstavnico sprva izbrana ukrajinska raperka Alina Paš, a je odstopila od nastopa, ko se je znašla pod drobnogledom zaradi obiska Krima leto po tem, ko si ga je leta 2014 priključila Rusija. Zaradi vojne v Ukrajini so letos iz tekmovanja za pesem Evrovizije izključili Rusijo.

Profimedia
Španska skladba SloMo je mešanica glasbe in plesa, ki v hipu osvoji občinstvo. Kako da ne, saj je ekipa pevke Chanel sodelovala z Madonno, Britney Spears, Rickyjem Martinom, Mariah Carey ter drugimi.

Slovenska javnost je v finalu 12 točk podelila Srbiji (10 Ukrajini), strokovna komisija, ki so jo sestavljali Alenka Godec, Lucija Harum, Gaber Radojevič, Arne Međedović in Tilen Artač, pa je 12 točk namenila Italiji ter 8 Ukrajini.

Mariupol 2023?

Le nekaj minut po neposrednem prenosu se je po družbenih omrežjih oglasil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je na Instagramu zapisal, da bo Ukrajina prihodnje leto gostila Evrovizijo. »Že tretjič v svoji zgodovini. In verjamem, da ne zadnjič. Potrudili se bomo, da bomo nekega dne udeležence tekmovanja in vse goste povabili v mesto Mariupol. Svobodno, mirno, obnovljeno.« Ali bo res tako, bo znano v prihodnjih tednih, saj bo zveza EBU (skupaj z ukrajinsko javno televizijo) zaradi številnih priprav kaj hitro odločila o novi lokaciji Evrovizije. Če to ne bi bila Ukrajina, so se ponudile že nekatere druge države, med drugim znova Italija in Torino. Tu pa so tudi države iz družine velikih petih, med katerimi izstopa Španija.

Profimedia
Veliko Britanijo je letos zastopal evrovizijski oboževalec, 33-letni glasbenik Sam Ryder, ki je pred nastopom dejal, da bodo vsi skupaj še kako ponosni na njegov nastop. In prav je imel, saj je pripel drugo mesto.

Umetnica mora biti zdrava

Kot edina država iz nekdanje Jugoslavije se je v finale uvrstila Srbija, ki je na koncu osvojila odlično peto mesto. Srbska predstavnica Ana Đurić z umetniškim imenom Konstrakta je na predizboru prejela ovacije občinstva, na Youtubu pa je imel njen nastop v prvih 12 urah več kot 920.000 ogledov. Pesem z naslovom In Corpore Sano se začne z verzom o zdravih laseh Meghan Markle, Konstrakta pa med nastopom sedi na stolu in si, obkrožena z moškimi plesalci, ves čas umiva roke.

Profimedia
Čeprav srbska pesem In Corpore Sano ni tipična evrovizijska skladba je pevka Konstrakta pritegnila pozornost predvsem zaradi zgodbe, ki se dotika aktualnega zdravstvenega stanja v Srbiji.

Kdo so evrovizijski zmagovalci? Kalush Orchestra je ukrajinska hip-hop skupina, ki z različnimi ljudskimi inštrumenti združuje etnične motive, prepletene s sodobnimi zvoki. Skupina je dobila ime po ukrajinskem mestu Kaluš ob vznožju Karpatov. Iz tega mesta med drugim prihaja tudi član oziroma frontman skupine Oleg Psiuk. Evrovizijska zmagovalna pesem Stefania je sicer poklon Olegovi materi, ki jo je prvič slišala šele, ko je videla, da skupina tekmuje na Vidbirju, ukrajinskem izboru za Pesem Evrovizije.

Zvok lepote

Čeprav je bil letošnji slogan The Sound of Beauty oziroma Zvok lepote, so bili glasnejši drugi zvoki. Močno je »zaškripalo« na evrovizijskem odru, saj glavni del scene, kinetično sonce, ni delovalo, kot bi moralo. Menda se je vrtelo prepočasi, zato ga na koncu niso uporabili. Nato so odkrili napake oziroma nepravilne vzorce pri glasovanju kar šestih držav (San Marina, Črne gore, Romunije, Poljske, Gruzije in Azerbajdžana). EBU je v tem primeru s svojim glasovalnim partnerjem izračunal nadomestni rezultat, ki ga je na koncu potrdil neodvisni nadzornik. Na koncu so tu še hekerji, ki so hoteli motiti sámo tekmovanje in tudi glasovanje. Seveda je bilo še cel kup manjših stvari, ki so dvigovali pritisk predvsem oboževalcem, saj ti med drugim v novinarskem središču niso smeli imeti javljanj v živo.

Profimedia
Del evrovizijske zgodbe je bila tudi 48-letna velika pevka Laura Pausini, ki je krmarila festival, poleg tega pa je navdušila z glasbeno točko.

Arrivederci Italija

Za konec ne moremo mimo voditeljske trojice, ki so jo sestavljali italijanski TV-voditelj Alessandro Cattelan, pevka Laura Pausini in v Libanonu rojeni britanski pevec Mika. Laura Pausini je v finalnem večeru zapela nekaj svojih največjih uspešnic, med telefonskim glasovanjem pa se je z glasbeno-sporočilno točko predstavil še Mika. A to še ni vse, lanskoletni zmagovalci Måneskin so predstavili pesem Supermodel ter povedali, da je za njimi zelo dinamično leto, v katerem so prepotovali ves svet. In zelo dinamično bo tudi do prihodnje Evrovizije, kjer koli že bo in na kateri naj bi slišali tudi slovenske predstavnike, ki letos, če sklepamo po rezultatih, niso blesteli, kot se ni bleščala naša disko krogla.

Profimedia
Predvsem italijansko občinstvo je še kako pričakovalo lanskoletne zmagovalce, zasedbo Maneskin, ki smo jih lahko spremljali le v neposrednem finalnem prenosu. Na generalkah in tudi sicer jih ni bilo o

Pesem Evrovizije 2022: Prvih pet 1. Ukrajina (Kalush Orchestra – Stefania), 631 točk 2. Velika Britanija (Sam Ryder – Space Man), 466 točk 3. Španija (Chanel – SloMo), 459 točk 4. Švedska (Cornelia Jakobs – Hold Me Closer), 438 točk 5. Srbija (Konstrakta – In Corpore Sano) 312 točk