Estrada

Zadnje mesto za Slovenijo

A.M.
18. 5. 2022, 07.00
Deli članek:

»Res smo veseli, da smo lahko bili del vsega tega«

EBU/Sarah Louise Bennett
Na vsakem koraku po Torinu so jih spremljale slovenske zastave, ki so bile obvezen pripomoček skozi več kot 14-dnevno glasbeno zgodbo.

Evrovizijska izkušnja se je za LPS začela precej nepričakovano in spontano. »Z Žigovo prvotno idejo, da se prijavimo na Emo freš, smo naredili nekaj izjemnega, kar se tako mladim, kot smo mi, zelo redko zgodi in smo res hvaležni za to celotno izkušnjo,« se svojega evrovizijskega popotovanja danes spominjajo mladi glasbeniki, ki so ob tem dejali, da so v Torinu naredili natanko to, kar so si želeli: »Pokazali smo se Evropi in zdaj gremo naprej delat glasbo.«

Profimedia
Slovenski nastop se je vrtel okrog velike disko krogle, ki je bila težka skoraj 200 kilogramov.

Prvi predizbor

Evrovizijska zgodba je bila tudi letos razdeljena na tri večere. V prvem predizboru so se za deset mest v finalu borili predstavniki sedemnajstih držav, med njimi tudi LPS s pesmijo Disko, ki pa se na koncu ni uvrstila v finale. Še več, kot so sporočili iz zveze EBU po sklepnem večeru – do takrat so namreč vsi podatki še tajni –, so naši mladi glasbeniki končali na repu predizbora. Vsega skupaj so prejeli 15 točk: osem točk od hrvaškega ljudstva, pet točk od hrvaške strokovne komisije in po eno točko od nizozemske in moldavske žirije. Zaradi slabega rezultata se tako niso uvrstili v sobotni finale.

Profimedia
LPS je s skladbo Disko nastopil v prvem predizboru, kjer so končali na zadnjem mestu. V finale se niso prebili.

Podpora bližnjih

Je pa Gašper dan po nastopu sodelovanje na Evroviziji ocenil kot »enkraten dogodek v življenju. Res smo veseli, da smo lahko bili del vsega tega. Vsak vidik tega dogajanja nam je bil zelo všeč in češnja na vrhu pa je bil seveda nastop.« Naši predstavniki so Disko zapeli v slovenščini. Kot je povedal Filip, so vsi oboževalci Evrovizije in imajo zelo radi tista stara leta evrovizijskega festivala, ko je bilo vse odigrano z orkestri in so še vse države pele v svojih jezikih. »Zdi se nam, da je, če predstavljaš svojo državo, veliko bolj učinkovito, če poješ v svojem jeziku, in odločitev o tem smo sprejeli že na začetku. Naredili smo tudi po našem mnenju zelo dobro angleško različico, ampak ni isti občutek, ko jo pojem. Zato smo se odločili za slovenščino,« je dodal. Vzdušje v zaodrju je Filip opisal kot zelo pozitivno. »Ni bilo čutiti nobene tekmovalnosti. Zdi se mi, da na glasbenih dogodkih v primerjavi s športnimi ni miselnosti, moram te premagati, ampak tekmovalci navijamo drug za drugega, tako kot občinstvo. Tudi vsi, s katerimi smo se pogovarjali, so bili zelo prijazni.«

Mladi glasbeniki so imeli v sami areni PalaOlimpico v Torinu tudi podporo bližnjih. Kot je povedal Gašper, jim je ta seveda dala zagon. »V enem kotu dvorane smo videli res same slovenske zastave in zastave z napisom I feel Slovenija. Res nam je veliko pomenilo, da so naše družine prepotovale vso dolgo pot do Torina. Tudi po nastopu, ko smo bili v t. i. green roomu pred odrom, smo vsakič, ko smo se obrnili, slišali vpitje.« Gimnazija Celje Center je skupaj s Celjskim mladinskim centrom pripravila skupinski ogled prvega polfinalnega večera v živo. To je bilo, kot je rekel Mark, »res super, zelo lepo od njih. Se vidi, da nas podpirajo in to nam res zelo veliko pomeni. Povedali so nam tudi, da so zelo uživali.«

EBU/Corinne Cumming
Na najbolj galmuroznem dogodku Pesmi Evrovizije, uradnem sprejemu, so bili naši mladi glasbeniki dobro razpoloženi.

LPS sestavljajo Filip Vidušin (vokal), Gašper Hlupič (bobni), Mark Semeja (električna kitara), Zala Velenšek (bas kitara) in Žiga Žvižej (klaviature).

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki