Estrada

Od prepovedanega jezika do vpisa v ustavo

kl
22. 12. 2021, 07.37
Posodobljeno: 22. 12. 2021, 08.40
Deli članek:

Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije je v Kinu Šiška obeležila Dan znakovnega jezika s predstavitvijo dokumentarca o njem ter videospotom in odrsko komedijo v tem jeziku.

m24
Govornik na slovesnosti, predsednik ZDGNS Mladen Veršič

Dan znakovnega jezika sicer obeležujemo 14. novembra, a so zaradi ukrepov uradno prireditev in predstavitev vseh treh stvaritev pri Zvezi prestavili za dober mesec.

Slovenski znakovni jezik je od junija letos kot eden od samostojnih in avtohtonih jezikov vpisan tudi v naši ustavi. O tem govori člen 62.a. "62.a - od prepovedi do ustave" pa je tudi naslov dokumentarnega filma, v katerem sta Tina Grošelj in Marko Kumer - Murč skozi osebne izpovedi gluhih razkrivala pot znakovnega jezika v šolskem sistemu. Kretanje, kot tudi pravijo temu jeziku, je bilo nekoč v izobraževanju gluhih oseb celo prepovedano, kar je usodno zaznamovalo gluho manjšino, in skoraj bi se zgodil "jezikovni genocid".

Danes slovenski znakovni jezik obsega okoli 21.000 znakov, kar je približno besednjak sedmošolca, a se razvija, z vpisom v ustavo pa so gluhi dobili pravico do svobodne uporabe tega jezika v vseh aspektih življenja, kar bo morda vzpodbudilo to, da bomo v prihodnosti imeli tudi več visoko izobraženih gluhih, morda tudi pravnikov, zdravnikov, politikov ... in s tem bodo lahko gluhi dobili možnost, da sami odločajo o  stvareh, ki se tičejo njih samih.

m24
Ustvarjalci komedije "Decibel-ga"

Na odru Kina Šiške je premiero doživela tudi komedija "Decibel-ga", Andreja Težaka - Teškyja, v kateri nastopajo tudi gluhi igralci, predvajali pa so tudi glasbeni videospot "Verjemi vase", ljubljanskega raperja Ževže, ki je prvi glasbeni videospot v celoti dostopen ljudem z izgubo sluha.

m24
Ustvarjalci spota "Verjemi vase" - Ludvik Rodič, Ževža, Emina Gazibera