Estrada

Kaj bi se zgodilo, če bi videoigre lahko igrali v živo?

T.P.
27. 10. 2021, 18.13
Deli članek:

27. oktobra bodo na Novi pošti v koprodukciji Varje Hrvatin in Slovenskega mladinskega gledališča premierno uprizorili predstavo Zelda.

Asiana Jurca Avci
Anja Novak in Stane Tomazin

Koncept za interaktivno uprizoritev Zelda izhaja iz dramaturgije videoiger in principa iger igranja vlog, kakršna je Dungeons and Dragons (Temnice in zmaji). Tovrstne igre izhajajo iz želje, da bi uporabnika kar najbolj vključile v fiktivno dogajanje v virtualnem svetu in ga motivirale, da bi svoj lik skozi zastavljene misije popeljal vse do cilja. Bolj kot se igralec z likom poistoveti, bolj je motiviran za igro in večja je moralna odgovornost za sprejemanje njegovih odločitev. Projekt Zelda, ki ga je ustvarila avtorska ekipa: Varja Hrvatin, Rok Kravanja, Vid Merlak, Anja Novak in Stane Tomazin, bi rad v ospredje postavil gledalca kot dejavnega soustvarjalca uprizoritve, vsebinsko pa se posveča posameznikovim neuresničenim željam, ki jih zavirajo vsakdanje državljanske dolžnosti ter moralno-etični zadržki. Kaj za naše vsakdanje odločitve pomeni, če odgovornost za naša dejanja prevzame nekdo drug?

»Leta 2001, ko sem bil star dvanajst let, sem doživel svoj prvi live stream. Na eni od televizijskih postaj so cele dneve v živo prenašali invazijo na Afganistan. Sprva se mi je zdelo grozljivo in sploh nisem mogel verjet, da se to dogaja, kaj šele da to predvajajo po televiziji. Vendar je minil kak mesec in vse to se mi je zdelo bolj normalno, nekako sem se navadil. Po drugem mesecu pa je bilo že kot kakšna spremljevalna glasba v ozadju. Pravijo, da svet po 11. septembru ni več enak. Zdaj je september 2021 in z Anjo Novak se sprehajam po Ljubljani, oba oblečena v stereotipne like, z nahrbtnikom, iz katerega gleda selfie stick s telefonom, ki prenaša v živo, ter 'delava izzive'. Ljudje naju gledaju, komentirajo, ignorirajo, se čudijo in še kaj. Občutek totalnega nelagodja fikcije v resničnosti. Delamo predstavo, v kateri bodo morali gledalci fizično priti v gledališče, da bodo gledali live stream fikcijo, ki se bo dogajala v resničnosti. Meni se zdi popoln recept za …« je v zvezi s tem povedal igralec Stane Tomazin.

Gledalci lahko predstavo zgolj spremljajo ali pa v njej aktivno in anonimno sodelujejo – za to potrebujejo pametni telefon z možnostjo prenosa podatkov.