Estrada

10 sobnih rastlin za senčne prostore

M. K.
22. 7. 2021, 11.00
Posodobljeno: 25. 10. 2024, 10.43
Deli članek:

Katere rastline lahko postavimo tudi v bolj odmaknjene in senčne kotičke svojega stanovanja?

Shutterstock
/

SONČNA SVETLOBA

Da nekatere zelene rastline uspevajo v popolni temi, je seveda lahko le mit ali šala. Obstajajo sicer nekatere izjeme, a te rastline niso zelene. Vsaka sobna rastlina potrebuje nekaj ustrezne svetlobe, najdemo pa določene vrste, ki so glede tega zelo nezahtevne.

Rastline potrebujejo sončno svetlobo za proces, ki ga imenujemo fotosinteza. To jim omogoča, da so samozadostne, tako imenovane tudi avtotrofi organizmi, ki proizvajajo kompleksne organske spojine iz preprostih snovi, ki so prisotne v njihovi okolici, v primeru rastlin z uporabo energije iz svetlobe. Preprosto povedano, same proizvajajo hrano, ki jo potrebujejo – kar je precej neverjetno, a hkrati pomeni, da je zanje sončna energija osnovnega pomena.

Res je, da naštete rastline lahko živijo na območju z manj svetlobe, to pa še ne pomeni, da bodo tam idealno uspevale. Vsaka rastlina si želi veliko svetlobe.

Nekatere vrste rastlin so se razvile in prilagodile življenju na območju z manj svetlobe. To so predvsem tiste, ki živijo pod krošnjami velikih dreves, na območju skrajne sence, na primer v tropskih deževnih gozdovih. Ena od bolj značilnih evolucijskih lastnosti teh rastlin so široki, zelo tanki listi, ki so namenjeni lovljenju še najmanjšega vira svetlobe. Katere so to?

10 RASTLIN, KI PREŽIVIJO V SENCI

1.Taščin jezik ali tigrasti jezik (Dracaena trifasciata)

2.Čopasta zelenčica, tudi znana kot trak ali pajkova rastlina (Chlorophytum comosum)

Shutterstock
/

3.Zamija (Zamioculcas zamiifolia)

Shutterstock
/

4.Fikus benjamin ali indijski gumovec (Ficus benjamina)

Shutterstock
/

5.Božični in velikonočni kaktus (Schlumbergera)

Shutterstock
/

6.Mavrina oziroma potos (Scindapsus)

Shutterstock
/

7.Spatifil oziroma samolist (Spathiphyllum wallisii)

Shutterstock
/

8.Drevoljub oziroma philodendron (Philodendron scandens)

Shutterstock
/

9.Difenbahija (Dieffenbachia)

Shutterstock
/

10.Zmajevec (Dracaena marginata)

Shutterstock
/

Pozorni moramo biti na rumene in odpadajoče liste, saj to kaže na neprimerne razmere.

Večina rastlin, ki uspevajo na senčnih krajih, izvira iz tropskih gozdov, kar pomeni, da bomo temu morali tudi prilagoditi razmere. Temperature tam redko padejo pod 15 stopinj Celzija, zračna vlaga pa je precej visoka. Najbolje bodo zato uspevale v kopalnici, kuhinji in dnevni sobi.

Do določene mere lahko sončno svetlobo nadomestimo s posebnimi žarnicami, ki jih usmerimo v rastline. Izbrati moramo pravilno valovno dolžino.