Psi lahko postanejo dehidrirani prav tako kot ljudje. In ker so se temperature začele višati, je za vse lastnike psov pomembno, da pazijo na znake dehidracije.
Normalno je, da telo našega psa ves dan pridobiva in izgublja vodo - z dihanjem, uriniranjem in izhlapevanjem skozi blazinice tačk - a toplejše vreme naredi pse bolj dovzetne za dehidracijo.
Za dehidracijo obstajajo različni vzroki, vključno z izgube tekočine zaradi bruhanja in driske ter pogostejšim izločanjem urina, kar bi lahko skupaj s slabostjo, letargičnostjo in bolečino kazalo na bolezensko stanje.
Kako preprečimo dehidracijo?
Svojim hišnim ljubljenčkom moramo vedno omogočiti dostop do čiste vode. Če gremo na daljši sprehod ali na plažo, ne smemo pozabiti s seboj vzeti vode in posodice.
Kako vemo, da je naš pes dehidriran?
Obstaja preprost in hiter test, ki ga lahko opravimo kar doma. Psu stisnemo kožo nad očmi, na vrhu hrbta ali za vratom - ne močno, da bi ga bolelo, le toliko, da ustvarimo greben. Nato spustimo in koža, če je pes dobro hidriran, se bo hitro vrnila v normalno stanje. Če koža ostaja dlje časa v obliki grebena, ki smo ga ustvarili, ali se ne vrne v prvotno stanje, je to pokazatelj, da je naš pes dehidriran.
Kako pomagamo dehidriranemu psu?
Prva stvar, ki jo moramo storiti, je, da jih spodbudimo k pitju raztopine z elektroliti, saj ga lahko s tem hitro rehidriramo. Raztopino pripravimo tako, da na vsake pol litra vode dodamo pol čajne žličke medu in četrt čajne žličke soli.
Če pes ne more sam piti vode, noče vstati ali jesti, pa je to znak, da se dehidracija slabša. Najbolje je, da ga takoj odpeljemo k veterinarju, ki ga bo hidriral z infuzijo.
Pozor!
Mladički in starejši psi so veliko bolj občutljivi in jih dehidracija lahko prizadene veliko huje kot zdrave odrasle pse. Če naš mladiček ali starejši pes izgublja veliko tekočine in je ne uspe nadomestiti, ga moramo zato takoj odpeljati k veterinarju.