Že sedmo leto zapored na vrhu lestvice stotih najbogatejših Slovencev, ki jo objavlja revija Manager, "sedita" zakonca Iza Sia in Samo Login, ustanovitelja podjetja z razvedrilnimi mobilnimi aplikacijami Outfit7. Vrednost njunega premoženja ocenjujejo na 689 milijonov evrov in se od lani ni spremenilo. Avtorji lestvice pa ugotavljajo, da bi njuno podjetje, ki sta ga leta leta 2017 prodala kitajskemu holdingu United Luck Group za milijardo dolarjev, verjetno danes bilo vredno dva ali celo trikrat več.
Na drugem mestu sta tudi tako kot lani lastnika Studia Moderna, Sandi Češko in njegova partnerka Livija Dolanc, ki sta za zakoncema Login lanski zaostanek zmanjšala za približno 50 milijonov evrov.
Skupno premoženje najbogatejše stoterice znaša 5,8 milijarde evrov, kar je 147 milijonov evrov več kot lani.
Prvo peterico najbogatejših sestavljajo še Marko Pistotnik z 210 milijoni (enako kot lani), družina Lah s 164 milijoni (tri odstotke manj) in Damian Merlak s 148 milijoni, kar je kar 19 odstotkov več kot lani.
Do desetega mesta pa si sledijo Igor Akrapovič (139 milijonov), Tatjana in Albin Doberšek (123 milijonov), Franc Frelih (123 milijonov), družina Šešok (120 milijonov evrov) in Tone Strnad (118 milijonov evrov).
Najvišji skok na lestvici je po podatkih revije uspel največjemu lastniku trboveljskega Dewesofta Juretu Knezu. Vrednost njegovega premoženja se je v letu dni podvojila na 73,8 milijona evrov.
Tudi slovenski športniki med najbogatejšimi
Na lestvici najbogatejših so tudi slovenski športniki, ki pa svoje kariere ustvarjajo v tujini, natančneje v ZDA. Premoženje košarkarja Gorana Dragića naj bi bilo tako vredno 51,4 milijone, hokejista Anžeta Kopitarja pa 31,5 milijona, ob čemer so upoštevali razlike med višino davka na dohodke v posamezni ameriški zvezni državi. Oba sta novinca na lestvici. Košarkar Luka Dončić pa se je letos znašel na lestvici najpremožnejših mladih milijonarjev s premoženjem ocenjenim na 16,5 milijona evrov.
Novinci na lestvici
Med novinci na lestvici stotih najbogatejših Slovencev - skupaj jih je šest - so poleg Dragića in Kopitarja tudi večinski lastnik podjetja SIP Šempeter Uroš Korže, družina Moškotevc, ki se ukvarja z gradbeništvom in uvozom pijač, podjetnik in vlagatelj Boštjan Marovt ter izdelovalec vrat Roman Pirnar.
Prag za vstop na lestvico se je letos znižal na 20,9 milijona evrov, so pojasnili pri reviji Manager, saj so nanjo zaradi novih dognanj uvrstili že prej premožne novince, podjetja v lasti najbogatejših so se izkazala za odporna proti koronakrizi, cene evropskih delnic, ki jih tudi uporabljajo pri vrednotenju, pa so v povprečju precej podobne tistim, kakršne so bile lansko jesen.