Prvič so Mednarodni dan moških obeležili leta 1992 na pobudo Thomasa Oasterja in danes ga obeležuje 44 držav sveta, tudi Slovenija. Namen dneva je spomniti na dosežke dečkov in moških in njihove prispevke k skupnostim - od družine do države - in jih ozaveščati.
Letošnji cilj je ozaveščanje pripadnikov t.i. močnejšega spola o skrbi za zdravje. Tako letos ta cilj sovpada tudi z že uveljavljenim "movembrom", gibanjem za ozaveščanjem moških o raku prostate in v znak katerega si moški namesto pripenjanja pentelj puščajo brke.
V Sloveniji že drugič zapored živi več moških kot žensk
Po podatkih Statističnega urada je bilo 1. julija v Sloveniji 8.840 več moških kot žensk. Razlika je nastala zaradi močnejšega priseljevanja iz tujine, pojasnjujejo na uradu. Sicer so prvič večje število moških kot žensk zaznali že lani, kar je bilo prvič v 160-ih letih, odkar so na voljo zanesljivi podatki o prebivalstvu na zdajšnjem ozemlju Slovenije.
Tudi v nekaterih državah EU je več moških kot žensk in sicer na Malti, v Luksemburgu in na Švedskem.
V četrtini občin je moških manj kot žensk. Njihovo število najbolj izrazito presega število žensk v občinah Šentrupert, Osilnica, Zavrč in Cerkvenjak. V vsaki od njih je bilo 1. julija moških za najmanj petino več kot žensk. V občinah Murska Sobota, Ankaran, Poljčane in Dobrovnik pa je število žensk najbolj izrazito presegalo število moških, in sicer v vsaki za več kot pet odstotkov.
Moških je več kot žensk do starosti 61 let, njihovo število pa najbolj izrazito presega število žensk v starosti od 20 do 50 let.
Jih je več, a živijo krajše
Imajo pa moški pri nas krajšo poprečno življenjsko dobo - kar 8 let. Če je poprečna starost umrlih žensk pri nas 82 let, ta pri moških znaša 74 let. To pripisujejo slabšemu življenjskemu slogu moških v primerjavi z ženskami. Tako več obolevajo za pljučnim rakom, srčno žilnimi boleznimi, kar 3,5 krat več moških kot žensk pa naredi samomor.
Tudi pričakovano trajanje življenja ob rojstvu je bilo lani za moške nižje, saj je znašalo 78,5 leta oz. 5,7 leta manj kot za ženske, so zapisali na statističnem uradu.
Projekcije prebivalstva za prihodnja desetletja predvidevajo podaljševanje življenja za oba spola v vseh državah EU, pri čemer naj bi se razlika med spoloma počasi zmanjševala. V Sloveniji naj bi dečki, rojeni leta 2100, lahko pričakovali, da bodo živeli 89 let, deklice pa 93 let.