Veliko ljudi ima kljub redni in intenzivni negi rumenkaste zobe. Kava, čaj in rdeče vino namreč sčasoma pustijo sledi tudi na zobeh, teh pa se ne da odstraniti niti z običajnim čiščenjem zob. Še dobro, da imamo danes na voljo toliko možnosti, da zobem povrnemo njihov nekdanji sijaj. Začenši z zobnimi kremami, ki za razliko od prejšnjih izdelkov ne vsebujejo skorajda nič škodljivih delcev. Pri večini teh modrikasta snov kot film obloži zobe in tako omili obarvanje.
Po enakem principu deluje tudi večina ustnih vod, druge pa lahno stopijo obarvanje sklenine in z mineralnimi snovmi pobelijo zobe.
Zobe lahko pobelite tudi z zobnimi ščetkami, ki imajo posebne loščilne lamele, ali pa s takšnimi s posebno obliko ščetin, ki poskrbijo za temeljito čiščenje prostorčkov med zobmi in tako tudi za bleščeče zobe. Na trgu so tudi že posebne baterijske ščetke, katerih rotacija se avtomatično prilagodi obliki zob.
Pet najučinkovitejših belilnih metod
Belilna zobna krema
Moderne zobne kreme stavijo na nego sklenine in pa na srebrnkaste delce.
Belilne paličice
Enostavna metoda, ki prve rezultate da po štirih tednih.
Beljenje s peno
Posebne pene s kisikom svetlijo zobe brez belil.
Beljenje pri zobozdravniku
Najučinkovitejša metoda za bleščeče bele zobe. Je pa nekoliko dražja.
Beljenje z nočno protezo
Za domače beljenje zob zobozdravnik pripravi protezo in jo napolni z gelom. Nosi se ponoči. Cenejšo različico pa lahko kupite tudi v drogerijah.
Beljenje doma
Če ne pomagajo niti te metode, lahko doma uporabite tudi posebne belilne svinčnike, ki so še posebej primerni za prekrivanje manjših lis. Nežni izdelki ne vsebujejo agresivnih belilnih sredstev (vodikovega peroksida), temveč le naravne osvetljevalce (natrijev hidrogenkarbonat) in pa tudi rastlinske snovi. Sredstvo se na zobe običajno nanese enkrat ali dvakrat dnevno. Po štiritedenski uporabi so zobje bistveno bolj beli.
Beljenje s posebno protezo je najboljša rešitev za odpravo trdovratnih obarvanj zob in za učinkovito čiščenje vmesnih prostorčkov. Opravite ga lahko pri zobozdravniku ali pa sami doma. Če se tega lotite sami, morate biti zelo previdni, da vam belilno sredstvo ne steče na dlesni, rezultat pa je zaradi maksimalnih odmerkov vodikovega peroksida nekoliko slabši od tistega pri zobozdravniku.
Krepitev zobne sklenine po beljenju
Med beljenjem in tudi po njem so zobje občutljivi na hladno, sladko in kislo. Pomaga, če si okrepite sklenino. Enkrat na teden se priporoča nega z visoko odmerjenim fluoridom, pomaga pa tudi mehkejša zobna ščetka.
Iz revije ★★★ LIZA/MAJA ★★★, ki jo najdete tudi na spletu.