Estrada

Za domovino z rockom naprej!

Teja Pelko
4. 7. 2020, 08.30
Posodobljeno: 4. 7. 2020, 10.24
Deli članek:

Rock ni le glasbena zvrst, pač pa tudi kulturno-popularni fenomen, ki je v 70 letih svojega obstoja spremenil način skladanja, izvajanja in poslušanja glasbe. S svojim množičnim vplivom je premikal meje, osvobajal mlade kulturnih in socialnih spon ter poskrbel, da se je zanj začela zanimati celo politika.

M24
Rock kot glasbena podzvrst je pomemben del človeške dediščine od srede 20. stoletja dalje in še danes eden najvplivnejših izrazov človeške ustvarjalnosti, druženja, zabave in upora.

O razvoju in vplivu rock glasbe na slovensko družbo so v Muzeju novejše zgodovine Celje pripravili razstavo Za domovino z rockom naprej! Ker so korenine rocka v Sloveniji vezane na nekdanjo skupno državo, so k sodelovanju povabili tudi Rok muzej iz Srbije, ki hrani pomemben opus dokumentarnega gradiva in predmetov srbskih glasbenikov. Na razstavi so na ogled inštrumenti, koncertna oblačila, plošče, kasete in drugi manjši osebni predmeti glasbenikov med letoma 1960 in 1991. Gradivo je razdeljeno na štiri »odre«, in sicer mali oder (na njem so predstavljeni srbske in slovenske skupine in posamezniki, ki so bili priljubljeni v kateri od omenjenih držav), veliki oder (ta prikazuje vsa največja imena tako slovenske kot srbske glasbe, ki so imela poslušalce po celotni nekdanji državi), politični oder (ta osvetljuje držo, uporništvo in drugačnost rocka, kar so glasbeniki izražali bodisi s svojo glasbo bodisi s sporočili, ki so včasih zajadrala tudi na raven nacionalizma in šovinizma) in zaodrje (ta zaobjame celjsko rock sceno, ki je bila precej bogata, je pa ostajala na tem področju). Na ogled sta tudi kratka dokumentarna filma: film o rockerskih časih Nece Falk, ki ga je posebej za to razstavo posnel Tone Stojko, ter film, v katerem Zoran Predin, Vlado Kreslin, Peter Lovšin, Gregor Tomc, Tulio Furlanič, Anja Rupel in Aleš Klinar govorijo o vplivu in (a)političnosti slovenske rock glasbe. Na voljo je tudi ploščarna, kjer si lahko obiskovalci z vinilne plošče predvajajo večji del glasbe izvajalcev, predstavljenih na razstavi, na koncu pa se lahko še fotografirajo s kitaro in vsaj za trenutek doživijo to, kar doživljajo zvezde na odrih. Ob razstavi je izšel obsežen razstavni katalog z besedili različnih avtorjev s področja raziskovanja popularne glasbe, z mini koncertom na balkonu muzeja pa jo je odprl Zoran Predin.

M24
Tone Kregar je izkoristil priložnost in dal Zoranu Predinu v podpis vinilno ploščo.

»Takrat, ko je to nastajalo, se nam niti sanjalo ni, kaj delamo. Bili smo jezni rockerji, stari 20 let. Ni šlo za to, da bi to namenoma počeli: to so bile naše pesmi, drugih nismo imeli in drugačnih nismo hoteli. Šele danes se po vsem tem času vidi, kaj smo pravzaprav počeli, da je bilo to dovolj dobro, da živi še danes in da smo se znašli v muzeju mlajšim generacijam v popotnico. Komaj čakam, da se v sodobno glasbo vrnejo sporočila, kot so bila v 80. letih Ko si mlad, moraš hoteti in si želeti spremeniti svet na bolje,« je prepričan Predin, ki je uporniško držo zadržal tudi v zrelih letih, kar je nazadnje dokazal s pesmijo Naša kri ne bo nikoli bela, himno današnjega časa. Muzeju je posodil svojo usnjeno jakno, ki se je po njegovih besedah v 40 letih neverjetno skrčila, nekaj fotografij, ovitkov albumov in citatov, vidite pa ga lahko tudi v filmu. Že več kot pol stoletja pa lahko na odrih gledate Tulia Furlaniča.

M24
Nekdanji direktor ZKP RTV Slovenija Ivo Umek in zdajšnja direktorica Mojca Menart sta poklepetala z nekdanjim voditeljem Tednika Jankom Šoparjem in Tuliem Furlaničem

»Te dni bo minilo 55 let, odkar smo Kameleoni začeli s prvimi vajami. Na razstavi je nekaj moje garderobe; zdaj gre notri le še ena noga. (smeh) Vesel sem, da je prišlo do takšne razstave in da je moja mama skrbela za garderobo, da je ni vrgla v smeti, tako da je ostalo kar nekaj reči, takšnih muzejske vrednosti,« je ob odprtju razstave dejal bobnar slovenskih Beatlov. Tone Kregar, vodja skupine Mi2 in direktor Muzeja novejše zgodovine Celje, je prepričan, da bo razstava mnogim vzbudila nostalgijo ali spomine, predvsem mlajšim generacijam pa bo učna ura o glasbi oziroma o kulturni zgodovini, ki je bila in je še bogata. »Mislim pa, da je danes rock izgubil to svojo družbeno vlogo in je večinoma omejen zgolj na eno od glasbenih zvrsti. Rock scena v Sloveniji sicer živi. V zadnjih letih se je pojavilo nekaj tudi medijsko prepoznavnih zasedb, kot so Lumberjack, Joker Out, Koala Voice, je pa vprašanje, ali je mogoče ponoviti tisto res močno generacijo s konca 90. let. Čas bi bil, da nas zamenja nova, nisem pa ravno optimist,« je za Vklop Stop povedal Tone. Sam je v mladosti prisegal na jugo rock. Deloma tudi zato, ker se takrat v šoli niso učili angleškega jezika in potem niso razumeli angleških besedil, srbohrvaščino in slovenščino pa so. Nanj oziroma na vse člane skupine Mi2 je najbolj vplival beograjski novi val, poslušali pa so najširšo paleto jugo rocka, od klasičnega hard rocka do novega vala in punka.

M24
Aleš Uranjek in Srečo Lipovec sta si z zanimanjem ogledala razstavo Za domovino z rockom naprej! Vi pa to lahko storite vse do sredine novembra.

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki