Gojite rastline, ki se dobro skladajo z vašim slogom
Ko izbirate obliko in okrasne značilnosti grmičevja, upoštevajte, kaj želite doseči. Če vam je všeč eksotičen videz, poskusite s palmami, za podeželski videz pa izberite grmičevje, ki dobro cveti in obrodi jagode.
V vlažni senci posadite mešanico velikanov z velikimi listi
Rastline, ki imajo rade vlažne ali celo mokre lege, prihajajo z vlažnih gozdnih robov in zato dobro prenašajo tudi senco. Grmi, kot so hortenzija, brogovita in mahonija, so idealni za takšne razmere.
Poskrbite za posaditev, ki dobro prenaša sušo
Zoperstavite se vse pogostejšim vročim in suhim poletjem in posadite grmičevje, ki uspeva v takšnih razmerah. Veliko jih izvira iz Sredozemlja in imajo čudovito dišeče liste. Poiščite rastline z majhnimi listi, prekritimi s sivo ali belo prašnato ali voščeno prevleko. Na izbiro so metuljnik, koprivček, navadni nemški rožmarin, sivka, čoisija in brškin. Rastline z zelo majhnimi listi in zimzelenimi stebli, kot sta metla (Cytisus) in tamariska, se dobro obnesejo tudi na vetrovnih legah, kot so obalni kraji.
Poskrbite, da bo vrt zanimiv vse leto
Ko načrtujete posaditev, skušajte poiskati ravnotežje med zimzelenimi in listnatimi cvetočimi grmi. Na večjem vrtu lahko za večji učinek posadite skupino grmov, ki cvetijo ob istem času. Zlasti na manjšem vrtu pa izberite grme, ki cvetijo drug za drugim, da ustvarite živahne barvite goriščne točke po vsem vrtu. Majhen prostor lahko dobro izkoristite tudi tako, da izberete različice, ki razveseljujejo tako s cvetjem kot z ognjenim jesenskim listjem in živobarvnimi jagodami, kot sta navadna trdoleska in panešplja. Pazite, da se dobro vidijo tudi majhni grmi. Počasi rastoče majhne grme posadite v ospredje, kjer njihove lastnosti lahko res pridejo do izraza.
Čim bolj izkoristite posaditev, ki ne zahteva veliko vzdrževanja.
Če nimate veliko časa za vrtnarjenje, izberite grme, ki zahtevajo malo skrbi in pozornosti in jih je treba le občasno obrezovati. Posadite grme, kot so češmin, metla, panešplja, mahonija in brogovita. To je le nekaj grmov iz bogatega izbora, ki zahtevajo le malo dela.
Sajenje in poznejše vzdrževanje
Tako listnate kot zimzelene grme morate posaditi v toplo zemljo, ki ni zamrznjena in iz katere dobro podteka voda. Grmi v posodah so naprodaj vse leto in jih lahko posadite ob kateremkoli času, ko ste pripravljeni dobro skrbeti za mlade rastline. Zgodnja jesen je najboljši letni čas, zlasti za rastline z golim koreninjem ali koreninjem z zemljo, ker je tedaj zemlja še dovolj topla, da se rastline hitro ukoreninijo in dobro razvijejo korenine, še preden se spomladi začne rast gornjega dela rastline.
Pazite, da se zimzeleno listje ne izsuši, saj rastline med rastjo izgubljajo vodo skozi liste. Zlasti mladi zimzeleni grmi lahko izgubijo veliko vode v vročem vremenu ali med hladnimi vetrovnimi obdobji, zaradi česar se mnogo težje dobro ukoreninijo. Vedno zelene grmovnice pozimi zaščitite pred pozebo z zaščito iz flisa ali žaklovine. Pomembno je, da imajo rastline v tleh vedno dovolj vlage. Ne pozabite na občasno zalivanje vedno zelenih rastlin tudi v zimskih mesecih, ko v daljšem obdobju ni padavin in zmrzali.
Z obrezovanjem polepšajte prizore
Velja preprosto pravilo, da grmičevje, ki cveti od zgodnje pomladi do zgodnjega poletja, cveti na rasti iz preteklega leta. Zato ga je najbolje obrezovati šele po cvetenju. Grmi, ki cvetijo od sredine poletja naprej, pa cvetijo na rasti iz tekočega leta, zato jih je najbolje obrezati spomladi, še preden se začne rast. Obrežite spodnje veje grma, da svetloba prodre do vznožja grma, kjer lahko nato posadite nove rastline. Zemljo pod grmom najprej izboljšajte, tako da odstranite plevel in odpadke ter previdno z vilicami vkopljete nekaj organskega gnojila. Nato pod grm dodajte rastline, ki imajo rade senco.
Uravnotežite trajne in občasne zanimivosti
Zimzelene rastline sicer vse leto zagotavljajo sestavo, vendar jim morda primanjkuje občasnih zanimivosti, kot je cvetenje listnatih dreves in grmov. Če pa je listnatih dreves in grmov preveč, je lahko vrt pozimi videti prazen in odprt za nezaželene poglede. Za zapolnitev takšnih vrzeli so najboljši grmi z gosto vejičasto rastjo, kot je češmin, ali grmi z zimzelenimi stebli, kot sta japonska kerija in himalajski kovačnik.
Nasvet:
Lepi primerki dreves in grmov:
Ta drevesa in grme posadite na dobro viden položaj, da ustvarite dramatično samostojno zanimivost.
Drevesa: breza, japonski javor, japonski stiraks, jerebika, kitajski cvetni dren, povešena vrbolistna hruška.
Grmi: brogovita, juka, pagodasti dren, sobna aralija, sulanževa magnolija.
Odlične rešitve za jesenske barve
Ti grmi in drevesa ponujajo fantastične prizore, zato jih posadite na prostor, na katerem jih lahko občudujete tudi iz hiše: dlakavolistni nepozebnik, japonska češnja, japonska jablana, japonski javor, jerebika, krilata trdoleska, navadni ambrovec, pahljačasti javor, glog, šmarna hrušica in thunbergov češmin.
Objavljeno v reviji Dom2/Moje lepo stanovanje št. 5, 26.8.2019