Estrada

Živite življenje in zapustite cono udobja

Tina Lucu
13. 12. 2019, 16.00
Posodobljeno: 13. 12. 2019, 16.38
Deli članek:

December je odličen čas, da se malo brcnete v zadnjico in premaknete s kavča. Doma se vam ne more zgoditi prav veliko novega in zanimivega, zato se spravite ven iz svoje rutine in cone udobja ter pojdite novim avanturam nasproti.

Profimedia
treking

Cona udobja - prijatelj in sovražnik

Vse, kar je udobno in prijetno, ni nujno slabo. Seveda si vsi želimo, da bi ves čas počutili prijetno, a tako ne bomo prav veliko napredovali. Nekatere vzorce in navade smo uvedli iz določenega razloga. Dajejo nam strukturo in poskrbijo za organizacijo vsakdana. Vendar pa te navade in udobnosti pogosto ne puščajo prostora za rast in nekaj novega.

Zapuščanje cone udobja pomeni imeti pogum in premagati lastne negotovosti. Ko se osvobodimo cone udobja, postanemo svobodnejši, ker nas ne omejujejo več navade. To je lahko zelo zdravo in nam pomaga napredovati, namesto da stopicamo na mestu.

1 Bodite pozorni

Če želimo stopiti iz cone udobja, jo moramo najprej prepoznati. Opazujte se med potekom vsakdana, morda si kakšne stvari tudi zapišite. Po kateri poti se nezavedno odpravite na delo? Po tisti, ki je enostavnejša? Kakšni so vzorci in strukture vašega življenja, katerih navad se držite?

Zabeležite si tudi cone udobja med lastnimi štirimi stenami: kaj gledate po televiziji, ko se želite sprostiti po napornem dnevu. Katere predmete hranite, čeprav več ne delujejo in vas morda celo prostorsko omejujejo.

2 Majhni koraki

Bodite pozorni, vendar ne prestrogi do sebe. Nihče, niti sami ne, ne sme pričakovati, da boste kar naenkrat opustili star način življenja in se preselili v Ameriko. Cona udobja ne pomeni, da je vse slabo.

Začnite z majhnimi stvarmi. Dvakrat na teden na primer zvečer ne prižgite televizorja. Namesto tega se odpravite na sprehod, berite knjigo, ki že dlje časa čaka v predalu, ali pa pokličite dolgo pozabljeno prijateljico.

Če boste začeli s takimi drobnimi spremembami, boste kmalu ugotovili, da postajajo koraki večji kar sami od sebe. Morda si boste poiskali nov hobi ali pa namesto običajnega dopusta na Hrvaškem rezervirali treking okoli Mount Everesta.

3 Ja novim izzivom

Morda ste že sami pri sebi opazili, da predčasno rečete ne, še preden kaj dobro premislite. V glavi nam odzvanja na ducate ‘toda’, zaradi česar ne rečemo ja.

Vendar pa si vendarle upajte reči ja novim izzivom in ne razmišljajte o negativnih posledicah. Razmislite o novostih, ki jih lahko prinesejo novi izzivi. S prijateljico se na primer vpišita na tečaj slikanja, čeprav mislite, da niste dovolj ustvarjalni.

4  Poskrbite za red

Se sliši smešno, da struktura poskrbi za osvobajanje iz cone udobja? Vendar drži. Če vam ne bo treba veliko časa zapraviti za vsakdanja opravila, boste lahko misli usmerili v nekaj novega.

Drugi vidik pa je motivacija: pogosto se težko motiviramo za stvari, ki so nam izziv. Pomaga, če tudi te vključite v vaš vsakdan. Naredite si ritual in nekaj novega poskusite enkrat na teden ali pa enkrat na dan. Kakor vam je ljubše.

5 Navdih drugih

Kar posnemajte druge ljudi. Preizkusite se v nečem, zaradi česar občudujete druge. Izogibajte se sicer temu, da bi hodili po njihovih stopinjah, od časa do časa pa si vendarle lahko to privoščite.

6 Prisluhnite si

Naučite se poslušati svoj notranji glas in si zaupati. Sami vedno najbolje vemo, kaj potrebujemo, tudi če se nam včasih zdi, da znajo drugi ljudje v našem imenu sprejemati boljše odločitve.

7 Igrajte se

Napake in spodleteli poskusi so dobri. Zaradi njih rastemo, še posebej če ne odnehamo takoj. Pomembno je doživeti tudi poraze. Zapuščanje cone udobja je lahko tudi igra - če jo boste tako jemali, boste tudi lažje premagali težave. Če boste vedeli, da neuspeh ne pomeni konec sveta, si boste resnično upali kaj poskusiti.

8 Nagradite se

Zapuščanje cone udobja terja veliko premagovanja in poguma. Zato ne pozabite nase in se vedno nagradite. Nagrada je seveda tudi velika motivacija.

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 49, 29.11.2019