Velikokrat sploh ne vemo, kako reagirati. Dobro je, da v sebi stopite korak nazaj in nasprotniku odvzamete nekaj zaleta in volje. Vendar pa vedno tudi ni dobro, da se le umikate. Za vsakogar smo pripravili nekaj koristnih napotkov.
Na cesti
Včasih se zdi, kot da na naših cestah vlada pravo vojno stanje. In da vlada pravilo močnejšega. Še posebej hudo je ob prometnih konicah in na avtocestah. Ko se nam avtomobil dobesedno prilepi na zadek, nas »opozarja« s svetlobnimi ali zvočnimi opozorili, seveda ne moremo ostati mirni.
Pomaga: Nikoli se ne pustite spraviti v položaj, ko boste zavirali pred nadležnežem! To je zelo nevarno! Bolje bo, da dvignete mobilnik ali kaj podobnega in se delate, kot da ga snemate. Če boste pri tem uporabili še bliskavico, bo voznik za vami zagotovo povečal razdaljo med vašim jeklenim konjičkom.
V trgovini
Bodisi vas v hrbet porivajo z vozički ali pa drugi kupci stojijo tik ob vas, da lahko dobesedno čutite njihov dih na svojem tilniku. Prerivanju se ni moč izogniti niti v vrstah za delikateso ali pa pred hladilnikom z mlečnimi izdelki.
Pomaga: Če nimate moči za izmenjavo besed, lahko naredite korak nazaj in »nadležnežu« stopite na nogo ali pa porinete njegov nakupovalni voziček, tako da mu/ji bo gotovo nerodno. Ob dobrih dneh lahko rečete: »Bi lahko upoštevali nekaj razdalje?«, ob slabih pa: »Mislite, da bo šlo kaj hitreje, če mi boste dihali za ovratnik?«
V službi
Včasih res lahko naredimo napako. Toda veliko nadrejenih skorajda ne potrebuje razloga za dvigovanje tona. Nekateri postanejo glasni, drugi pa to naredijo na hladen, zoprn način. Pogosto dobimo občutek, da le potrebujejo nekoga, na katerega lahko stresejo svojo slabo voljo.
Pomaga: Če ne želite izgubiti službe, morate največkrat le počakati, da nevihta mine. Razen če vas nadrejeni žali. Potem morate reči: »Prosim za primeren in umirjen ton.« Jasno postavite meje. Lahko tudi prosite za pogovor in naravnost vprašate po vzrokih za tako burno vedenje. Če do takšnih in podobnih izbruhov prihaja vedno znova, poiščite pravno pomoč.
V odnosu
Partner pride domov, njegov bes pa je viden že od daleč. Pogosto od prvih jeznih besed ne mine niti pet minut - pogosto pa jim sledi še cela salva agresivnih verbalnih nizkih udarcev.
Pomaga: Lahko se poskusite vživeti v partnerjeve občutke (»Jezen si in …«). Pogosto to zadostuje za pomiritev. Če ne, pomaga le neposrednost. Recite: »Tako pa ne gre!« Vstanite in brez pojasnila zapustite prostor. Ker seveda morate živeti z njim, se kasneje tudi pogovorita. Vprašajte ga, kaj ga tišči. In mu jasno povejte, da mora najti druge poti za spopadanje s svojo jezo.
Na avtobusu
Najprej zamuda, nato pa še takšna gneča, da mora človek stati na eni nogi, pa še do izhoda se komaj prebije. Potem pa vas po možnosti nadere še kakšen sopotnik.
Pomaga: Jasno je, da ste v stresu. Če vam uspe, se lahko nasmehnete in pokažete razumevanje. Če to ne koristi ali pa ne gre, je najboljša metoda hladna aroganca.