1 Meje
Meje je težko postaviti in se jih držati, a vašemu otroku pomagajo, da uspeva, ne pa da se počuti omejenega. Otrok se bo zaletaval v ta vaš zid, narejen iz mej, toda sčasoma se bo naučil na drugačen način zadovoljevati vaše in svoje potrebe.
2 Rutina
Rutine otrokom pomagajo pri občutkih nadzora. Če bodo vedeli, kdaj so obroki, kdaj se igramo, kdaj se gre spat, bo to v njihovo življenje prineslo pravo olajšanje. Otroci se morajo naučiti samoobvladanja in sočutja. Kako najdejo prijatelja in kako se vedejo do njih. To se zanje pomembne stvari.
3 Spanje
Spanec je nujen za zdrav razvoj možganov in tudi za zdravo telo. Pomaga predelati dnevne dogodke in se nekaj iz njih naučiti. Otroški možgani se neprestano razvijajo in ustvarjajo nove nevralne povezave.
Otroci danes odhajajo v posteljo vedno pozneje in potem še težko zaspijo. Pomagajte jim torej, da se bodo odpravili spat precej bolj zgodaj.
4 Sočutje in objemi
Otrok za srečo in uspeh potrebuje predvsem sočutje. To je veščina, ki nam pomaga, da se znamo postaviti v kožo drugega. Raziskave kažejo, da sočutje igra veliko vlogo pri napovedi otrokove sreče in uspeha. Družinski terapevti menijo, da potrebujemo štiri objeme na dan za preživetje, osem objemov za vzdrževanje zadovoljstva, dvanajst objemov na dan pa za rast.
Objemanje sproži izločanje oksitocina, ki ima pomembne učinke na naše telo - med drugim tudi na rastni hormon.
5 Ne bodite preresni starši
Otroci imajo neskončno radi, da se z njimi zabavamo in igramo. Radi imajo, da tudi mi z njimi delamo neumnosti, tečemo in stojimo na glavi. Vzemite si čas, odložite telefon in ugotovite, kaj potrebuje vaš otrok.
6 Opravila
Domača opravila so za otroke samo koristna. Raziskave kažejo, da so otroci, ki morajo opravljati določena domača opravila, samozavestnejši, odgovornejši, bolje se spopadajo z jezo in tudi v šoli so uspešnejši. In predvsem bodo kot odrasli ta opravila naredili mimogrede in brez jamranja.
7 Gremo ven!
Za razvoj možganov otrok potrebuje tudi stimulacije iz zunanjega okolja. Toda teh ni na zaslonih računalnikov ali televizije. Naj gre ven, med vrstnike, in naj si sam nabira izkušnje. Otroci, ki jim primanjkuje igranja zunaj, se veliko jočejo, težko držijo svinčnik, drugih otrok pa se ne dotikajo ravno ljubeče.
8 Knjige in glasba
Začnite že, ko so dojenčki, in nato vse do let, ko znajo brati že sami. Otroci se med branjem počutijo blizu svojim staršem, ti jim pomagajo razumeti svet okoli njih in iz njih razvijajo sočutne osebe. In seveda je velika verjetnost, da bodo tudi kasneje sami radi brali. Znanstvene raziskave so pokazale, da možgani otrok, ki se učijo igrati glasbilo, slišijo in procesirajo zvoke, ki jih drugače ne bi slišali.