Hitra dejstva
Jod ima vitalno vlogo za ohranjanje dobrega zdravja. Kot osnovni element hormona ščitnice sodeluje pri mnogih procesih v organizmu in je nujen za normalno rast in razvoj vseh celic in tkiv.
Ščitnica ima pomembno vlogo pri uravnavanju presnove in je ključna za razvoj možganov. Za pomanjkanje joda so še posebej občutljive nosečnice in njihovi nerojeni otroci, ker je razvoj možganov najbolj intenziven v prvih treh mesecih nosečnosti.
Jod je mineral, ki se v našem telesu nahaja v zelo majhnih količinah. Človeško telo ga ne more proizvajati samo, zato je treba skrbeti za reden, dnevni vnos. Je tudi mikrohranilo, vendar ima veliko vlogo pri našem zdravju. Več let se že uporablja kot antiseptik, najnovejša odkritja pa kažejo tudi na njegove obrambne lastnosti. Jod povzroča tudi apoptozo - programirano odmiranje rakavih celic.
Simptomi pomanjkanja joda so: kronična utrujenost, hitra izguba kilogramov, povečana občutljivost za mraz, suha koža, težave s prebavo, slabo razpoloženje, tanki in suhi lasje.
Odrasel človek nujno potrebuje 150 mikrogramov joda dnevno, nosečnice pa dvakrat toliko. Največ ga najdete v modrih ribah in algah, a tudi v svežih jabolkih, zeleni solati, polnozrnatih izdelkih, v manjših količinah pa tudi v mlečnih izdelkih.
Količina joda je v večini živil naravno razmeroma nizka, zaradi česar je tudi v Sloveniji v zgodovini prišlo do izrazitega pomanjkanja joda, tako pri otrocih kot pri odraslih. Kot odgovor na to je bil uveden ukrep obveznega jodiranja jedilne soli, ki je pomanjkanje joda praktično izkoreninil. Do pomanjkanja prihaja večinoma le še pri posameznikih, ki se načrtno izogibajo uživanju jodirane soli.
Glavni viri joda v prehrani so jodirana sol, mleko in mlečni izdelki ter ribe in morski sadeži, zato so večjemu tveganju za pomanjkanje joda izpostavljeni predvsem posamezniki, ki se tem živilom izogibajo. Še posebej veliko je tveganje pri tistih, ki se izogibajo uživanju jodirane soli. Med bolj izpostavljene skupine sodijo tudi kadilci, saj so pri njih potrebe po jodu večje.
Vsebnost joda se občutno zmanjša s kuhanjem, pečenjem in cvrtjem, zato priporočamo, da hrano solite po koncu kuhanja.