Verjetno tudi vi premorete svoj žar, večjega ali manjšega, in vam kosila ali večerje na terasi niso tuji. So svojevrstno doživetje, ki popestri marsikateri konec tedna. A verjetno ste se tudi sami kdaj srečali s prostorsko stisko in tako vse potrebno za žar pripravljali v svoji kuhinji, kjer ste bili popolnoma odrezani od obiskovalcev, ki so lenobno posedali na vašem vrtu.
Da se temu izognete, si lahko omislite kar svojo zunanjo kuhinjo, ki vam bo olajšala delo, prav tako pa služila kot zanimiv dodatek v vašem eksterierju. Ni treba veliko, samo da je uporabno.
Omenjena zamisel je precej priljubljena in tako obstaja že nešteto primerov naredi sam ali DIY kuhinj. V nadaljevanju vam jih nekaj tudi predstavljamo, in kdo ve, morda v naboru najdete tudi takšno, ki bo kot naročena za vaš dom.
1. Rustikalna zunanja kuhinja
Če ste si že prebrali članek o shabby chic dizajnu, ki ga najdete v reviji, potem vam je slika vsekakor jasna. Gre za starinsko in precej enostavno strukturo, ki temelji na naravnih elementih, z dodatkom funkcionalnosti. Pri gradnji tako uporabite kamen, ki ga obrusite ali pobarvate, pri tem pa poskrbite, da daje vtis starega.
2. Mini zunanja kuhinja za manjše vrtove
Kot smo že omenili, ni treba veliko, da dosežemo želeno. Če vaš vrt ni tako velik, da bi si lahko omislili večjo kuhinjo (ali si navsezadnje tega niti ne želite), potem lahko imate manjšo različico, ki je sestavljena iz manjšega pulta in žara. Da bo funkcionalna, ji dodajte predale in police.
3. Uporabite odprte pergole
Če imate večji kuhinjski pult, potem ga lahko okrasite ali vsaj bolje umestite z uporabo odprte pergole. Ta bo kuhinji dodala pridih elegance. Pri tem je vseeno smiselno opozoriti, da poskrbite, da je razdalja med njo in pultom dovolj velika, da ne pride do neželene nesreče.
4. Uporabite lesene zaboje
Še eden od zanimivih projektov naredi sam je ustvarjanje polic iz starih lesenih zabojev. Lahko jih prebarvate, jih primerno zaščitite in pričvrstite na zunanji zid. Pod njimi ustvarite pult iz prebarvanih lesenih desk, poleg pa prislonite še žar.
5. Uporabite kamen
Če imate večji žar, ga lahko zagradite z zidaki, ki jih naložite enega na drugega. Na vsaki strani sta dve leseni mizici in poskrbite za njuno primerno zaščito. Majhno, a ljubko.
6. Poletni prostor za zabave
Nekateri premorejo nekoliko večje zunanje površine in si tako lahko omislijo ne le manjši prostor za žar, ampak kar celotno kuhinjo. Če ste med njimi tudi vi, je omenjena zamisel vsekakor vredna razmisleka. Zunanja kuhinja ima lahko poleg žara še štedilnik, hladilnik, umivalnik ali pomivalni stroj, morda krušno peč in podobno.
7. Za ljubitelje pice
Če namesto jedi z žara gostom raje postrežete z domačo pico, lahko naslednjič morda investirate v nabavo krušne ali druge peči. Potrebujete le še pult, na katerem razvlečete testo in ga napolnite z najljubšimi dodatki.
8. Preuredite okna
Ni pa vedno treba kuhinje prestaviti ven, ampak jo lahko z večjim oknom povežete z zunanjostjo. Pri tem pod okno postavite polico, ki lahko služi kot jedilna miza, morda bar. Tako boste z minimalno vložka naredili veliko.
9. Vrtna hiška
Če imate tudi vi doma vrtno hiško, jo lahko uporabite za zunanjo kuhinjo. Poskrbite le, da je dovolj odprta, saj nočete, da se v njej zadržuje vroč in zadušljiv dim. Ustvarjate kuhinjo, in ne savne.
10. Kuhinja z bazenom
Če imate doma bazen, potem je zunanja kuhinja z barom vsekakor odličen in skorajda nujen dodatek. Pri tem lahko uporabite naravne materiale, kot sta kamen in les, med sabo pa boste elemente v celoto povezali z rastlinami, morda kar s svojimi zelišči.