Estrada

Z gibanjem nad bolezen z več obrazi

Lara Jelen, Zarja
23. 5. 2019, 12.01
Deli članek:

V Thermani Laško letos praznujejo 165 let obstoja. V tem času so v zdravilišču razvili dolgotrajno in izpopolnjeno tradicijo rehabilitacije bolnikov. Med njimi je ogromno okrevajočih po kapi, vedno več pa je tudi takih, ki so zboleli za multiplo sklerozo, boleznijo, ki se zelo tiho prikrade v človekovo življenje, saj so simptomi zelo nejasni, a se ga nato močno oprime in se je treba z njo naučiti živeti.

Revija Zarja
Multipla skleroza je bolezen, ki najpogosteje povzroči invalidnost pri mlajših ljudeh (navadno izbruhne med 20. in 45. letom).

To je bolezen, ki najpogosteje povzroči invalidnost pri mlajših ljudeh (navadno izbruhne med 20. in 45. letom) in so zanjo dovzetnejše ženske. O njej se ne govori veliko. Morda tudi zato, ker medicina še ni uspela odkriti vzroka zanjo. Z fizioterapevtko smo se pogovarjali, kaj lahko človek stori zase.

Ko telo začne napadati samo sebe. Multipla skleroza je avtoimunska bolezen, ko se imunski sistem obrne proti samemu sebi. »Protitelesa, ki jih začne proizvajati imunski sistem, napadejo tako imenovane mielinske ovojnice. Mielin je v telesu povezan s hrbtenjačo in živci ter skrbi za dovolj hiter pretok informacij. Zaradi poškodb se ta upočasni, kar v praksi pomeni recimo daljši čas, da možgani sporočijo roki, naj se premakne, ali pa se ta premakne nekontrolirano. A takšne in druge težave se ne razvijejo čez noč. Prvi simptomi, ki človeka opozarjajo na multiplo sklerozo, so pogosto zelo netipični. Lahko se začne z zamegljenim ali dvojnim vidom, motnjo ravnotežja ali govora, slabšo mišično močjo oziroma šibkostjo ali odrevenelostjo in mravljinčenjem. Lahko se pojavi več simptomov skupaj, lahko samo eden. Lahko se tudi potuhnejo in ob ponovnem zagonu bolezni znova izbruhnejo,« je razložila Eva Jereb, fizioterapevtka v Thermani Laško.

Lara Jelen
Eva Jereb

Nihče ne ve, zakaj. Vzroki za multiplo sklerozo so slabo raziskani, za zdaj o njih le predvidevajo. Medicinska stroka sklepa, da gre najverjetneje za skupno delovanje genetskih in okoljskih dejavnikov. Najširše je sprejeta teorija, da naj bi virusna okužba v zgodnjem otroštvu tako spremenila delovanje imunskega sistema, da ta začne pri nosilcih posebnih genetskih lastnosti delovati proti lastnemu mielinu. Ljudje z multiplo sklerozo, ki hodijo na rehabilitacijo v Zdravilišče Laško, tamkajšnjim strokovnjakom pogosto povedo, da ob prvih simptomih še pomislili niso na to bolezen. »Včasih kdo pri nas ugotavlja, da je imel takrat, ko se je bolezen pri njem začela, težko obdobje. Bodisi se je zgodila smrt v družini bodisi so bili zaradi kakšnega drugega razloga pod velikim psihičnim stresom ali pritiskom,« je povedala sogovornica. »Oboleli, ki nas obiskujejo, o svoji bolezni veliko razmišljajo in jo za nazaj tolmačijo kot neko seme, katerega dejavnost je sprožil klik iz okolja – težko življenjsko obdobje.«

Bolniki z multiplo sklerozo lahko veliko informacij in koristnih nasvetov dobijo tudi na Združenju multiple skleroze Slovenije, ki ima sedež v Ljubljani. Naslov spletne strani: www.zdruzenje-ms.si.

Ohranjanje mišične moči je ključno. Žal je multipla skleroza za zdaj neozdravljiva. Zdravila bolnikom lajšajo simptome med zagonom bolezni, torej v obdobju, ko multipla skleroza udari na plano. Kdaj bo ponovni zagon, je težko predvideti, v vmesnem obdobju pa bolnik nima večjih težav. »Pri nekaterih je izboljšanje v tem času popolno, pri drugih pa se kaže od zagona do zagona vedno več trajnih simptomov in se splošno stanje z vsakim napadom bistveno poslabša,« ugotavljajo v Združenju zdravnikov družinske medicine. Kljub temu fizioterapevti v Thermani Laško poudarjajo, da lahko oboleli zase ogromno naredijo s prilagojeno telovadbo. »Z njo pri nas dosegamo zelo dobre rezultate. Bolnikom namreč zaradi bolezni dostikrat upade mišična moč, zato je zelo pomembno to preprečevati z gibanjem. Z ohranjanjem mišične moči bodo na dobri poti do tega, da naslednje poslabšanje ne bo tako izrazito. Poleg tega se bo nekdo, ki je dovolj vitalen, po poslabšanju hitreje pobral.« Ena izmed zaposlenih v Thermani Laško je pred časom pripravila in izdala knjižico Pilates in multipla skleroza. V njej je veliko koristnih napotkov in vaj, ki spodbujajo h gibanju tudi zunaj vodene rehabilitacije.

Lara Jelen
Vaje, ki jih priporočamo, niso nobena znanstvena fantastika.

Ne dovolite, da drugi napravijo vse namesto vas. Multipla skleroza je bolezen z več obrazi. »Nekateri bolniki, ki nas obiščejo, svojo bolezen zelo dobro skrivajo, drugi zaradi nje pristanejo na invalidskem vozičku, ogromno pa je takih med tema skrajnostma.« Pri težavah z ravnotežjem delajo predvsem vaje za moč in koordinacijo, da zmanjšajo težave pri hoji. Nepokretne spodbujajo, da čim bolj pomagajo pri presedanju in vstajanju ter poskušajo zase narediti največ, kar lahko. »V letih spremljanja bolnikov z multiplo sklerozo zelo hitro opaziš, kdo se je preprosto vdal v usodo,« je povedala Jerebova in nadaljevala, da tisti, ki se vestno ohranjajo v čim boljšem stanju, to v veliki meri tudi dosežejo. »Pa saj vaje, ki jih priporočamo, niso nobena znanstvena fantastika. Če nekdo želi ohranjati mišično moč v ramenskem obroču in zgornjem delu telesa, mora preprosto čim več uporabljati roke. Če se ena stran (roka) poslabša, se je ne sme zanemariti in delati vse z drugo, temveč se poskuša obe uporabljati približno enako. Za moč v nogah se lahko medtem poskrbi že z redno hojo ali dviganjem zadnjice iz ležečega položaja s pokrčenimi nogami v most. Tisti, ki ne morejo stati, lahko 'korakajo' sede in čim višje dvigujejo kolena. Pomembno je, da ne pustijo drugim, da napravijo vse namesto njih. Treba se je truditi in čim več napraviti sam, kolikor se le da in kadar je to le mogoče.«

Igranje z otroki je odlična vaja! »Žoganje je odlična vaja za koordinacijo, tudi pri zlaganju kock ali sestavljanju sestavljanke je treba zraven misliti, hkrati pa tega ne dojemajo kot prisilo vaj oziroma terapijo. Poleg spontane vadbe se bolniki ob igranju z otroki skoraj zagotovo bolje počutijo, odmislijo svoje težave in se preprosto prepustijo igri.«

Revija Zarja
Igranje z otroki je odlična vaja.

Kako si pomagati? Multipla skleroza je kronična bolezen, ki traja vse življenje. Koliko lahko za lajšanje svojih težav naredite sami, je v veliki meri odvisno od vašega splošnega zdravstvenega stanja. Za večino bolnikov pa so primerni naslednji nasveti.

• Vsaj enkrat na leto si privoščite rehabilitacijo v zdravilišču.

• Bodite telesno aktivni, dvakrat na dan telovadite, izogibajte pa se izjemnim naporom – ne samo pretežkim bremenom, temveč tudi preutrujanju v vsakem smislu. Večina ljudi misli, da več treninga »obrodi več sadov«, pri multipli sklerozi pa preveč treninga in prenaporna vadba lahko poslabšata stanje. Zato je količina vadbe zelo individualna in posledično je priporočljiv posvet s fizioterapevtom.

• Skrbite tudi za možgansko telovadbo (pozorno branje, učenje, reševanje križank, miselne naloge …).

• Večkrat na dan si vzemite čas za počitek in sprostitev. Priporočljiva je katera od sprostitvenih ali meditacijskih tehnik.

• Izogibajte se pretoplemu okolju (kopanju v pretopli vodi, poletni vročini ...), saj to izčrpava. To ne pomeni, da se ne smete kopati v zdravilišču – v Thermani Laško je, na primer, temperatura vode v bazenih primerna tudi za osebe z multiplo sklerozo.

Vir: ZDRUŽENJE ZDRAVNIKOV DRUŽINSKE MEDICINE in zdravstveno osebje Thermane Laško.

Terapija hitop lajša simptome multiple skleroze. Kot eno izmed koristnih terapij, ki lajša simptome pri multipli sklerozi, v Zdravilišču Laško izpostavljajo terapijo hitop. Top je vrsta elektroterapije, pri kateri uporabljajo frekvence visokih tonov. Njen namen je vnesti čim več energije v telo, hkrati pa je zelo sproščujoča. Ker deluje na principu revitalizacije telesa, je ne uporabljajo samo bolniki z multiplo sklerozo, ki se navadno dosti bolje počutijo že po prvi terapiji. Nanjo prisegajo tudi športniki, ljudje z bolečinami ali ukleščenim živcem ter vsi, ki si želijo več energije in boljše počutje.

Objavljeno v reviji Zarja št. 20, 14. 5. 2019.