En šopek je pripravila z mislijo na mame, drugega z mislijo na prijateljice, tretjega pa ob misli na sodelavke in vse druge ženske.
Narava se je že dodobra prebudila in v njej najdemo prve znanilce pomladi, ki so več kot primerni, da z njimi ob prazniku žena obdarimo ženske. Z nabranimi zvončki, mačicami in drugimi cvetlicami lahko izrazimo spoštovanje ženskam, ki nam v naših življenjih nekaj pomenijo in s katerimi se podpiramo. To seveda niso nujno samo mame, prijateljice in sodelavke, ampak tudi tašče, snahe, hčere in še bi lahko naštevali. Previdni moramo biti le, da narave z nabiranjem ne bomo preveč oškodovali.
Šopek za mame
»Čeprav je ravno šopek z zvončki in mačicami najmanjši, sem ga izbrala kot popolnega za mame. To pa zato, ker so takega tudi meni vedno prinesli moji otroci, ko so bili majhni,« pojasnjuje Lilijana, ki gotovo ni edina mama, ki je v dar od svojih otrok prejemala zvončke. Dejstvo, da si tudi kot odrasli vzamemo čas in se, kot nekoč, odpravimo v naravo nabirat zvončke za svojo mamo, ima zato prav poseben pomen. Pazimo le, da jih naberemo samo toliko, kot jih lahko objamemo s palcem in kazalcem. Tako veleva zakon, ki ga moramo spoštovati, če nočemo zvončkov iztrebiti iz narave. Ravno tako moramo biti izjemno previdni, da jih ne izpulimo s čebulicami vred. K zvončkom je cvetličarka poleg mačic dodala še nekaj zimzelenega rastlinja, ki v šopku pomeni nekaj trdnega, kar tudi čutimo do svoje mame.
Šopek za prijateljice
Za prijateljice je izdelala bolj pisan in živahen šopek, ki ga sestavljajo žafrani, norice oziroma veliki zvončki ter mačice, ki poskrbijo za razgibanost. V šopku ne manjkajo niti šaši, močvirske trave in zelenje borovničevja, ki je zimzeleno in hkrati omogoči, da ne potrebujemo toliko cvetja. »Zelo pogosto opazim, da imajo ljudje radi veliko cvetja. Meni pa se zdi, da so ti dodatki tudi pomembni. Tudi ti so dostopni v naravi.« Prepričana je, da je pri izdelavi šopka dobro upoštevati znan princip manj je več. »Čeprav je v šopku veliko zelenja, se rastline med sabo ne prekrivajo in imajo neko strukturo,« pojasnjuje in bralcem priporoča, naj pri šopku vedno poskusijo napraviti neko obliko. Kadar bo naš šopek namenjen prijateljicam, naj bo ta vsekakor pester, kot je pestro in živahno naše življenje, ker jih imamo ob sebi.
Šopek za sodelavke, sosede in še koga
Čeprav je Lilijana šopek, v katerem kraljuje teloh, izdelala za sodelavke in sosede, poudarja, da je takšen šopek univerzalen, primeren za vsako žensko. »Izbrala sem dve sorti teloha, ker pa je zaščiten, sem enega nabrala doma na vrtu, drugega pa sem kupila. Lepo je, če kombiniramo različne barve istih rastlin. Če jih narava naredi v tej barvni paleti, je gotovo v redu, saj se skladajo,« zagotavlja. To, da si na ta dan tudi ženske med sabo podarjamo šopke, pa se ji zdi zelo pomembno zaradi same sporočilnosti. »V bistvu se mi ne zdi prav, da mora obstajati datum za to, da nekomu podariš cvetje. Vsekakor pa imamo ljudje radi rože. Dobro se počutiš, kadar jih podariš in kadar jih dobiš. In če mora obstajati 8. marec za to, da si ženske pokažemo, da se spoštujemo – kar bi bilo potrebno, a ne vem, če je čisto tako –, pa naj bo,« sklene.
Da bo šopek čim dlje obstojen
Vsako cvetje, tudi spomladansko, ki ga naberemo v naravi, je treba, preden ga postavimo v vazo z vodo, pri koncu stebla malenkost odrezati. »Do takrat, ko šopek prinesemo domov, se namreč konec stebla že posuši in ne more več vpijati vode. Če odrežemo par milimetrov ali kakšen centimeter dna stebla, bomo osušeni del odstranili, rože pa bodo lahko v vazi pile vodo. Spomladanske cvetlice postavimo v mlačno vodo,« razkriva izkušena cvetličarka.