Estrada

Nad spletno nasilje tudi z mobilno aplikacijo

C. R.
23. 11. 2018, 12.01
Deli članek:

V nedeljo, 25. novembra, obeležujemo mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami. Med vrste tega nasilja spada tudi spletno nasilje, ki ga je doživela že vsaka četrta najstnica v Evropi, v Sloveniji pa je eno od oblik spletnega nadlegovanja doživelo kar 65 % srednješolk.

Odklikni
Kampanja ozaveščanja, ki poteka že od poletja, zajema tudi izobraževanje in ozaveščanje preko družbenih omrežij.

Ozaveščanje in izobraževanje o spletnem nasilju in nadlegovanju je tako nuja, ki jo nagovarja projekt Odklikni z vrsto aktivnostmi. V kampanji so lansirali tudi mobilno aplikacijo, ki cilja predvsem mlade,namenjena pa je prepoznavanju osnovnih tipov spletnega nasilja.

V okviru projekta Odklikni Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti s partnerji naslavlja problematiko spletnega nasilja in nadlegovanja žensk in deklet. Kampanja ozaveščanja, ki poteka že od poletja, zajema tudi izobraževanje in ozaveščanje preko družbenih omrežij. V ponedeljek, 26. novembra, bodo takov okviru 16-ih dni aktivizma Združenih narodov proti nasilju na podlagi spola, ki se začenja z mednarodnim dnevom boja proti nasilju nad ženskami in končuje 10. decembra s svetovnim dnevom človekovih pravic, preko Facebook strani Enakost spolov delili video animacijo. Ta vključuje dejstva o spletnem nasilju, s katerim se lahko identificira kar najširši krog uporabnic in uporabnikov družbenih omrežij, terjih nagovarja, da lahko spletno nasilje nad ženskami in dekleti ustavimo zgolj skupaj.

Preberite tudi: To so znaki, da vam težave povzroča kortizol.

Brezplačna mobilna aplikacija

V okviru projekta je nedavno zaživela tudibrezplačna mobilna aplikacija Odklikni, ki deluje na mobilnih telefonih z operacijskim sistemom Android. Namenjena je mladim, a tudi staršem, učiteljicam in učiteljem, pedagoški stroki, in drugim, ki lahko na aplikaciji najdejo pregledno zbirko strokovnih člankov, posnetke ininteraktivne kvize o aktualnih vsebinah s področja (ne)varnosti na internetu za mlade.

Mag. Maruša Gortnar, vodja sektorja za enake možnosti Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, razlaga: »Osnovni cilj aplikacije Odklikni je večja ozaveščenost in senzibilnost o obstoju spolnih stereotipov in uporabe seksizma na internetu ter spremenjen odnos uporabnikov in uporabnic do preprečevanja nasilja na spletu. Želimo si tudi izboljšati njihovo znanje glede preprečevanja in zaščite pred spletnim nasiljem.Trenutno je tako na voljo 92 različnih prispevkov, od tega 13 posnetkov in 7 kvizov.Mladi lahko preko kvizov preverijo na primer, če so zasvojeni z mobilnimi telefoni, če so »kul in hkrati kulturni na netu«, ali delijo neprimerno vsebino na družbenih omrežjih in drugo.«