Estrada

Ohranite pozitivne učinke poletnih počitnic

J. K., Zarja
2. 10. 2018, 14.01
Posodobljeno: 12. 12. 2024, 12.55
Deli članek:

Septembra poletne počitnice zaključijo še zadnji dopustniki. In potem kar vsi po malem žalujemo za lepimi počitniškimi dnevi. A radost, igrivost in zdravje, s katerimi nas tako radodarno napolni letni dopust, lahko ostanejo naša trajna popotnica tudi skozi jesen in zimo.

Revija Zarja
Radost, igrivost in zdravje naj ostanejo naša trajna popotnica.

Prav nič nujno ni, da se s prihodom jeseni konča vse, kar nam je poletje dalo pozitivnega. Običajno nas najbolj obogati dopust, a tudi poletje kot tako – in vse te darove lahko ohranimo, če se le tako odločimo. Ne pustimo si vzeti poletja v srcu!

Počasi smo se že utirili v dnevno rutino: služba, šola, opravki, obveznosti … Kot da bi se izgubila vsaka sled dopustniške radoživosti. V resnici pa je še zmeraj tu, v nas, le da ji moramo pustiti svobodno zadihati. Ne zatrimo poletja s sivo vsakdanjostjo!

Preberite tudi: Ima vaš moški težave s prostato? Kliknite TUKAJ!

Štirideset let je trajala resna raziskava, s katero so dokazali, kar sami še kako dobro čutimo: ljudem počitnice zelo dobro denejo. Potekala je na Finskem in vključevala 1200 poslovnežev, pri katerih je bilo zaznano povišano tveganje za srčna obolenja. Tisti, ki so si v celotnem letu privoščili tri tedne ali manj počitnic, so bili po krutih statističnih izračunih v za 30 odstotkov večji nevarnosti, da umrejo mladi. Se vam trije tedni dopusta zdijo finančno nedosegljivi? Brez skrbi, ne le vam. A za zdravje denar sploh ni tako zelo pomemben. Tudi tisti, ki so dopust preživljali doma, so izboljšali svojo možnost doživetja starosti. Počitnice doma učinkujejo na zdravje povsem enako kot dopust v tujih krajih.

Seveda statistika sama po sebi ne naredi nobene razlike v življenju posameznika. Preden se prepustimo običajni stari dobro utečeni rutini, premislimo, ali nas niso prav počitnice navdihnile za to, da nekaj v življenju spremenimo. Zdaj, ko imamo v sebi živ spomin na poletje, je to zagotovo najlaže doseči.

Bodimo domači turist

Najbrž se vsi strinjamo, da dopust v tujih krajih v nas zbuja radovednost. Ampak – ali ni tudi domač kraj poln zanimivosti, ki jih še ne poznamo? Bodimo radovedni in se ozrimo naokrog. Ste že kdaj slišali za veliko družino opazovalcev ptic? Pridružite se jim in odkril se vam bo povsem nov svet. Tukaj so še nenavadni muzeji, bizarne zasebne zbirke, šola grafitov, voden ogled domačega mesta – o, brez skrbi, da vsega o svojem kraju zagotovo ne veste. In če se vam vse to zdi nekoliko preveč dramatično, sebe pa vidite kot umirjeno osebo, ki ne misli po domačem kraju hoditi z zemljevidom v rokah, tudi prav. Pa stopite na prag ali se vsaj zazrite skozi okno: noben sončni zahod ni enak drugemu. Izostrite svoje zaznavanje, radovedno opazujte in prebudite v sebi občutek za nianse.

Pretehtajmo rutino

Počitniška pot nas običajno odpelje v kraje, kjer se živi drugače kot doma. Šele tam se zavemo nekaterih svojih rutiniranih navad. Ko se vrnemo domov, je zatorej najboljši trenutek, da pretehtamo, katere domače rutine na dopustu sploh nismo opravljali. Seveda ne pranja in likanja, spremljanja otrok v šolo, morda niti kuhanja, zagotovo ne službenih obveznosti. A kaj smo na dopustu poleg tega še mirno preskočili, doma pa nas tako hitro posrka v svojo spiralo? Morda smo manj gledali televizijo? Manj telefonirali in viseli na internetu? Prav zdaj, ko imamo vse to še čisto sveže v spominu, ponovno premislimo, kaj nam krade čas in nas odvrača od tega, da bi počeli res zanimive reči.

Revija Zarja
Zdaj prihajajo na tržišče nove zanimive knjige.

Jesensko branje

Založbe svojo sezono običajno začenjajo prav septembra. Zdaj prihajajo na tržišče nove zanimive knjige. Tu pa je še vse tisto, kar je bilo priporočeno kot dobro poletno branje: nekaterih knjig nismo našli ali nam je zanje zmanjkalo časa, zdaj pa je časa dovolj, da jih nekaj preberemo. Če se je na nočni omarici nakopičilo čtivo, za katero slutite, da ga ne boste vzeli v roke, ga zamenjajte z izbrano jesensko literaturo. Če niste za knjige, so izvrstno branje tudi dobri poljudni članki v revijah.

Spremenimo ustaljene poti

Raziskovalci na londonski univerzi so posebno pozornost posvetili temu, kako vpeljane novosti, ki jih kombiniramo s telesnimi dejavnostmi, preprečujejo pešanje kognitivnih zmožnosti v starosti in demenco. Tako denimo sprehod po tujem mestu stimulira zmožnost nazorne prostorske predstave v možganih. A tudi poti po domačem kraju lahko spremenimo in s tem zaposlimo svoje možgane na nov način. V službo se odpravimo s kolesom po povsem drugi poti, kot nas pelje avtobus oziroma se peljemo z avtom. Ali pa se odpravimo na raziskovanje novih poti v parku. Tudi okolica mesta nam najbrž ni še povsem znana.

Usvajajmo nove navade

Navad se najbolje znebimo tako, da usvojimo nove. Ne, to ni šala, tako pravijo strokovnjaki z univerze v Cambridgeu. Vzorec oseb, na katerih so proučevali vpliv sprememb v navadah, je bil izbran izmed ljudi z obsesivno-kompulzivno motnjo in odvisniki različnih vrst. Osnovna zamisel je bila naslednja: dopust v mestu, ki je na moč podobno domačemu, a vendar z določenimi razlikami. Ko se oseba znajde v okolju, ki ji je domače, hoče odreagirati tako, kot zna, vendar jo delno nepoznano okolje prisili, da ravna malenkost drugače. Skušajmo tudi sami kaj spremeniti. Primer: ob posteljo si postavimo tekaške čevlje – zjutraj bomo morda vendarle odtekli kakšen krog okoli soseske.

Zavejmo se pomena malih reči

Na dopustu se običajno kar precej upočasnimo. To nam omogoči, da aktivirano vse svoje čute. Tam smo lahko dlje in bolj osredotočeni na nekaj določenega. Veliko pozorneje opazujemo sončni zahod, ker se nam nikamor ne mudi. Sladoled ima izrazitejši okus. S hotelskega balkona lahko dolgo opazujemo amaterskega uličnega portretista ali prodajalca balonov … Ko se vrnemo domov, pa lahko s tem samo nadaljujemo. Med prhanjem bodimo v mislih in s čuti pri vodi, ki nam obliva telo. Med potjo v službo opazujmo menjavo letnih časov na drevesih in grmih. V dvigalu poglejte, s kom se peljete. Poglejte vratarja pri vhodu v službo. Budnost vaših čutov in zaznav, ki ste jih prinesli s počitnic, bo bogatila tudi jesen in zimo.

Nakup karafe

Ne, to ni šala. Če ste preživeli počitnice v prijetnem sredozemskem mestecu, poiščite v trgovini lično karafo, morda z napisom quatro litro, ki bo na moč spominjalo na tisto, v kateri so vam postregli domače hišno vino ob kosilu. Doma obogatite svoje kosilo s to malo postpočitniško ceremonijo, ki bo obroku dodala dopustniško ležeren pridih.

Organizacija prostega časa

Običajno imamo na dopustu obilico prostega časa. Seveda si ga znamo zapolniti: posedanje ob pijači, kartanje, opazovanje oblakov … Vse to nas počasi navda z občutkom, da je na dopustu vse drugače in da tudi čas teče drugače. Ne, tudi doma je lahko tako. V običajnem dnevnem urniku si vnaprej določimo nekaj časa, na primer tistega, ki bi ga sicer imenovali prosti: najsi bo to odmor v službi, večerna ura, ko so otroci že v postelji, ali kaj podobnega … Določite tak čas samo preprosto kot – čas. Kaj boste počeli takrat, naj bo povsem prepuščeno tistemu trenutku. Odločite se v zadnji minuti. Morda pa vas bo prijelo in boste med odmorom za kosilo pograbili kopalke ter odplavali nekaj dolžin v najbližjem bazenu. Tudi če boste v spokojni večerni tišini le gledali televizijo, bo v redu.

Revija Zarja
Osredotočimo se na obdobje med zdaj in božičem ter vključimo v to časovnico nekaj izletov.

Jesenska garderoba

Tudi jesenska oblačila so lahko zabavna, tudi njih lahko kombiniramo, se poigramo z barvami, najdemo veselje v modnih dodatkih. Poskusimo na jesensko garderobo gledati takole: čisto taka je kot radoživa poletna oblačila, le z dolgimi rokavi in hlačnicami.

Dnevni izleti

Na dopustu kar precej stvari načrtujemo vnaprej. In potem se izvedbe veselimo že dan ali dva prej. Tudi doma posvojimo ta vzorec. Osredotočimo se na obdobje med zdaj in božičem ter vključimo v to časovnico nekaj izletov. Nikakor ni treba, da bi bili s tem povezani kakšni stroški. Poanta je v tem, da ostanemo zvesti svojemu načrtu, se izletov veselimo ter tako ohranimo avanturistično in potepuško nastrojenost, ki smo jo prinesli domov z dopusta.

Poustvarimo počitniško aromo

Dopust je izkušnja, ki zaposli vse naše čute. Bolj zaznavamo tako zvoke kot vonje, še posebej če so drugačni od domačih. Če ste dopustovali v Maroku, naj vas med prhanjem ali kuhanjem spremlja glasba od tam. Z dopusta na morju smo v spominu prinesli dišeče limone, olive in baziliko – brž ponje v trgovino. In zakaj se ne bi še nekaj časa mazali s kremo za sončenje? Če pa smo si med dopustom privoščili masažo v toplicah, uporabimo doma dišeče svečke z enakim vonjem.

Dobrodošli v klubu interesnih dejavnosti

Že od nekdaj želite plesati? Risati? Napisati zgodbo za otroke? Se naučiti šivati? Vpišite se v tečaj – spoznali boste nove ljudi, morda našli prave prijatelje, ki vas bodo seznanili spet z novimi ljudmi. Tudi internet ponuja zanimive oblike interesnih druženj. Pomembno je, da ostanete odprti in da vaša sposobnost zaznavanja novega ostaja na ravni dopustniškega rahlo avanturističnega duha.

Ugotovite, kakšne vrste dopustnik ste

Če vas misel, da bi se včlanili v nov klub, navdaja z grozo ali vsaj z nelagodjem, pač niste oseba, ki bi jo zanimali nove reči in izzivi. So ljudje, ki najraje dopustujejo v istem kraju v istem hotelu vrsto let zapored. S tem ni prav nič narobe. Treba je le vedeti, da je to res naša lastna odločitev, ki nam najbolj ustreza.

Sprejmite septembrske (jesenske) odločitve

Naj vam bo v navdih zgodba človeka, ki je preživel počitnice v kanadski divjini. Vrnil se je telesno povsem izčrpan. Ta izkušnja ga je navedla k odločitvi, da mora pridobiti več telesne kondicije. Odločil se je, da se bo udeležil maratona, in je začel pravočasno trenirati. Priključil se je skupini, ki se je pripravljala na preizkušnjo, spoznal je nove ljudi, vsakodnevno rutino pa obogatil z novimi navadami v svojem starem okolju. K čemu lahko vas napelje september, mesec, ko je dopust že za nami, a nas v spominu še zmeraj navdihuje?

Revija Zarja
Doma poskusite skuhati jed, ki vas je navduševala na dopustu.

Delujte skladno s svojimi malimi razsvetljenji

Ni malo ljudi, ki v nekem trenutku spremenijo svoje življenje v temelju: odločijo se za nekaj povsem novega. Mnogi med njimi trdijo, da jih je povsem nepričakovano obšla neka misel, razsvetljenje je morda pretežka beseda, a vendar: jasna, svetla, odločna misel, da hočejo narediti – nekaj. Nekateri začnejo pisati knjigo, drugi zamenjajo službo, tretji spremenijo življenjski slog ipd. Spremembe so lahko velike ali majhne, zamisli res razsvetljenske ali zgolj prave in zanimive domislice ob pravem času – v vseh primerih pa gre za dragocene trenutke. Bodimo odprti zanje, naj nas vodijo tako v karieri kot v osebnem življenju. Če vas je obšla kakšna nora misel sredi dopustniškega vakuuma, je zdaj, v domačem okolju, nikar ne zavrzite. Morda vam kakšen nov poskus povsem spremeni življenje. In vse skupaj bo morda celo zelo podobno – počitnicam.

Eksperimentirajmo v kuhinji

Seveda lahko kdaj doma poskusite skuhati jed, ki vas je navduševala na dopustu. A takšna odločitev se lahko konča slabo. Običajno se nam ne posreči in potem je več razočaranja kot pozitivne nostalgije. Raje poskusite drugače: izberite vsak teden kakšen nov dodatek jedem in ga vključite v svoj običajni jedilnik. Ali pa se odločite, da boste vsak teden poizkusili novo jed, ki je ne poznate. Morda boste naleteli na nekaj, kar boste vzljubili bolj kot karkoli prej.

Dopustniški zajtrk

Če ste v počitniškem kampu vsako jutro jedli svež kruh, lahko tudi v domačem okolju najdete peka, ki ima podob ponudbo. Kakšen dan bo tak zajtrk spremenil v pravi mali dopust. In če vam je bila všeč hotelska kava z rogljičkom, si ga včasih privoščite tudi doma. So vas na morju navduševale fige? No, pozimi je sveže sadje velik izziv, ni pa tako težko najti figove marmelade. Da le zadiši po poletju!

Pojdite ven!

Med počitnicami smo precej več v naravi kot običajno. Veliki kanjon ali goro Fuji si bomo doma težko pričarali, če nas je počitniška pot morda res peljala tako daleč, a nekaj podobnega se zagotovo ponuja tudi v domači okolici. Le ven se je treba odpraviti. Posedanje na balkonu seveda ni uživanje narave. Tudi limonada na domačem vrtu ne. Treba je zaviti vsaj v park, opazovati drevje, živali, igro senc in svetlobe – in zakaj ne bi opazili tudi ljudi? Recite sprehajalcu v parku dober dan. Tudi v tem je kanec počitniškega duha. Mar nismo v hotelu in kampu ali na vlakih ter letalih pozdravljali neznancev, s katerimi se je križala naša pot? Naj ta lepa navada obogati našo jesen.