Začnimo pri nakupu. Nikakor ni potrebno, da za obleke porabimo ogromne vsote, da bi bile videti izbrano, kvalitetno in celo luksuzno oblečene. Tudi preprostejša oblačila so lahko s pomočjo majhnih trikov videti kot dizajnerski modeli.
Oblačilo mora dobro stati
To je najpreprostejše pravilo in hkrati tudi najbolj temeljno: kupujmo le tiste kose oblačil, ki nam res dobro stojijo. Najsi so hlače, bluza, obleka … še tako dragi in lepi kosi, jih raje ne kupimo, če se oblačilo ne prilega dobro. Oblačilo, ki ne stoji dobro, nikakor ni videti lepo, kaj šele razkošno. Pri nakupu si vselej vzemimo čas: ni dovolj samo pogled v ogledalo, nekoliko še z leve in desne strani in – čudovito je. V oblačilo se tudi gibljimo: če se v številko premajhnih hlačah skušamo sesti, bomo takoj razumele, da to ne bo prav posrečen nakup. Krilo, ki se med sedenjem preveč zmečka, nam bo le zbujalo slabo voljo. Če so hlače preširoke, da bi lahko z njimi nemoteno hodili, jih ne bomo nosile prav rade. Bluza, ki štrli pri rokavu – no, ta bo zagotovo kmalu obtičala v temnem kotu omare. Tudi če so cene dizajnerskih modelov znižane, oblek ne kupujmo, če nam ne stojijo, kot bi bilo treba!
Preberite tudi: Voditelj Dnevnika bo spet očka. Kliknite TUKAJ!
In ne pozabimo: Enako velja tudi za spodnje perilo. Ne gre le za lepo čipko in izbran barvni odtenek – spodnje perilo se mora predvsem dobro prilegati naši postavi. Tudi najlepša obleka ne bo videti dobro, če bodo prsi kipele iz košaric ali se bo rob spodnjih hlačk grdo izrisoval na krilu. Vsekakor je najboljša izbira spodnje perilo brez vidnih šivov ali okrasja, a hkrati vendarle velja, da mora ženska imeti na zalogi komplet čipkastega perila za posebne priložnosti, komplet v kožni barvi za pod svetla oblačila in komplet v temni barvi: črni ali temno sivi.
Kvalitetni materiali in dobro krojenje
Drugo najpomembnejše pravilo je, da naj bodo oblačila iz kvalitetnega materiala in dobro krojena. Obleke iz poceni sintetičnih materialov so kljub še tako modnemu kroju videti ceneno. Drage blagovne znamke dajo včasih po znižanih cenah v prodajo zelo lepa oblačila, ki pa so površno sešita, vlečejo pri šivu ali imajo eno tistih napak, ki nastane kot posledica serijske proizvodnje. Zato vse to pred nakupom dobro preglejte.
Vsekakor je pametno kupiti dražje oblačilo, ki je dovolj kvalitetno, da tudi po več pranjih ohranja obliko in barvo. A nizka cena ne pomeni zmeraj slabe kvalitete. Tudi ugodne cenovne znamke, denimo Zara, H&M, Marc O'Polo ipd. ponujajo osnovne kose oblačil zelo dobre kvalitete. Povsem običajni bluza, pulover ali jopa so videti elegantno, če so iz kvalitetnih naravnih materialov: svile, kašmirja, volne, moherja, lana. Za take kose oblačil sicer tudi pri znamkah srednjega razreda plačamo nekaj več, a še zmeraj ne pretirano dosti.
Za modne dodatke – torbice, nakit, čevlje ipd. – pa velja, da naj bodo predvsem čim bolje izdelani. Tudi dodatek iz imitacije kvalitetnih materialov se lahko dobro kosa z dragim osnovnim kosom oblačila, če je dobro izdelan: denimo torbica, ki ni iz usnja, a je iz kvalitetne imitacije in dobro izdelana, ne bo spridila celotnega videza drage obleke.
Barvni izbor – obleke nevtralnih barv ali enobarvno
Če želite videti razkošno, elegantno in izbrano, je najbolj zanesljiva odločitev – monokromnost. Svoj barvni izbor omejite na zemeljske tone, peščene barve, kamelja barva, rjava, od temnejših pa mornarsko modra, bordo ter antracit. Ali povsem črno, ki sicer ni zares barva, a z njo zmeraj zadenemo. Morda daje predlagan nabor barv slutnjo dolgočasnosti, a ni tako – pogled v ogledalo vas bo prepričal, da je harmonična kombinacija barv že sama po sebi elegantna. Ko izberemo več barv, naj bodo te sorodne: svetlo modra, kraljevsko modra in mornarsko modra – tak videz ima nesporen pridih visokega stila. Vsekakor pa lahko imenitno izkoristimo kombinacijo različnih kosov oblačil v istem barvnem odtenku, vendar iz drugačnih materialov. V tekih primerih ustvari razlika v teksturi materialov zanimive učinke, včasih že kar v smeri ekstravagance.
Kaj pa vzorci? S karom, črtami ter decentnim cvetličnimvzorcem ne moremo zgrešiti. Tu je še cela paleta klasičnih vzorcev; pepita, ribja kost, seveda tudi pike … Vzorčaste kose kombinirajmo s kosi oblačil v nevtralnih barvah: krem, črna, siva, kajti prav take kombinacije so neizpodbitno znamenje izbranega okusa in dobrega stila.
Raje asketsko kot pretirano
Seveda zaveje z novim razkošnim in morda tudi rahlo vpadljivim kosom oblačila prav prijetno svež veter v garderobni omari. A v skrbi za celotni videz in stil je bolje staviti na – minimalizem: preproste kroje, kose oblek brez vpadljivega dekorja, kot so npr. bleščice, veliki napisi oz slike ali našitki. Osnovni kosi oblačil se brez teh dodatkov med sabo veliko lažje kombinirajo. Dobre kombinacije pa zagotavljajo tudi pravo eleganco in celo pridih luksuznega stila.
Pri izbiri nakita in modnih dodatkov velja: raje en ali dva izbrana in kvalitetna kosa kot pa navesiti se z vsem mogočim. Lepi uhani lahko ravno prav pritegnejo pozornost in zaokrožijo celotni videz, na silo dodana ogrlica pa lahko že preobremeni celoto videza.
Skrbno negujmo oblačila in dodatke
Ustrezna nega garderobe je zelo pomembna, saj zagotavlja, da bomo izbrane kose lahko dolgo uporabljali. Lepo vzdrževana oblačila delujejo tudi bolj elegantno. Sprane barve, madeži, slabo zlikana oblačila – vse to ni odraz elegantnega okusa in stila. Pri pranju in čiščenju oblačil dosledno upoštevajmo navodila proizvajalca. Tudi način, kako oblačila hranimo, vpliva na to, ali bodo ohranila vtis dragocenega kosa oblačila ali bodo videti bolj cunjasto: volnenih puloverjev nikoli ne obešajmo – raje jih zložimo ali zvijmo v rolo, da bodo ohranili obliko in se ne bodo stegnili. Oblačil iz dragocenih materialov – volne, kašmirja, moherja, garna – ne izpostavljajmo nevarnosti, da jih načno molji. Hranimo jih v zračnih škatlah, vanje dajmo še vrečko s sivko.
Za sovražnice likanja je sicer to slaba novica, a vsekakor drži: zmečkanine in površno zlikana oblačila so videti ceneno. Oblačila, ki se precej mečkajo, je potrebno pred vsakokratno uporabo polikati. Notorično znano pa je tudi dejstvo, da čevlji zares zaokrožijo vso podobo. Nezloščeni ali celo neočiščeni čevlji lahko povsem spridijo celoto.
Klasično ali modno?
Seveda imamo rade modne novosti – a orientiranost v modne krike preti, da bomo s slepim sledenjem modi povsem zgrešile osebni stil. In morda tudi izbrale kroje, ki ne laskajo naši postavi. Poleg tega srečujemo modno zapovedane kose oblačil običajno kar na vsaki drugi ženski. Raje kot po sezonskem modnem diktatu se pri nakupu torej odločajmo po osebnem okusu, glede na postavo in zasledujmo neminljivo klasično eleganco. Vsekakor je moda tako pester in dinamičen fenomen, da bodo karirast blejzer, hlačno krilo in podobni večni kosi, enkrat zagotovo spet hudo moderni. In čeprav tak kos oblačila že dolgo hranite v svoji omari, ga takrat lahko oblečete kot velik in najaktualnejši modni hit.
Nasvet: obleka, ki vam je zelo všeč, a žal ne stoji, kot bi morala, naj nikar ne obvisi v omari. Poiščite šiviljo, ki bo znala oblačilo ustrezno popraviti ali prekrojiti. Elegantno večerno obleko, ki ste jo oblekli le enkrat in ni videti, da bi jo kmalu spet rabili, dajte prekrojiti v bluzo – ta vam bo pogosteje prišla prav tudi ob bolj običajnih priložnostih.
Nasvet: Tudi nekoliko bolj cenenim kosom oblačil lahko sami dvignemo kvaliteto: Zarini bluzi s plastičnimi gumbi zamenjajmo gumbe z metalnimi ali drugačne vrste kvalitetnimi gumbi in bluza bo videti manj ceneno, še več – z ustreznim izborom ji lahko dodamo celo pridih luksuza.