Običajno se znaki pojavijo že kar nekaj časa prej, preden je vpliv na kakovost življenja pri moškem tako izrazit, da obišče zdravnika. Zato pomagajte svojemu partnerju, da bo pravočasno začel zdravljenje in odpravil težave pri uriniranju.
O žlezi
Prostata, imenovana tudi obsečnica, je žleza v velikosti oreha, ki pri moških leži neposredno pod sečnim mehurjem in obdaja sečnico. Prostato prištevamo k moškim spolnim organom in ima posebno vlogo pri tvorbi semenske tekočine. Med orgazmom krčenje mišic prostate iz semenskih mešičkov potisne tekočino v sečnico, po semenovodu pa se iz obmodka iztisnejo tudi semenčice. Vpliva tudi na uravnavanje pretoka urina.
Preberite tudi: Jesenski trendi - zasvetila se bo zlata barva. Kliknite TUKAJ!
Kako veste, da je nekaj narobe
Najbolj prepoznavne so težave pri uriniranju in praznjenju mehurja, lahko jih spremljajo tudi bolečine. Težave se kažejo kot pogosto tiščanje na vodo, tudi ponoči, pekoče ali boleče uriniranje ter njegov daljši čas, oslabljen in prekinjan curek urina, občutek nepopolnega izpraznjenja mehurja, dalj časa trajajoče kapljanje urina tudi po občutku popolnega izpraznjenja mehurja, nenadna potreba po uriniranju, bolečine v spodnjem delu trebuha, bolečine med izlivom ali po njem, težave s spolnostjo, utrujenost ter splošno slabo počutje in ne nazadnje popoln zastoj urina.
Dobro je vedeti
Že prve opozorilne znake, ki se pojavijo kot težave pri uriniranju, predvsem pri moških, starih nad 50 let, je treba jemati zelo resno. Šele ko zdravnik izključi možnost rakavega obolenja in potrdi, da gre za nenevarno povečanje prostate, si lahko pri teh težavah pomagate s samozdravljenjem.
Vnetje žleze
Vnetje prostate se pojavi predvsem pri mlajših moških. Navadno je posledica okužbe sečil in mehurja, ki se je razširila v prostato. Okužba je lahko posledica spolnega odnosa in se včasih prenese tudi na spolnega partnerja. Nekateri znaki so podobni kot pri nenevarni povečani prostati, drugi so bolj značilni za okužbo. Nenaden nastop vnetja povzroča vročino, mrzlico in bolečino v križu. Dolgotrajno vnetje spremljajo bolečina v medenici ter bolečina med izlivom ali po njem, izcedek iz sečnice ali motnje spolnosti.
Glavni cilj zdravljenja je odprava težav in preprečitev, da bi se okužba razširila tudi na moda in obmodke, ter preprečevanje nastajanja kamnov v mehurju, okužbe celega telesa ali odpovedi ledvic, kar so sicer redkejši zapleti.
Nenevarno povečanje prostate
Natančnejši vzroki za povečanje prostate še niso povsem raziskani, a kaže, da gre za s staranjem povezano neravnovesje spolnih hormonov, pomembno pa vplivajo tudi genetski dejavniki, kajenje in debelost. Napredovanje težav s prostato je vselej počasno. Telo poskuša neravnovesje spolnih hormonov popraviti z izločanjem snovi, ki jo imenujemo 5 alfa-reduktaza, zaradi česar se poveča količina moških hormonov in razrast tkiva prostate. S tem prostata pritiska na sečnico z vseh strani, kar otežuje pretok urina skozi sečnico in povzroči občutek nepopolne izpraznitve mehurja. Mišice mehurja se okrepijo in povečajo, da lahko potisnejo urin skozi zoženo sečnico. Prostata je na otip trša, gladka in elastična.
Nevarno povečanje prostate ni rakavo povečanje prostate in se navadno tudi ne razvije v raka, a če okužbe ne zdravijo, bolezen počasi napreduje in lahko nastanejo številni zapleti, kot so okužbe sečil, nastanek kamnov v mehurju, krvavitev iz prostate, zastoj urina, trajna okvara mehurja. Ko je mehur trajno okvarjen, zdravljenje nima več učinka.
Rak prostate
V redkih primerih je povečana prostata znak raka prostate. Navadno gre za obolenje, ki se začne v prostati in se ni na prostato razširilo iz drugega dela telesa. Prisotnost rakavih celic se ugotavlja s prisotno količino PSA. To je beljakovina, za prostato specifični antigen, ki nastaja izključno v celicah prostate in prehaja v krvi, kjer jo lahko dokažemo z laboratorijskimi preiskavami. Kadar gre za nevarno, rakavo povečanje prostate, nastaja več PSA.
Kaj lahko za zdravo prostato moški stori sam
Ugotovili so, da je vnetje prostate zelo povezano z načinom življenja. Težave pa lajšajo tople, sedeče kopeli, prehrana brez močnih začimb in mrzle hrane, izogibanje pitju alkohola, fizioterapija s sproščanjem mišic medeničnega dna, izogibanje stresu.
Ni treba, da moški zavlačuje z opravljanjem male potrebe, in ni treba hiteti pri uriniranju, zadnjo malo potrebo pa naj opravi šele tik pred spanjem. Uživa naj zadostno količino tekočin, najbolje vode ali nesladkanega čaja. Zvečer naj pije manj, se izogiba alkoholu in kavi ter gaziranim pijačam. Prehrana naj bo bogata z balastnimi snovmi, vitamini in minerali, za dobro delovanje prostate je priporočljivo tudi uživanje bučnih semen in bučnega olja. Na jedilniku naj bo nezačinjena hrana, življenje pa mirno in čim bolj sproščeno.