Zelenjavni in sadni sokovi niso le najbolj naravna rešitev takrat, ko se slabo počutimo ali smo bolni, temveč so tudi odlična preventiva za ohranjanje zdravja. Vendar le, če so pripravljeni iz sadja in zelenjave, ki raste v zemlji, bogati z mineralnimi snovmi, ter pri pridelavi niso uporabljeni pesticidi in druge nevarne kemične snovi. Pomembno pa je tudi, kako sadno-zelenjavne sokove sočimo.
Pravi aparat
Preden se lotite priprave sadno-zelenjavnih sokov, je pomembno, da premislite, katero vrsto sadja in zelenjave boste sočili. Če namreč nameravate sočiti le čvrsto zelenjavo, kot so korenje, zelena in rdeča pesa, bo električni sokovnik s centrifugo dovolj. Če pa želite sočiti tudi jabolka in agrume, boste potrebovali drugačen aparat. Za sočenje špinače in mlade pšenice obstajajo prav posebni sokovniki za listnato zelenjavo, ki imajo nizko število vrtljajev in tako onemogočajo, da bi listi med sočenjem oksidirali.
Preberite tudi: To je vrhunski recept, ki bo izboljšal vaše testenine! Kliknite TUKAJ!
Recept za domači zeleni napitek
Čez noč v vodi namočite petnajst mandljev, štiri izkoščičene datlje in pet čajnih žličk sončničnih semen. Zjutraj vse sestavine skupaj z oslajenim ananasovim sokom dobro zmešajte v mešalniku. Nato vzemite štiri velike pesti listnate zelenjave brez stebel (na primer špinače, blitve, lucerne, peteršilja, mete, vodne kreše ali ohrovta) in zelišč (regrata, dišeče metlike, krvomočnice in gozdnega slezenovca) ter jih v mešalniku zmešajte z nekoliko ananasovega soka. Dodajte še že pripravljeno kašo iz oreščkov, datljev in semen ter vse skupaj še enkrat dobro premešajte.
Pri izbiri aparata za pripravo sadno-zelenjavnih sokov in tako imenovanih smutijev pa nikar ne pozabite, da sokovniki in električni mešalniki opravljajo povsem različno nalogo. Večina sokovnikov ima le eno hitrost, medtem ko jih imajo mešalniki več. Pa vendar to ni bistvena razlika med njimi. Poglavitna razlika je ta, da sokovnik sadje in zelenjavo zmelje v kašo in nato iz nje izcedi sok, mešalnik pa vsebino posode bodisi utekočini ali pa naseklja na drobne koščke. Drugače povedano: v mešalniku sta sadna pulpa in sok zmešana skupaj v nekakšno kašasto zmes oziroma tako imenovani smuti.
Sok popijte takoj!
Največjo prehransko vrednost imajo sveže pripravljeni sokovi, ki smo jih pripravili iz svežega ter organsko pridelanega sadja in zelenjave na vrhuncu njune zrelosti (to velja za sadje in nekatere vrste zelenjave) ali ne povsem dozorele (to velja za mlado zelenjavo). Zato sok iztisnite takoj, ko oberete sadeže, in ga tudi takoj popijte. Če namreč utrgate zrelo in sočno malino naravnost z grmička in jo takoj vtaknete v usta, vam bo dala največ, kar premore.
Oksidacija, staranje, pregrevanje in namakanje v vodi so procesi, ki uničijo vitamine, rudninske snovi in elemente v sledeh ali pomembno zmanjšajo njihovo vrednost. Ali ste vedeli, da je fižol, ko ga oberemo, alkalen, če ga hranimo šest dni, pa postane kisel? Zato je tako zelo pomembno, da sadje in zelenjavo sočimo ali pojemo takoj, ko smo ju obrali, ter sok popijemo takoj, ko smo ga pripravili, še preden oksidira.
Previdno s kupljenimi sokovi
Pri nakupu sadnih in zelenjavnih sokov je seveda treba izbrati certificirano ekološke sokove in izbrati takšne s stoodstotnim sadnim oziroma zelenjavnim deležem. Toda pri tem ne smemo pozabiti, da to niso sveži sokovi, zato ne morejo imeti enake prehranske vrednosti kot sveži sokovi. Poleg tega je veliko stoodstotnih sokov izdelanih iz sadnih koncentratov ali iz sadja, ki je bilo uvoženo iz držav, v katerih uporabljajo pesticide. Mogoče je sadje raslo na siromašni zemlji in zato vsebuje malo hranilnih snovi.
Vsekakor pa se izogibajte sadnim in zelenjavnim sokovom, ki vsebujejo različne prehranske dodatke, saj so ti telesu tuji, zato se mora telo razstrupiti – jih razgraditi in izločiti iz telesa kot vsako drugo telesu tujo snov, ki jo zaužijemo. Vsi ti procesi porabljajo dragoceno energijo in obremenijo določen del telesne obrambe, medtem ko sveži sokovi zdravje utrjujejo, saj telesu v najčistejši obliki dostavimo vitamine in pomembne rudninske snovi brez obremenitev za telo.
Napitek dr. Jensna
Ta napitek dr. Bernarda Jensna, avtorja knjige Zdravljenje s sokovi, je odlična rešitev, ko ste utrujeni in čutite, da vam primanjkuje moči. Osnova tega napitka je rastlinsko mleko, ki ga v razmerju pol : pol zmešate s svežim korenčkovim ali zelenim sokom. Dodate mu še čajno žličko mandljevega masla ali masla iz sezamovih semen in ga osladite s čajno žličko naravnega sladila (medu, javorjevega ali datljevega sirupa). Dodate mu lahko tudi košček avokada, pol banane ali malo pesinega soka. Napitek bo še učinkovitejši, če mu boste dodali še začimbo po svojem okusu in trenutnem počutju ter ga tako še bolj prilagodili potrebam svojega telesa.