Estrada

Sam svoj mojster: čas je za pleskanje!

Tina Guček, Maja
19. 8. 2018, 13.01
Deli članek:

Katera barva je primerna za kateri prostor in na kaj moramo biti pri pleskanju sten v našem domu pozorni?

Thinkstock Photos
Temnejši toni prostor optično pomanjšajo, svetlejši ga povečajo.

Poleti se radi lotevamo prenove ali preureditve doma. Imamo več dopusta, dnevi so daljši, vreme je idealno za zračenje in hitro sušenje, zato se lotimo tistih opravil, za katera med letom zmanjka časa ali pa si ga zanje preprosto ne vzamemo. Eno od njih je pleskanje sten. 

Najpreprostejše je, če pleskanje zaupamo strokovnjakom. A če to delo opravimo sami, je seveda precej ceneje. In sploh ni tako težko, če se zadeve lotimo pravilno. Pri tem je seveda treba upoštevati nekaj pravil.

Preberite tudi: Oblecite se kot Sienna Miller. Kliknite TUKAJ!

Predpriprave

Predpriprave zajemajo v prvi vrsti izbor barve in pripravo prostora. Časi, ko smo klasično vse stene pobarvali v belo ali kakšen zelo svetel odtenek, so že zdavnaj mimo in marsikdo se odloči za pisane barve. Pri tem velja razmisliti dvoje:

Katera barva je primerna za kateri prostor? Strokovnjaki pravijo, da je najpomembnejše, da izbiro barve prilagodimo prostoru, ki ga želimo prebarvati, in namenu, kateremu ta služi. Modra barva naj bi bila najprimernejša za spalnico, kopalnico ali otroško sobo, rumena za kuhinjo, predsobo ali delovno sobo, vijolična ali rožnata za spalnico ali otroško sobo … Skratka - vsaka barva ni za vsak prostor, in četudi vam je všeč, je treba najprej razmisliti, kako bo vplivala na vzdušje doma.

Thinkstock Photos
Ko pleskamo, najprej prebarvamo strop.

Preberite tudi: Oblecite se kot Sienna Miller! Kliknite TUKAJ!

Ko izbirate barvo, je treba seveda izbrati pravi odtenek. Temnejši toni prostor optično pomanjšajo, svetlejši ga povečajo, pomembno je tudi, ali je v prostoru več umetne ali naravne svetlobe. Zato naj bi bilo najboljše, če v trgovini z barvami kupite najmanjšo možno količino barve, z njo pobarvate kakšno večjo ploščo (na primer meter krat meter), nato pa to ploščo postavite v prostor in vidite, kako je barva videti na določeni steni. Še ena stvar, o kateri velja razmisliti, je, ali boste pobarvali vse štiri stene v prostoru ali morda le eno ali dve - slednja rešitev je morda primerna za tiste, ki ste doslej imeli stanovanje v bolj umirjenih tonih in se za barvne stene šele odločate.

Ko izberete pravi odtenek, je treba izbrati pravo barvo. Tudi tu je dandanes izbira velika - barve so pralne, nepralne, mat, polmat, svetleče … Če imate otroke ali domače živali, je veliko boljše, da izberete pralno barvo, saj tako v večini primerov madeže lahko očistite in je stena spet brezmadežna.

Sledi zaščita prostora, ki je enako pomembna kot samo pleskanje. Če namreč ne bomo prostora dobro zaščitili, bomo imeli le dodatno delo s čiščenjem. Zaščititi moramo tla (najboljše, da v specializiranih trgovinah kupimo kar rolo plastike, ki jo namestimo na tla), poleg tega pa s samolepilnim trakom seveda natančno oblepimo okna, vtičnice, radiatorje, kose pohištva v prostoru in podobno.

Zadnja faza priprave je čiščenje, saj moramo odstraniti ves prah, pajčevine in fizične koščke s sten, da bomo barvo nanašali na čiste zidove. V tej fazi tudi odstranimo vse žeblje in kljukice, na katerih so visele slike, zapolnimo morebitne luknjice in napake ter steno pripravimo na beljenje oziroma barvanje.

Thinkstock Photos
Če imate radi drugačnost, se lahko odločite, da boste barvo, potem ko so stene že prebarvane, še dodatno popestrili.

Pleskanje

Ko pleskamo, najprej prebarvamo strop, nato pa se s čopičem lotimo kotov, kotičkov ob cevi radiatorja, prostora okoli vtičnic in stikal za luči. Nato preostalo steno prebarvamo z valjčkom. Ko prebarvamo prvič, pustimo, da se barva res dobro posuši, šele nato je na vrsti druga plast. Tudi ta naj se povsem posuši, preden odstranimo samolepilni trak, s katerim smo zaščitili stikala in drugo, in preden k steni spet primaknemo omare, nanjo obesimo slike in podobno. Seveda nikar ne pozabite takoj po koncu barvanja očistiti vseh morebitnih madežev in kapljic, ki so nastale med pleskanjem. To je najlažje, dokler je barva še sveža, kasneje boste imeli s tem precej več dela. Takoj po pleskanju temeljito očistite tudi valjček in čopiče, da jih boste lahko uporabili še naslednjič.

Če imate radi drugačnost, se lahko odločite, da boste barvo, potem ko so stene že prebarvane, še dodatno popestrili. Morda lahko nanje z gobico vtisnete vzorčke, lahko narišete črte ali vzorce v temnejšem ali svetlejšem odtenku, kot je stena, ali se odločite za kakšen drug način popestritve stene.

Thinkstock Photos
Skratka - vsaka barva ni za vsak prostor, in četudi vam je všeč, je treba najprej razmisliti, kako bo vplivala na vzdušje doma.

Majin nasvet

Glede tipa barve vam bodo najbolje svetovali kar v trgovinah. Profesionalni pleskarji pa ugotavljajo, da ljudje prepogosto kupijo najcenejšo barvo, češ saj bo dobra. Nato se izkaže, da je barva slabo prekrivna, in morajo prostor prebeliti večkrat, kot so načrtovali. S tem imajo več dela, vzame jim več časa, pogosto morajo še dokupiti barvo, ker jim je zmanjka, in tako niso prav nič prihranili. Če že v osnovi kupimo kvalitetnejšo barvo, ki bolje prekriva, je včasih potreben le enkratni nanos, v najboljšem primeru dva, in delo je opravljeno.

Thinkstock Photos
Seveda nikar ne pozabite takoj po koncu barvanja očistiti vseh morebitnih madežev in kapljic, ki so nastale med pleskanjem.

Zanimivosti

zenska s hranilnikom
Zanimivosti

Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”

položaj otroka, vaja, joga
Jutranja telovadba

Ko vstanemo, najprej temeljito razgibajmo zaspane ude

potos, zalivanje, sobna rastlina
Zelena oaza

Sobne rastline za vse, ki jim vrtnarjenje ne gre najbolje od rok

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar